Suočeni sa višegodišnjim ozbiljnim posljedicama rada rudnika uglja na području općine Sanski Most, i po živote mještana okolnih naselja i po prirodu, građani okupljeni u građansku inicijativu “Život na uglju”, pokrenuli su, prošle godine, peticiju protiv eksploatacije uglje na području Sanskog mosta, koju su 08. novembra, sa preko 800 potpisa građana i građanki ove opštine predali lokalnim vlastima.
Peticijom je zahtjevana hitna reakcija nadležnih institucija za rješavanje izazova sa kojima se suočavaju stanovnici ove općine zbog pomenute eksploatacije uglja.
Ukazano je na više problema koji proizlaze iz eksploatacije uglja, uključujući zagađivanje zemljišta i zraka, ugrožavanja proizvodnje mlijeka i stočarstva, uništavanje privatnih parcela stanovnika, ometanje svakodnevnih aktivnosti stanovnika i uticaj na sveukupan kvalitet života.
Problem je postao šire poznat i nakon upozorenja ekologa o ugrožavanju rijeke Blihe i njenog vodopada, koji se nalaze u neposrednoj blizini rudnika, a vodopad je, inače, Općina Sanski Most 2012 godine proglasila zaštićenim spomenikom prirode BiH.
Podsjeća se da je problem nastao kada je nezakonito doneseno Rješenje o prijenosu dozvole za eksploataciju na privatno preduzeće iz Posušja, bez saglasnosti prvobitnog nosioca koncesije Rudnika Kamengrad, zbog čega je Vrhovni sud FBiH rješenje poništio te predmet vratio Federalnom ministarstvu na ponovno postupanje.
Jedan od zahtjeva peticije bio je održavanje tematske sjednice ili da se kao tačka dnevnog reda “na sljedećoj sjednici” Općinskog vijeća uvrsti rješavanje problema prouzrokovanih radom rudnika mrkog uglja, odnosno eksploatacijom koja izlazi izvan okvira ugovorenih koncesijom, ali i da se preispita koliku korist, odnosno štetu, ova eksploatacija donosi Općini i lokalnom stanovništvu.
Tačno dva i po mjeseca kasnije, ova, od građana zahtjevana, sjednica će se i održati.
Naime, za 23.01.2024. (utorak) zakazana je tematska sjednica Općinskog vijeća Sanski most po pitanju eksploatacije uglja.
Ovim povodom najavljeno je okupljanje građana ispred mjesta održavanja sjednice (Kino Sana) a predstavnicima građanske inicijative “Život na uglju” će biti omogućeno obraćanje na samoj sjednici.
Inače, ovoj sjednici prethodilo je obraćanje vlasnika “Lagera” na sjednici vijeća 28.11.2023., koji je, umjesto izvinjenja i ponude nadoknade štete ugroženim građanima, te prijedloga rješenja za evidentne probleme nastale djelovanjem njegovog rudnika, sebe proglasio – žrtvom terorizma. Što je izazvalo zgražavanje i u Sanskom Mostu i šire.