Etažni vlasnici stambenih objekata u Doboju, koji su se odvažili da uz pravnu i stručnu podršku Udruženja za projekti aktivizam podnesu zahtjeve kako bi onemogućili uzurpatore zemljišta za redovnu upotrebu zgrade da naplaćuju parkiranje i da dio ovog zemljišta koriste za gradnju, na putu su da dokažu da su u pravu. Iako su u tom svom istjerivanju prava suočeni sa bahatom lokalnom vlašću, koja po svaku cijenu želi da uzurpira gradsko građevinsko zemljišta na kome se nalaze privatizovani stanovi i zgrade za kolektivno stanovanje i zemljište za redovnu upotrebu sa parkingom.
Naime, postupajući po više žalbi dobojskih etažnih vlasnika, drugostepeni organ je poništio opstruktivne i nezakonite zaključke o prekidu postupka.
“Iako su stavovi i postupanje drugostepenog organa korektni i ohrabrujući u ovom slučaju, ništa još nije završeno, jer dobojske etažne vlasnike očekuje neizvjesna, teška i dugotrajna borba protiv dobojskih uzurpatora, muljatora i mafijaša. Pravda jeste spora, ali je ipak dostižna” – kaže predsjednik Udruženja Momir Dejanović.
Osim njega i aktivista Udruženja za projektni aktivizam, borbu sa vlašću i “građevinskom mafijom” beskompromisno vodi i Miroslav Borojević “Beli”, široj javnosti poznat po više obustava saobraćaja u dobojskom prigradskom naselju Usora, sve dok “Integral” iz Laktaša nije kako-tako sanirao, svojim kamionima uništenu, cestu kroz naselje. Prošlog mjeseca Borojević je sa drugim aktivistima odlučio da podigne i “revoluciju” protiv investitora gradnje stambenih blokova, koji u Doboju niču kao pečurke poslije kiše.
“Odlučili smo da stanemo na put bezobrazluku i bahatosti građevinskih preduzeća, koja pokušavaju da sprovedu radove bez neophodnih dozvola. Na više radilišta smo uočili da građevinci uopšte ne postavljaju zakonom obavezne table, na kojima moraju navesti izvođača radova i nadzorni organ, datum izdavanja građevinske dozvole, rok početka i završetka radova. Nakon naših prijava i, moramo priznati, brze reakcije inspekcijskih organa, table su postavili “Beton – plus”, “Građ-promet” i “Invest-gradnja”, koji imaju više radilišta na području grada” – rekao je Borojević, ističući da su preduzeća, koja nisu imali prethodno obezbijeđene dozvole za gradnju, dobila i rješenja o obustavi radova na gradilištima dok ne pribave odgovarajuće građevinske dozvole.
Borojević je i ovog mjeseca nastavio sa svojim prozivanjima i podnošenjima prijavama protiv investitora koji nezakonito grade u Doboju, pa je uspio da natjera i investitore najveće poslijeratne investicije u ovom gradu, kompaniju iz Bijeljine “City mol” da, kako kaže, nakon godinu dana gradnje bez dozvola istu obezbijedi i istakne zakonom obaveznu tablu, sa datumom početka i završetka gradnje Tržnog centra, u koji se ulaže oko 50 miliona KM.
“Najveći privatni projekat u regiji u proteklih 30 godina u Doboju izvodio se bez građevinske dozvole nadležnih organa. Na prijavu koju sam podnio gradskoj građevinskoj inspekciji u vezi sa nepostojanjem informativne table na parceli bivše fabrike kompresora “Trudbenik”, reagovano je prije nego što sam namjeravao prijavu uputiti na viši, republički nivo. Tabla je postavljena, ali se ispostavilo da “kasni” više od godinu dana, odnosno na njoj stoji da su radovi počeli u junu ove godine.
Takođe, Borojević je sa svojim aktivistima nakon osam mjeseci strpljivog čekanja, nekoliko prijava i najave za tužbu, izvojevao još jednu pobjedu – građevinska firma “Beton plus” morala je po nalogu inspekcije i prijava da vrati trotoar njegovoj namjeni, nakon što je gradnjom kompleksa “Cascadia” u centru grada jednostavno uklonio ploče sa trotoara i asfaltirao ga za bolji prilaz objektu koji je gradila. Nakon prijave i naloga inspekcije investitor je morao da siječe postavljeni asfalta, ukloni tu podlogu i vrati ranije postavljene ploče trotoara.