Vlada Republike Srpske objavila je 11.11.2024. godine javnu ponudu akcionarima Željeznica Republike Srpske (ŽRS), koji su vlasnici akcija koje daju pravo glasa u Skupštini, da kupovinom preuzme preostale akcije ŽRS, koje nisu u njenom vlasništvu.
Vlada se obavezala da će platiti iznos od 1,00 KM po akciji, pozivajući se na član 15. Zakona o preuzimanju akcionarskih društava, što predstavlja najvišu cijenu po kojoj je ponudilac ili lice koje s njim zajednički djeluje steklo akcije s pravom glasa u periodu od godinu dana prije dana nastanka obaveze objavljivanja ponude za preuzimanje. Pritom navodi da prosječnu ponderisanu cijenu akcija na berzi u posljednjih šest mjeseci prije nastanka obaveze za preuzimanje nije moguće utvrditi jer nije ispunjen kriterijum likvidnosti.
U Javnoj ponudi, koja ističe 10. decembra, naznačeno je da osnovni kapital ŽRS iznosi 334.102.579 KM, a podijeljen je na isto toliko redovnih, običnih akcija, klase “A”, nominalne vrijednosti 1,00 KM. Vlada tvrdi da je vlasnik 334.052.579 akcija, odnosno 99,985035 % od ukupnog broja akcija sa pravom glasa u Skupštini emitenta, dok su preostale akcije u vlasništvu Akcijskog fonda Republike Srpske a.d. Banja Luka sa 31.961 akcija, odnosno 0,009566 % i Fond za restituciju Republike Srpske a.d. Banja Luka sa 2.500 akcija, odnosno 0,001497 % od ukupnog broja akcija.
Vlada u Javnom pozivu ističe da planira modernizacija flote vozova i obnova infrastrukture kako bi se poboljšale usluge i povećala sigurnost saobraćaja.
“Fokus će biti na promociji željeznica kao ekološki prihvatljivog prevoza, kao i na unapređenju korisničkog iskustva kroz digitalizaciju usluga. Takođe, planira se redovno praćenje napretka i evaluacija postignutih rezultata. Ovi koraci će omogućiti povećanje tržišnog učešća i doprinijeti održivosti željezničkog saobraćaja. Uz to, očekuje se i jačanje saradnje sa lokalnim zajednicama i poslovnim sektorom kako bi se stvorila sinergija u razvoju i unapređenju željezničkog transporta.
Ponudilac nema namjeru mijenjati osnovnu djelatnost i sjedište društva, a broj zaposlenih će se uvećavati zavisno od obima poslovanja” – navodi se u pozivu Vlade RS.
Međutim, iako od strane malih akcionara ŽRS još uvijek nema zvaničnog reagovanja na ponudu Vlade RS da preuzimanjem preostalih akcija preuzme ŽRS u stoprocentnom vlasništvu, prema nagovještajima sindikata, to neće ići kako su planirali republičke vlasti.
“Očigledno je da Vlada želi potpuno preuzeti vlasništvo nad Željeznicom, zbog sudskog postupka koji se vodi pred sudom u kojem su mali akcionari tužioci zbog obezvrjeđivanja vrijednosti prije više od pet godina. Time se bave mali akcionari i nismo direktno uključeni u ovu problematiku, ali smatramo da, i ako Vladi uspije da preuzme sve akcije, neće uspjeti da se pravnovaljano uknjiži kao stoprocentni vlasnik zbog spora sa malim akcionarima” – kaže predsjednik Samostalnog sindikata mašinovođa Simo Cvjetković, dodajući da radnici otvoreno sumnjaju da se ovim priprema prodaja ili rasparčavanje ŽRS.
Ipak, prema raspoloživim informacijama iz sjedišta ŽRS u Doboju, u pozadini ovih transakcija putem berze je u činjenici da je dug od 334 miliona maraka, koji ŽRS imaju prema Vladi Srpske, konvertovan u kapital tog javnog preduzeća. Taj dug nastao je kao posljedica nemogućnosti izmirenja nagomilanih obaveza iz redovnog poslovanja koja su nastale proteklih godina, a koje je Vlada RS, nastojeći održati ŽRS, izmirivala u njeno ime.
Inače, ŽRS su nastavile trend negativnog poslovanja i u ovoj godini, pa je tako u prvom polugodištu 2024. Godine ovo javno preduzeće imalo gubitak od 14,29 miliona, što je za tri miliona KM više nego u istom periodu u prošloj godini. Kada se minus iz poslovanja od ove godine doda na onaj iz prethodnih godina, ŽRS po tom osnovu imaju akumulirani gubitak od čak 291,97 miliona KM.
Kada je riječ o malim akcionarima, godinama unazad, posebno od kada je započelo restrukturiranje preduzeća od posebnog interesa za RS, mali akcionari upozoravaju da su oštećeni umanjivanjem akcija preduzeća od strane Vlade, da se preduzeće konstantno uništava, umanjuje njegova vrijednost, pa samim tim i stvarna vrijednost njihovih akcija.
“Nikada, nigdje, ni u jednoj zemlji i zakonu nisam vidio ovakvo ponašanje, da se umanji vrijednost akcija malih akcionara. Ni jedna politička partija nema pravo da odlučuje o vrijednosti mojih akcija, to je samo po sebi nezakonito. I među gangsterima ima reda, a ovo nigdje nisam vidio – rekao je Stevo Srdić, koji ima najviše manjinskih akcija, do kojih je došao ulaganjem 600.000 dolara, koje su se, kako tvrdi, pismom koje je dobio u Kanadi, gdje živi više decenija, “pretvorile” u 20 dolara.
Predsjednik Udruženja malih akcionara “Željeznica RS” Tomo Pančić se ponajviše bavio problemom urušavanja ŽRS, podnoseći više desetine krivičnih prijava sa sumnjama u kriminalne radnje koje su preduzeće dovele gotovo do prosjačkog štapa. Njegova je i tvrdnja da su ŽRS, kao i sva druga javna preduzeća “protočni bojler za pljačku Vlade RS”.