Opština Jezero priprema projektni plan za izgradnju istraživačko-edukativnog centra u cilju promocije svemirskih tehnologija i manifestacija ljudskih dostignuća u svemiru – obavijestila je svoje sugrađane, putem društvenih mreža, načelnica te ruralne opštine Snežana Ružičić, a vijest je objavljena i na zvaničnoj veb stranici opštine Jezero.
“U prostorijama PMF Univerziteta u Banjoj Luci u organizaciji dekana Filološkog fakulteta u Banjaluci prof. dr Biljane Babić održan je konstruktivni radni sastanak predstavnika Univerziteta, predstavnika Saveza Srba Slovenije, dekana ETF-a, dekana AGGF-a, dekana i profesora PMF-a i načelnice opštine Jezero. Sastanak je održan u cilju nastavka saradnje, a u skladu sa Sporazumom o saradnji na realizaciji zajedničkih aktivnosti na praćenju NASA Projekta “Misija Mars 2020 na krateru Jezero”, čiji su potpisnici bili rektori univerziteta oba entiteta i načelnica opštine Jezero. Prvobitna ideja je bila izgradnja naučno-istraživačkog centra na području opštine Jezero, a danas je razgovarano o mogućnostima realizacije navedenog projekta” – objava je načelnice Ružičić, koja je naglasila da je to sjajna prilika za lokalnu zajednicu na čijem je čelu.
Komentarišući ove informacije, ekološki aktivisti, koji se žestoko protive geološkim istraživanjima na planini Sinjakovo u ovoj i opštinama Mrkonjić Grad i Šipovo, su ih stavili u kontekst ne baš logične odluke da se mostu, na kojem su svojevremeno protestovali protiv aktivnosti kompanije “Lykos Balkans Metals”, odnosno njene “kćerke” bijeljinskog preduzeća “SNK metali”, jednostavnom odlukom lokalne vlasti poveća nosivost sa 12 na 40 tona.
“Čudno je da se načelnica nije pohvalila i ovom odlukom koja je u Službenom glasniku opštine objavljena 11.12.2023. godine, kao što to čini za mnoge druge stvari. Povećanje nosivosti mostova s 12 tona na impresivnih 40 tona zvuči kao značajna promjena, ali se mnogi pitaju je li ova odluka razumna, s obzirom na trenutno stanje njegove dotrajalosti. Postoji opasnost da se ponovno nađemo u situaciji da mještani prelaze Plivu čamcima, kao u prošlosti. Odluka o povećanju nosivosti mostova treba biti pažljivo razmotrena, uzimajući u obzir sve aspekte sigurnosti i održivosti, uz elaborate i mišljenja struke, ali to nije učinjeno” – kritikovali su ekološki aktivisti ovu odluku lokalnih vlasti, koju tumače njihovom željom da se teškim kamionima omogući izvoz prirodnih, odnosno rudnih i šumskih resursa.
I dok načelnica priča o uključivanju opštine u svemirske tehnologije, nezadovoljni građani upozoravaju na lošu putnu infrastrukturu po mjesnim zajednicama.
“Kada na sjednicama SO Jezero tražim saniranje cesta, svaki put nadležni kažu da će sanirati put dok bude novca u budžetu. I tako skoro dvije godine, niti ima saniranja niti šta drugo. I tako bi bilo da će se sjetiti obećanja kada dođe oktobar i naredni izbori. I taman kada smo odlučili da sami saniramo put i iz svog džepa sa Mevludinom Mutićem i Ljubom Radošem i kupujemo kamion pijeska, onemogućeni smo u toj namjeri. Naime, dobijamo poziv i kažu nam da ne smijemo nasipati put, da je za to nadležna Opština da uradi to, da mi ne smijemo jer ćemo dobiti krivične prijave i da će na lice mjesta doći inspekcija. Navodno da će opština Jezero poslije praznika sanirati put, ali mi ne odustajemo od popravke puta i uzimamo tri lopate i mali traktor i nasipamo put”, kaže opozicioni odbornik SO Jezero Dejan Pekez. Dodajući da su mu nakon toga iz Opštine poslali na vrata inspekciju koja ga je obavijestila da su u obavezi da fotografišu put koji su oni “bespravno sanirali”.
Podsjećamo, na sjednici održanoj 27.06.2023. godine odbornici Skupštine opštine Jezero nisu usvojili odluku o nastavku geoloških istraživanja na “Sinjakovu”, ali je Ministarstvo energetike i rudarstva RS donijelo Rješenje o odobravanju produženja istražnog roka izvođenja detaljnih geoloških radova po Projektu detaljnih geoloških istraživanja bakra, željeza i pratećih metala na istražnom prostoru “Sinjakovo”, opštine Mrkonjić Grad, Šipovo i Jezero za 18 mjeseci, odnosno do 30.12.2024. godine.