Više od hiljadu građana Lopara i okolnih opština, kao i drugih zaljubljenika u Majevicu, prisustvovalo je na današnjem (15.02.2024.) “narodnom zboru” zajednički organizovanom od strane udruženja građana i opštinske uprave, u centru Lopara.
Ovim protestnim skupom započelo je i sedmodnevno potpisivanje peticije protiv otvaranja rudnika na Majevici, odnosno na području ove opštine. Prvog dana sakupljeno su 924 potpisa, što je gotovo trećina od 3.000 potpisa, koliko je neophodno da se ova peticija, u vidu Građanske inicijative, uputi Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Lokalna vlasti su, u saradnji sa ekološkim udruženjima, početkom ovog mjeseca formirale Inicijativni odbor sa zadatkom za ostvarivanje Građanske inicijative, kojom se od NSRS traži donošenje Deklaracije o protivljenju otvaranja rudnika litijuma, bora, natrijuma, stroncijuma, kalijuma i prateće asocijacije elemenata na teritoriji opštine Lopare, i zahtjev je 09.02.2024. zvanično predat na protokol NSRS.
Na narodnom zboru su o razlozima protivljenja otvaranju rudnika, govorili Milenko Ristić, predsjednik SO Lopare, Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu Banja Luka, poslanik u NSRS Tomica Stojanović, a skupu su prisustvovali i delegat u Domu naroda Parlamenta BiH Želimir Nešković, načelnik opštine Rado Savić, te predstavnici ekoloških udruženja iz Lopara, Bijeljine i sa Ozrena.
“Mogu vam pričati razne priče i obećavati blagostanje, ali znajte da ovakva vrsta rudarenja nije nigdje se pokazala kao dobrobit za građane. Dolazim sa takvog jednog područja, Bogutovog sela kod Ugljevika, tamo je iza rudnih aktivnosti ostala jalovina i pustoš. Samim tim što je firma koja je vršila geološka istraživanja i koja bi se bavila eksploatacijom ruda registrovana u Laktašima, a pojavila se i djeluje na ovom području dovoljno govori o pokušaju uvođenja tajkunske mreže na mala vrata” – rekao je poslanik u NSRS Tomica Stojanović.
U sličnom tonu su govorili i ostali govornici, ukazujući da bi otvaranje rudnika na Majevici ugrozilo ne samo Lopare, već i druge lokalne zajednice na njenom području i u podnožju, odnosno Semberiji. Iskazali su bojazan da postoji opasnost da ekstrakcije tokom eksploatacije mineralnih sirovina mogu ugroziti sliv vodotoka rijeka Gnjice, Janje, a zatim dalje Drine i Save.
Inače, protiv otvaranja rudnika i bilo kakvig rudarskih aktivnosti Skupština opštine Lopare se izjasnila zvanično na sjednici 21.12.2023. godine. U narednih šest dana nastaviće se započeto potpisivanje peticije na štandu u centru Lopara, a prema najavi načelnika opštine Rade Savića, priliku da se izjasne imaće i građani u svim mjesnim zajednicama ove majevičke opštine.
“Nije bilo izraženih političkih govora, iznenadio me dobar odziv građana i ne sumnjam da će se sakupiti potreban broj potpisa za upućivanje Inicijative do 22. februara, kada će spisak potpisnika biti zaključen” – kaže za portal Antikorupcija.info Snežana Jagodić Vujić iz Ekološkog udruženja “Eko put” iz Bijeljine, koje je 10.12.2023. godine u Loparama organizovalo Javnu tribinu “Uticaji rudarenja litijuma na životnu sredinu i zajednice”.