U sjeni tragedije u Jablanici, u čijem korijenu je pohlepa (kriminogenih) pojedinaca, korumpiranost vlasti i nesposobnost sistema da se suprotstavi devijacijama unutar sebe i zaštiti građane, na drugom kraju zemlje, građani su dobili jednu bitku protiv kamenoloma u blizini svog naselja.
“Kantonalni sud u Tuzli donio je odluku u korist Mjesne zajednice Špionica Centar u sporu protiv Vlade Tuzlanskog kantona. Sud je poništio odluku Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša TK, koja je dala dozvolu firmi “ITK MUSIĆ” d.o.o. Srebrenik za vađenje kamena na lokalitetu Gornja Špionica.”, objavili su iz Aarhus centra u BiH.
Sud je, naime, utvrdio da prvostepeni organ nije pravilno primijenio zakon i da činjenice nisu u potpunosti provjerene.
Naglašeno je da Mjesna zajednica Špionica Centar, kao zainteresovana strana, ima pravo učestvovati u postupku jer se eksploataciono polje nalazi na njenom području. Predmet je vraćen na ponovno razmatranje kako bi se ispravile greške i ispoštovale primjedbe suda.
“Ova presuda naglašava koliko je važno da se kamenolomi ne otvaraju bez adekvatne procjene utjecaja na okoliš i učešća lokalne zajednice.”, konstatuju iz Aarhus centra. I naglašavaju:
“Slučaj u Donjoj Jablanici, gdje je ilegalni kamenolom doprinio bujičnim poplavama, pokazuje koliko su ovakvi zahvati opasni. Neodgovorno planiranje može uništiti ekosisteme i ugroziti lokalno stanovništvo, zbog čega je važno strogo poštovati procedure i uključiti zajednicu u donošenje odluka.”
Ova dva slučaja pokazuju i koliko je važno funkcionisanje pravne države, koja, kada se otrgne ispod čizme partokratije i sistemske korupcije predstavlja ključnog saveznika građanskih aktivista i građana u zaštiti svojih prava ili prirodnih bogatstava. No, s druge strane, njeno nefunkcionisanje, stimuliše zloupotrebe i korupciju i otvara prostor za tragedije.