Grupa država Savjeta Evrope za borbu protiv korupcije (GRECO) objavila je danas izvještaj o Crnoj Gori u kojoj se ocjenjujeda je napredak ostvaren u sprovođenju preporuka koje su zemlji date u Izvještaju za 2022. godinu o sprečavanju korupcije.
GRECO zaključuje da je Crna Gora na zadovoljavajući način implementirala tri od 22 preporuke, navedeno je u Izvještaju.
Primijenjene preporuke se tiču jačanja provjere integriteta u procesu imenovanja na visokom nivou, kao i operativne nezavisnosti policije. Od preostalih 19 preporuka, jedanaest je djelimično sprovedeno, a osam nije sprovedeno.
“Što se tiče najviših izvršnih funkcija, iako se čini da je u toku izvjestan broj značajnih zakonodavnih i drugih inicijativa, napredak koji je do sada postignut je veoma ograničen. Dok uvođenje provjere integriteta kandidata za šefa kabineta premijera i savjetnike premijera i potpredsjednika Vlade treba pozdraviti, provjere integriteta kandidata za ministre i državne sekretare prije njihovog imenovanja tek treba postaviti na mjesto”, stojiu Izvještaju.
Ohrabruje činjenica da je usvojen novi sastav Nacionalnog saveta i precizirani njegovi zadaci.
“S tim u vezi, njena interakcija sa drugim državnim organima nadležnim za prevenciju korupcije tek treba da se utvrdi kako bi se obezbijedila dosljednost. Koordinisana strategija za sprečavanje korupcije u najvišem rukovodstvu na osnovu odgovarajućih procjena rizika nije usvojena i tek treba da se usvoji etički kodeks koji se primjenjuje na lica na najvišim izvršnim funkcijama (PTEF)”, kaže se u Izvještaju.
Naglašava se da je potrebno sprovesti obuku za PTEF o etici i integritetu, a povjerljivo savjetovanje o ovim pitanjima treba da bude dostupno.
“Iako je izvršena detaljna analiza Zakona o sprečavanju korupcije, ukupan pravni okvir za sprečavanje i borbu protiv korupcije nije revidiran kako bi se osigurala njegova koherentnost i efikasnost. Neophodni su odlučni koraci kako bi se obezbijedile nezavisne procedure zapošljavanja na osnovu zasluga za novo osoblje Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) i povećala broj zaposlenih. Nisu riješene poteškoće u pristupu informacijama koje se odnose na glomazan mehanizam žalbe na odbijanje pristupa informacijama od javnog značaja”, piše u Izvještaju.
Izrada Zakona o lobiranju je obećavajuća.
“U toku je dalji zakonodavni rad na definisanju poklona i proširenju vrsta i kategorija i vrsta poklona koji bi trebalo da budu zabranjeni, ali oni još uvijek nisu pretočeni u zakon. Postoji potreba da se obezbijedi da se prijave imovine i prihoda PTEF sistematski i suštinski provjeravaju zbog njihove uloge u donošenju odluka na samom vrhu izvršne vlasti; ovo pretpostavlja adekvatne ljudske resurse ASK-a, što je još uvijek na čekanju. Konačno, ostaje da se preispitaju pravila o imunitetu koji se daje članovima vlade kako bi se eksplicitno isključila sva krivična djela u vezi sa korupcijom”, ističe se u Izvještaju.
Što se tiče organa za sprovođenje zakona, rezultati su još skromniji.
“Procjena rizika od neprimjerenog uticaja na policiju ugrađena je u nedavno usvojen Plan integriteta Ministarstva unutrašnjih poslova. Provjere integriteta uvedene su novim Pravilnikom o imenovanju rukovodioca za integritet u MUP-u. Međutim, nije primijećen napredak u pogledu uvođenja provjere integriteta policijskih službenika u kontekstu njihovog imenovanja i unapređenja, kao i tokom cijele službe”, kaže se u Izvještaju.
Napominje se da je Etički komitet pokrenuo reviziju Etičkog kodeksa policije, ali proces nije završen.
“Sistem unutrašnje kontrole MUP-a treba ojačati kroz bolju koordinaciju njegovih različitih organa, a nije uspostavljen ni nezavisni spoljni mehanizam za žalbe na policiju. Preduzete su neke mjere, uključujući obuku, kako bi se povećala svijest o zakonodavstvu i procedurama zaštite uzbunjivača, ali je broj policajaca koji učestvuju u ovim inicijativama i dalje nizak. Moraće se postići dalji napredak u narednih 18 mjeseci da bi se postigao adekvatan nivo usklađenosti sa preporukama“, zaključuje GRECO.