Potvrđene su sumnje da je, nakon okončanog stečaja i prodajom dobojskog preduzeća, “Trudbenik” a.d. Fabrika kompresora, pneumatskih alata i opreme, bijeljinskoom “CITI MALL”-u u krugu te nekada najprofitabilnije ovdašnje fabrike ostao opasni materijal, odnosno radioaktivni defetoskop, korišćen tokom rada preduzeća za potrebe radiografije u fabričkoj laboratoriji.
Prema istraživanju portala Antikorupcija.info, nakon što je 15.04.2022. godine sačinjen Notarski ugovor u kupoprodaji i bijeljinska kompanija platila izlicitiranih 12 miliona maraka, još šest mjeseci je prošlo dok, sa ostalim srušenim objektima ogromnog kompleksa fabrike „Trudbenik“ na 67 hiljada kvadratnih zemljišta, nije uklonjena i labaratorija u kojoj su korišćeni radioaktivni izotopi.
Tek u ovom mjesecu otkriveni su detalji i problemi sa tim uklanjanjem, odnosno kada je stečajni upravnik Dragan Prodić podnio za ročište za glavnu diobu završni račun i izvještaj za period trajanja stečajnog postupka od 28.04.2016. do 07.03.2024. godine. Sa ovim, otkriveni su i drugi, do sada manje poznati detalji, o kojima je javnost malo toga znala i oni su bili predmet raznih spekulacija.
Kada je riječ o radioaktivnom materijalu, kako je bilo i za očekivati, njegovo uklanjanje tražio je kupac bijeljinski “CITI MALL”, koji pored toga nije želio bilo što od preostale imovine. Stečajni upravnik i Odbor povjerilaca su više puta analizirali kako da izvrše predaju radioaktivnog defetoskopa Državnoj regulatornoj agenciji za radijacionu i nukleranu bezbjednost, za koju stečajni upravnik Prodić tvrdi da je svake godine putem državnog inspektora vršila njenu kontrolu.
„Stečajni upravnik je kontaktirao Državnog inspektora za radijacionu i nukleranu bezbjednost BiH Velibora Čukovića, koji ga je upoznao da Državna agencija sa skladištem u Sarajevu ne može zbog popunjenosti da preuzme defetoskop, te predložio da se stečajni upravnik pismeno obrati Agenciji BiH sa zahtjevom da se isti privremeno premjesti od strane ovlašćenog prevoznika Tipo-kotlogradnja d.o.o. Prijedor u betonski bunker povezanog pravnog lica “Trudbenik-FKO” d.o.o. Teslić, do momenta kada će Agencija imati prostora da preuzme defetoskop“ – navodi Prodić u svom izvještaju za ročište za glavnu diobu, održanu krajem protekle sedmice u Okružnom privrednom sudu u Doboju.
Nadalje, stečajni upravnik navodi da je, uz prisustvo državnog inspektora, 19.10.2022. godine iz kruga bivše dobojske fabrike „Trudbenik“ izvršen prevoz izvora jonizirajućeg zračenja, kao i pečaćenje bunkera u Tesliću, zapisnikom dva mjeseca kasnije 19.12.2022. godine.
Prema izvorima našeg portala, ovim neće biti stavljena i tačka na kotroverze kada je u pitanju ovaj slučaj sa radioaktivnim materijalom, posebno što su tvrdnje bivših radnika „Trudbenika“ da je zbog prisustva jonizirajućeg zračenja veliki broj radnika do sada obolio i preminuo.
“Ta tema se i ranije gurala pod tepih, jer su bile sumnje da nije mali broj radnika “Trudbenika” oboljevao od malignih bolesti i upravo je prisustvo te Labaratorije pominjano kao uzrok, ali se to prestankom rada fabrike prestalo da priča, kao i to da bi se trebala izvršiti stručna medicinska analiza tog problema” – kaže na ovu temu bivša pravnica “Trudbenika” Biljana Rakočević.
Po njoj, nije pravedno da se upravo ti radnici i njihove porodice, inače mali akcionari, mogu osjećati oštećenim u ovom, kako ga nazivaju “prodajom vijeka”, kada je u pitanju privatizacija preduzeća u RS i cijeloj bih puna korupcije i nezakonitosti.
“Informacije koje smo na glavnoj diobi dobili usmeno je da je preostalih 1,3 miliona maraka nakon namirivanja svih potraživanja povjerilaca i plaćanja svih dugova i više stotina hiljada maraka za rad stečajnog upravnika sada na računu budžeta RS. Umjesto da je, kako su to tražili mali akcionari, podjeljeno njima prema godinama provedenim u fabrici i stečenim akcijama. To je trebala biti barem mala satisfakcija za izgubljeno zdravlje radnika koji su još u životu i porodicama preminulih, kako se sumnja, zbog malignih oboljenja od kojih su oboljeli tokom radnog vijeka” – kaže Rakočević.
Kada je riječ o daljnoj sudbini “bunkerisanog” opasnog radioaktivnog materijala iz dobojske fabrike, on se neće moći dugo zadržati ni u Tesliću, jer je pripremljena prodaja i bivše “kćerke firme” u tom susjednom gradu, “Trudbenik-FKO” d.o.o. Procjenjena vrijednost te fabrike je 1,96 miliona KM. Od 01.04.2024. godine teče otkazni rok zakupcu teslićkom „Elgradu“, a sasvim je izvjesno da će nakon prodaje novi vlasnik insistirati na uklanjanju i bunkera sa opasnim otpadom u njemu, kao što je to bilo i uslučaju dobojske fabrike, gdje je stečajni dužnik bio u obavezi da očisti i ukloni sav otpad.
Inače,objašnjenje kako je došlo do umanjenja stečajne mase 594.156 KM u preostaloj diobenoj masi od 1,8 miliona maraka dobojskog „Trudbenika“ tražio je zvanično “Kompair” d.o.o. za konsalting, inžinjering i usluge Doboj bivšeg premijera RS Pere Bukejlovića, kojeg radnici optužuju za propast “Trudbenika”, čiji je bio i dugogodišnji direktor.
Što se tiče preostale imovine u ovoj fabrici, kupac je zatražio samo dokumentaciju koja se odnosi na vlasništvo nad nepokretnostima kupljene fabrike, od mašinskih fakulteta Univerziteta u Banjaluci i Istočnom Sarajevu zanimanje je pokazao samo banjalučki fakultet, a manji dio je preuzela Tehnička škola u Doboju. Knjige iz biblioteke ponuđene su Gradskoj biblioteci Doboj, koja je odbila poklon, pa ih je preuzela Biblioteka u susjednoj opštini Stanari. Matične knjige i dokumentaciju vezano za radnike preuzeo je Arhiv RS u Doboju, kao i pravnu i drugu dokumentaciju, koja prema zakonskim propisima podliježe čuvanju.