Visokoj školi za ekonomiju i informatiku Prijedor, u nastojanjima da pred početak nove akademske godine ipak obezbijede prijeko potrebnu akreditaciju za nastavak obavljanja djelatnosti visokog obrazovanja, nije pomogla ni presuda Okružnog suda u Banja Luci od 06.06.2024. godine, kojom je poništeno Rješenje Agencije za visoko obrazovanje Republike Srpske (AVORS) od 17.03.2023. godine o odbijanju akreditacije i prijavljenog studijskog programa Javna uprava.
U ponovnom ocjenjivanju za dobijanje akreditacije AVORS je ostao pri ranijem stavu da prijedorska Visoka škola ne ispunjava usvove za obezbjeđenje akreditacije i u protekloj sedmici je u svom registru označila da je „odbijena akreditacija“.
Prvo odbijanje akreditacije AVORS za ovu ustanovu trebalo je značiti i prestanak rada, jer je Republička uprava za inspekcijske poslove izdala ovoj visokoobrazovnoj ustanovi mjeru zabrane obavljanja djelatnosti visokog obrazovanja u RS. Pokretanjem upravnog spora menadžmet ove ustanove tužbom protiv Upravnog odbora Agencije Okružnom sudu u Banja Luci radi poništenja rješenja, smatrajući da su se ispunili svi potrebni zakonski uslovi da škola i studijski program Javna uprava dobiju akreditaciju, dobili su su tu bitku, ali ne i “rat”.
“Rukovodstvo Visoke škole obavještava studente, ali i javnost da je pravda pobijedila i da je, poslije višegodišnje borbe protiv Agencije za akreditaciju, ali i njenih pomagača, završen proces iživljavanja i zlostavljanja, ali i demonstracije sile nad jednom malom, ali jedinstvenom institucijom. Stručni tim Visoke škole sačinjen od nastavnika, saradnika, studenata i advokata Saše Topića je više puta putem medijia i državnih organima ukazivao da je Agencija za akreditaciju i njena komisija stručnjaka u procesu akreditacije Visoke škole načinila niz materijalnih grešaka u svom radu i nezakonito sprovela proces akreditacije, što je na kraju Okružni sud u Banja Luci potvrdio presudom“ – bila je 21.06.2024. godine reakcija iz ove škole iz Prijedora u Saopštenju za javnost, potpisanom od strane direktora prof.dr Radovana Vladisavljevića, sa naglaskom da od AVORS očekuju izdavanje Rješenja o akreditaciji.
AVORS je, tada, u svom registru, iz statusa “odbijena akreditacija ustanove i prijavljenog studijskog programa” promjenio status Visokoj školi za ekonomiju i informatiku Prijedor u status „ustanova u postupku akreditacije“.
Međutim, AVORS nije u ponovnom odlučivanju promjenio svoj stav i protekle nedjelje je vratio Visoku školu iz Prijedora u raniji status o odbijanju akreditacije.
Takva „sudbina“ namjenjena je, izgleda, i Visokoj školi za primjenjene i pravne nauke “Prometej” Banja Luka, kojoj takođe ni Okružni sud u Banjaluci nije pomogao da obezbijedi ostanak u Državnom registru visokoškolskih ustanova u BiH, jer mu na osnovu Rješenja AVORS takođe ponovo odbijena akreditacija i Školi prijeti zabrana obavljanja djelatnosti visokog obrazovanja i gašenje.
“Od početka smo uključeni u ova dešavanja, podnosili smo zahtjeve za inspekcijski nadzor nadležnoj inspekciji kada smo utvrdili da ove dvije ustanove i dalje rade nakon što je “Prometeju” istekla akreditacija, a prijedorska Visoka škola nije uopšte upisana u Državni registar, odnosno nije obezbijedila prvu akreditaciju. Takođe i za slučaj Visoke škole “Koledž kozmetologije i estetike” Banja Luka, kojoj je nakon 16 godina rada i bez obezbjeđene akreditacije 20.06.2024. godine AVORS izdao Rješenje o odbijanju akreditacije” – reakcija je iz NGG „Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome“.
Studentski aktivisti ukazuju i na neusklađenost entitetskog i Državnog registra, pa su, kako tvrde, u registru AVORS još uvijek ove tri ustanove sa odbijenom akreditacijom, dok je po rješenju iz registra koji vodi Agencija za razvoj visokog obrazovanje i osiguranje kvaliteta u BiH (HEA) za “Prometej” važnost akreditacije do 19.10.2024. godine, a Visoka škola za ekonomiju i informatiku Prijedor je u postupku akreditacije.
Aktivisti su izrazili nadu da će se ova situacija sa registrima promjeniti, jer je Upravni odbor HEA na sjednici 03.10.2024. godine dao saglasnost na novi Pravilnik o vođenju Državnog registra akreditovanih visokoškolskih ustanova u Bosni i Hercegovini. Kažu i da ih više brine što se studenti ustanova kojima su odbijene akreditacije od strane menadžemta tih ustanova uopšte ne obavještavaju kako stvari stoje, već ih ubjeđuju da je sve u redu. Objavili su čak upis za novu akademsku 2024/2025. godinu i objavljuju raspored ispitnih rokova za tekući mjesec. Po aktivistima, uprave pomenutih VŠU namjerno kriju prave informacije, a ukazuju da se slično ponašaju i u ostalim ustanovama koje imaju problem sa akreditovanjem.
“Pokušaćemo osmisliti prave načine da studente u RS upoznamo kako zapravo stvari stoje, a rukovodićemo se isključivo zvaničnim podacima nadležnih obrazovnih vlasti u entitetu i na nivou BiH.”, navode aktivisti
Kada je RS u pitanju, Visokoj školi “Koledž kozmetologije i estetike” Banja Luka, Visokoj školi za ekonomiju i informatiku Prijedor i Visokoj školi za primjenjene i pravne nauke “Prometej” su odbijene akreditacije. Akreditacija je istekla 09.08.2024. godine Univertitetu “Sinergija” Bijeljina, u ovoj sedmici, odnosno 15.10. akreditacije ističe i Nezavisnom univerzitetu Banja Luka i Visokoj školi Banja Luka College, a 20.12.2024. godine Univerzitetu za poslovne studije Banja Luka.
Inače, tokom gotovo petogodišnjih aktivnosti studentskih aktivista i kontinuiranog ukazivanja na brojne anomalije u funkcionisanju visokog obrazovanja u RS, sa radom su prestale visokoškolske ustanove Visoka škola „Primus“ Gradiška, Visoka škola Komunikološki koledž u Banjoj Luci Kapa Fi i Visoka škola za informacione tehnologije, ekonomiju i preduzetništvo (ITEP) Banja Luka.
Trenutno je u registru AVOR upisano 18 visokoškolskih ustanova, od kojih je polovina, odnosno devet, sa statusom “završen postupak akreditacije”. Osim tri kojima su odbijene akreditacije, preostalih šest se vode da su “u postupku akreditacije”.