Uloga organizacija civilnog društva je ključna kako bi se osigurale transparentnost i odgovornosti u realizaciji investicija iz Ekonomskog i investicijskog plana (EIP) dok bi praćenje svih procesa dovelo do njihovog unapređenja, poruka je okruglog stola “Promovisanje inkluzivnosti u implementaciji Ekonomskog i investicijskog plana” održanog u Sarajevu.
Okrugli sto na ovu temu u organizaciji Transparency International u Bosni i Hercegovini, Instituta za saradnju i razvoj Albanije i Stalnog sekretarijata Transportne zajednice je okupio predstavnike relevantnih međunarodnih i domaćih institucija, organizacija civilnog društva i drugih zainteresiranih strana kako bi razgovarali o važnosti transparentnosti i inkluzivnosti u procesu korištenja investicija iz EIP-a.
Na samom otvaranju skupa Katarina Sara Vučetić, savjetnik za ekonomska pitanja u Ambasadi Kraljevine Norveške je naglasila da je inkluzivnost temelj norveškog pristupa razvoju te podvukla da inicijativa koja želi da ima moć da mijenja stvari mora uključivati glasove i perspektive svih zainteresovanih strana, posebno organizacija civilnog društva koje igraju ključnu ulogu u praćenju i upravljanju projektima, osiguravanju odgovornosti i zagovaranju potreba zajednice.
„Današnji okrugli sto je svjedočanstvo ovog saradničkog duha. Okupljanjem predstavnika međunarodnih i nacionalnih institucija, organizacija civilnog društva i drugih ključnih aktera stvaramo platformu za razmenu iskustava, naučenih lekcija i mogućnosti za unaprjeđenje. Kroz takav dijalog možemo identifikovati najbolje prakse za korišćenje investicija iz EIP-a za podršku razvoju održive transportne infrastrukture na Zapadnom Balkanu. Zajedno možemo napraviti trajni uticaj na budućnost Zapadnog Balkana.“ zaključila je Katarina Sara Vučetić.
Današnji okrugli sto je svjedočanstvo ovog saradničkog duha. Okupljanjem predstavnika međunarodnih i nacionalnih institucija, organizacija civilnog društva i drugih ključnih aktera stvaramo platformu za razmenu iskustava, naučenih lekcija i mogućnosti za unaprjeđenje. Kroz takav dijalog možemo identifikovati najbolje prakse za korišćenje investicija iz EIP-a za podršku razvoju održive transportne infrastrukture na Zapadnom Balkanu.
Dajana Cvjetković, menadžerica projekta SMART Balkan je istakla da je ovaj projekak posvećen jačanju uloge OCD i jačanju građanskog društva u različitim oblastima, obezbeđivanju učešća u unapređenju i praćenju svih procesa te naglasila važnu ulogu organizacija civilnog društva u praćenju investicija “Današnji skup je više od dijaloga; to je ključni korak ka podsticanju transparentnosti, inkluzivnosti i održivog razvoja u našem regionu uz podršku i praćenje OCD“ navela je.
Matej Zakonjšek, Direktor Stalnog sekreterijata Transportne zajednice, je naznačio važnost saradnje u transportnom sektoru: “Jedini način za sistemske promjene je kroz promjene koje se rade sistematično. Za to nam je neophodan sistem, kao i informacija koja vrsta podrške je vama potrebna da bismo izgradili taj sistem.”
Srđan Blagovčanin, Predsjedavajući Upravnog odbora Transparency Internationala u BiH, istakao je da inkluzivnost u investicijama vodi ka pravednijem društvu: ” Za ostvarivanje punog potencijala EIP-a neophodno je stvoriti pretpostavke u kojima se njegova realizacija vrši na potpuno transparentan i inkluzivan načina. U tom smislu je uloga CSO od krucijalnog značaja.”
Posebna pažnja okruglog stola bila je posvećena ulozi organizacija civilnog društva u praćenju i upravljanju ciklusom infrastrukturnih projekata. Tokom događaja, istaknuto je koliko je važno uključivanje organizacija civilnog društva kako bi se osigurala transparentnost i odgovornost u realizaciji infrastrukturnih projekata.
Ardian Hackaj, direktor istraživanja i koordinator Foruma za povezivanje u Tirani, Instituta za saradnju i razvoj Albanija je u toku svog obraćanja ukazao na složenost i visoku cijenu koje upravljanje velikim infrastrukturnim projektima (LIP) u zemljama Zapadnog Balkana (WB6) nosi sa sobom.
„Kako bi se unapredila transparentnost i odgovornost, ključno je uključiti posvećeni budžet za OCD u svaki tender za podršku LIP, čime bi se osigurala njihova značajna participacija tokom cjelokupnog projekta.“ Zaključio je Hackaj.
Takođe, predstavljeni su rezultati i benefiti koje je donijela ova saradnja, uključujući unapređenje komunikacije između različitih aktera i poboljšanje kvaliteta transportnih rešenja u regionu.
Učesnici su podijelili svoja iskustva, naučene lekcije i mogućnosti za unapređenje a zaključci će biti korisni za održavanje 5. Socijalnog foruma Transportne zajednice zakazanom za 06. juni 2024. godine u Sarajevu.