Višegodišnja obećanja lokalnih i republičkih vlasti da će raseliti jedan od poslednjih kolektivnih izbjegličkih centara u BiH, smješten u bivšem Domu penzionera, i da će izbjegla i raseljena lica iz više opština preći u novi sagrađeni kompleks u dobojskom prigradskom naselju Bare, izgleda da će se konačno ispuniti. Ali…
Više puta su te vlasti davale “čvrsta obećanja” da se raspušta dobojski kolektivni centar, da je završena gradnja tri lamele sa 134 stana u Barama ukupne vrijednosti 7,7 miliona maraka. Takva su davana i useljenje je zakazivano u martu 2022. godine, zatim do kraja te godine, pa u proljeće naredne, kada je posjetom Doboju ministar za izbjegla i raseljena lica BiH Sevlid Hurtić rekao da je tek raspisan tender za vanjsko uređenje, nakon čega će u septembru uslijediti i primopredaja ključeva. Međutim, ni do tada se ta obećanja nisu ostvarila, pa je uslijedilo novo obećanje useljenja za februar ove godine i poslednje do kraja ovog mjeseca.
Nažalost ni to se nije obistinilo, ali je izvjesno da nekadašnji Dom penzionera kao izbjeglički centar broji svoje poslednje dane.
Sve donedavno penzioneri su imali obećanja da će se kompleks Doma vratiti svojoj namjeni, odnosno da će po adaptaciji u njemu pronaći svoj kutak, kakav su imali oni pređašnji, od 1988. godine, kada je novosagrađeni kompleks tadašnje Filijale penzinsko-invalidskog osiguranja regije Doboj stavljen u funkciju. Gradili su ga, na tadašnji način finansiranja, opštine koje su pripadaje Regiji Doboj, osim Doboja i Šamac, Brod, Derventa, Teslić, Maglaj, Tešanj i Odžak.
No, uzalud su, izgleda, udruženja penzionera još prije deceniju pribavila saglasnosti svih osam lokalnih zajednica bivše Dobojske regije da se Dom privede stvarnoj namjeni zbog koje je izgrađen neposredno pred rat u BiH. Uzalud su se pozivala da to čine u ime 28 hiljada članova. Sve što su do sada dobijali, naime, bila su iz godine u godinu obećanja republičkih vlasti da slijedi raspuštanje kolektivnog centra i vraćanje Doma penzinera u formalno vlasništvo Fonda PIO, koji je posredstvom osam opština finansirao njegovu gradnju. Koje, sasvim je izvjesno polažu pravo i nad vlasništvom nad njim, iako je njime više od četvrt vijeka raspolagala Vlada RS.
Prema nezvaničnim informacijama, iseljenje izbjeglih i raseljenih lica jedva čeka i dobojski “građevinski lobi” koji planira de se dočepa atraktivne lokacije u centru grada, kako bi potpuno srušio postojeće objekte i na tom mjestu izgradio novi stambeni blok. Kao sigurni kupac pominjalo se građevinsko preduzeće koje je investitor takođe na atraktivnim lokacijama, a na kojima se nalazio bivši Dom vojske i sjedište Gradske uprave Doboj. Međutim, izgleda da su u igri i drugi zainteresovani sa “debelim” vezama u lokalnoj i republičkim vlastima, od kojih očekuju pomoć u preuzimanju bivšeg Doma penzionera.
“Nakon dvije godine spekulisanja dobio sam saznanja da je već dogovorena prodaja Doma penzionera. Naime, informacije koje posjedujem govore da je već sve dogovoreno, u “četiri oka”, ali da se samo čeka pogodan momenat, i da se radi o tri udružena kupca sa zvučnim i poznatim ovdašnjim imenima. Jedan je iz Doboja, drugi iz Teslića i treći iz Doboj Juga, opštine u Federaciji BiH. Ukoliko se ispostavi tačnim narod će dobiti još jednu potvrdu koliko se više radi o ličnoj koristi pojedinaca spram društvenog dobra i koliko usko sarađuju oni koji bi da nas zavade, na sve tri strane” – kaže na ovu temu Miroslav Borojević, poznati ovdašnji borac protiv korupcije i oštar kritičar lokalnih i republičkih vlasti.
Kako god, ukoliko se ispostave kao tačne ove njegove informacije, to će biti samo potvrda da je mnogo šta vezano za bivši regionalni Dom penzionera iz sfere korupcije. Višegodišnje odgovorno lice za funkcionisanje Doma kao izbjegličkog centra je zbog malverzacija oko smještaja izbjeglih i raseljenih lica sa još jednim službenikom završio u zatvoru. Godinama se pričalo o prodaji smještaja u Domu onima koji su prodali svoju imovinu u Federaciji i sagradili kuće i kupili stanove, a u izbjeglički centar smještali svoje roditelje. Ne bez osnova spekulisalo se da su kroz gradnju budućeg alternativnog smještaja u Barama vlasti radile određene malverzacije i da su iz tih razloga odugovlačili ozvaničenje završetka izgradnje kompleksa sa 134 stana, koji će postati vlasništvo Grada Doboj.
Više od četvrt vijeka je Dom penzionera bio u drugoj namjeni od one zbog koje je sagrađen, a toliko su se i socijalno najugroženiji nadali da će oni imati prioritet za smještaj u Dom penzionera po iseljenju izbjeglica i raseljenih lica. S druge strane, obećanja da će oni imati prednost davana je i penzionerima sa inostranim i većim penzijama, odnosno da će se uspostaviti funkcionisanje Doma po sistemu samofinansiranja, tako da neće biti socijalnog tipa.
Sve to novim razvojem događaja pada u vodu. A u gradu na tri rijeke se ponovo govori o vezi građevinskog lobija i lokalne vlasti i korupciji u pozadini svega.