Da nema granica bahatosti i bezobzirnog odnosa prema našim vodama i rijekama svjedoči primjer iz Teslića, gdje je po sredini rječice Čečavice podignut temelj za potporni zid, a pogodnu priliku za te radove investitor i izvođač radova su vidjeli u ovom sušnom periodu, kada je njeno korito gotovo u potpunosti presušilo.
Mještani Čečave kod Teslića su se obratili aktivistima Neformalne grupe građana “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj” i dojavili o pravljenju, kako su naveli, “kineskog zida” posred rječica Čečavice.
Mještani kažu da su tokom ove sedmice, kada su radovi izvođeni, o tome obavijestili i Opštinu Teslić i opštinsku inspekciju, koja sve do danas (06.09.2024.) nije izlazila na teren i radovi nisu zaustavljeni.
“Dobro jutro “Đekić gradnja”, dobro jutro, kanda se vrijedno juče bilo, izgleda super, ko da je uvijek stojalo tu usred potoka, bravo, bravo. Dobro jutro pospani iz Opštine Teslić, jeste se naspavali? Ja baš nešto i ne, pala neka kiša pa kontam ode Čečavica na most i našu njivu. Dobro jutro poštovani načelniče Dr Milane Miličeviću, da li inspektori rade danas? Hvala. Dobro jutro i drugarima iz “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”. Sumorno ti jutro Čečavice” – sarkastičan je komentar osvanuo jutros na jednom od lokalnih teslićkih portala.
Aktivisti iz neformalne grupe građana koja se u RS zalaže za uređena korita rijeka i protiv nelegalne eksploatacije šljunka u RS kažu da su prije dva dana upoznati o ovom problemu i da je to, po njima, do sada neviđeno na ovim našim prostorima, čime su pređene “crvene linije” bahatosti i bezobzirnosti prema prirodi, rijekama posebno.
“Neka su i nas prozvali, jer su nam se mještani takođe obratili, ali ako mi i nismo imali obavezu da ih podržimo i pružimo im pomoć, niti imamo resurse da reagujemo promptno na svaki poziv, jer i mi smo samo “obični građani”, to je svakako bila obaveza opštinskih vlasti i za ne povjerovati je da urbanističko-građevinska inspekcija još nije izašla na lice mjesta, stavila traku na gradilištu i izrekla kaznene mjere za investitora i izvođača radova” – reakcija je aktivista pomenute neformalne grupe građana.
Aktivisti kažu da pretpostavljaju da su opštinari, kao i svugdje u BiH, zauzeti početkom predizborne kampanje, ali to u ovom slučaju ne smije biti opravdanje i posljedice za ovu bahatost mogu biti dalekosežne.
“Saznali smo da je u ranijim vremenima i Čečavica znala praviti probleme pri obilnijim padavinama i plaviti okolna imanja i objekte, a može se samo pretpostaviti šta će napraviti kada joj je ovim radovima korito uzduž prepolovljeno. Do sada smo imali primjere da se poprečno pregrađuje korito rijeka, prave vještačke akumulacije radi povećanja nivoa vode u gradskim bunarima ili su to radili šljunkari da bi zahvatili više šljunka iz sredine korita. A, ovo, uzduž pregrađivanje i smanjivanje korita rijeke, je do sada nezabilježeno i nečuveno drsko” – oštra je reakcija iz NGG “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”.