U organizaciji Centra za informisanje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja (CIP), u Mostaru je 06.-07.11.2024. održana završna konferencija MOQAR projekta (Mapiranje kvalifikacija visokog obrazovanja u svrhu automatskog priznavanja u regionu). Na Konferenciji su predstavljeni rezultati projekta kojeg finansira Vijeće Evrope, a čija je svrha prevazići prepreke u postupcima priznavanja inostranih visokoškolskih kvalifikacija u Bosni i Hercegovini.
Prema informacijama iz Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH (HEA), pored domaćih predstavnika Ministarstva civilnih poslova BiH, HEA, nadležnih obrazovnih vlasti i visokoškolskih ustanova, značaj rezultata MOQAR projekta prepoznali su i ključni akteri iz regiona i Evropskog prostora visokog obrazovanja, a što su potvrdili svojim prisustvom predstavnici Hrvatske, Slovenije, Italije, Švedske, Latvije, Srbije i Crne Gore.
Tokom konferencije, pored predstavljanja rezultata projekta, organizovane su i panel diskusije na temu prevazilaženja prepreka i stvaranja uslova za automatsko priznavanje visokoškolskih kvalifikacija, kao i mogućnosti razvoja i unaprijeđenja sistema visokog obrazovanja i osiguranja kvaliteta, na kojima su pored ključnih učesnika u području visokog obrazovanja učestvovali i predstavnici HEA.
Kada je riječ o skupovima na kojima je bilo riječi o vrednovanju i priznavanju diploma, i predstavnici Agencije za visoko obrazovanje Republike Srpske (AVORS) prisustvovali su vebinaru o nejednakim ishodima diplomiranih studenata na tržištu rada, koji je organizovala Agencija za kvalitet u visokom obrazovanju Slovenije (NAKVIS), održanom 07.11.2024. godine. Tema vebinara bila je posvećena analizi karijernih puteva diplomiranih studenata, uz predstavljanje iskustava i istraživanja iz više evropskih zemalja.
“Ovaj vebinar je pružio mogućnost da predstavnici visokoškolskih ustanova i agencija za kvalitet u obrazovanju razmijene iskustva i saznaju više o praksama korišćenja podataka o tržištu rada za poboljšanje kvaliteta visokog obrazovanja i unapređenje zapošljivosti diplomiranih studenata” – informacije su iz AVORS.
Prije toga, 16.-17.10.2024. godine, predstavnici HEA učestvovalI su na drugoj radionici u okviru SEQA ESG 2 projekta, u organizaciji Evropske asocijacije za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA) i Nacionalnog tela za akreditaciju i osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju, (NEAQA, Srbija). Nakon toga, zajedno sa predstavnicima AVORS učestvovali su i na Generalnoj skupštini Evropske asocijacije za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA) održanoj u St. Julienu, u saradnji s Upravom za cjeloživotno i visoko obrazovanje Malte. Glavna tema događaja ovog skupa bila je “Osiguranje kvaliteta izvan ESG-a”, a događaj je okupio više od 150 učesnika iz cijele Evrope, uključujući članice i pridružene članice ENQA-e.
Kao što je poznato, prije dvije godine je nacionalni ENIC/NARIC ured Agencije za znanost i visoko obrazovanje Hrvatske obustavio razmatranje pojedinačnih zahtjeva za vrednovanje i priznavanje visokoškolskih diploma stečenih u BiH, te još uvijek nema konkretnih pokazatelja da su nestali svi ti problemi u priznavanju visokoškolskih diploma iz naše zemlje u susjednoj. Kao i u Sloveniji, blokada je nastala tumačenjem ENIC/NARIC centara te dvije zemlje, kako su naveli, “zbog nedostajućih, nejasnih i neusklađenih informacija u vezi s akreditacijom visokoškolskih institucija i studijskih programa u BiH”.
Čini se da je stav nadležnih obrazovnih vlasti Slovenije malo “mekši”, jer od prošle godine Ministarstva za visoko obrazovanje, nauku i inovacije, posredstvom svog ENIC/NARIC centra, ponovo razmatra pojedinačne zahtjeve za priznavanje diploma visokog obrazovanja stečenih na visokoškolskim ustanovama u BiH.
Kako su se obraćali aktivistima NGG “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome” studenti, koji su namjeravali da nastave studije i diplomirani studenti iz BiH tražeći posao u Hrvatskoj, kažu da i dalje imaju problema i da, ipak, nacionalni ENIC/NARIC ured Agencije za znanost i visoko obrazovanje te zemlje još uvijek nije promjenio svoj stav.
“Upravo se na ovim sastancima na kojima su učestvovali nadležni za oblast visokog obrazovanja u BiH najavljivalo da će se razmatrati i pitanja vrednovanja visokoškolskih kvalifikacija iz BiH u inostranstvu, a posebno na sastanku u okviru SEQA ESG 2 projekta “Podrška evropskim agencijama za osiguranje kvaliteta u ispunjavanju Evropskih standarda i smjernica“, kojim koordinira ENQA i na kojim je najavljeno da će se razgovarati o temama koje se odnose na ispunjavanje Evropskih standarda i smjernica za osiguranje kvaliteta (ESG) i puta ka punopravnom članstvu naše državne Agencije HEA u ENQA. Pitamo ih javno, dokle se stiglo sa tim ranijim optimističnim najavama i dokle će naši svršeni studenti strepiti za svoj status kada se sa svojim diplomama pojave u inostranstvu ili oni koji tek planiraju da studiraju” – pitanja su studentskih aktivista nadležnima za oblast visokog obrazovanja u BiH.
Kažu i da im je jasan stav, ne samo slovenačkih i hrvatskih nacionalnih centara za obrazovanje, već i iz Austrije, Njemačke u drugih zemalja Evropske unije, da će se problem sa nepriznavanjem stečenih diploma na visokoškolskim ustanovama u BiH od strane nadležnih u zemljama EU, kao i šire, prevazići samo članstvom bosanskohercegovačke Agencije za visoko obrazovanje HEA u Evropsku asocijaciju za osiguranje kvaliteta (ENQA), koja je upisana u Evropski registar za osiguranje kvaliteta (EQAR).