Građanski aktivizam

Ustavni sud prioritetno odlučuje o inicijativi za ocjenu ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima RS

“Izmjene i dopune su sporne, jer se njima zadire u osnovne principe ustavnopravnog poretka i zajamčena prava, i to princip lokalne demokratije, pravo svakog čovjeka na zdravu životnu sredinu i dužnost zaštite i unaprijeđenja kvaliteta životne sredine.”

Ustavni sud Republike Srpske je uvažio zahtjev Centra za životnu sredinu (CZŽS) za prioritetno odlučivanje po podnesenoj inicijativi za ispitivanje ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima Republike Srpske.

Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) je na 10. redovnoj sjednici održanoj 4. jula, usvojila prijedlog izmjena i dopuna ovog zakona, bitno drugačijeg u odnosu na tekst nacrta, uprkos velikoj mobilizaciji široke javnosti u toku javnih konsultacija. Prijedlog zakona je usvojen bez amandmana organizacija civilnog društva, a koji su bili podneseni radi zaštite demokratskih principa i ljudskih prava u vezi sa životnom sredinom. Sporni zakon je objavljen u Službenom glasniku RS 16. jula i na snazi je od 24. jula 2024. godine.

Svega dva dana nakon stupanja na snagu tog Zakona, CZŽS je podnio Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu njegove ustavnosti, tražeći da se utvrdi da sporne odredbe zakona, kojeg je izradilo Ministarstvo energetike i rudarstva, nisu u skladu sa osnovnim principima i pravima zajamčenim Ustavom RS, čime bi kao takve bile stavljene van snage. Konkretno, inicijativom su kao protivustavne odredbe označene one izmjene i dopune zakona čijom primjenom se dozvoljavaju geološka istraživanja bez poštovanja osnovnih principa lokalne demokratije, bez prethodne procjene uticaja za skoro sva geološka istraživanja i bez jasno utvrđenih ukupno dozvoljenih količina za metalične mineralne sirovine koje se mogu izuzeti u toku istraživanja.

“Izmjene i dopune su sporne, jer se njima zadire u osnovne principe ustavnopravnog poretka i zajamčena prava, i to princip lokalne demokratije, pravo svakog čovjeka na zdravu životnu sredinu i dužnost zaštite i unaprijeđenja kvaliteta životne sredine. Naime, o pitanjima koja su suštinski lokalnog karaktera odlučivanje je sada centralizovano u jednom ministarstvu. Problem je još veći, jer konačnu odluku o odobravanju geoloških istraživanja ovo ministarstvo može da donese uprkos preprekama koje postoje u propisima iz oblasti zaštite životne sredine, a za čije tumačenje i primjenu je nadležno drugo ministarstvo” – obrazložio je zahtjev Redžib Skomorac, pravni savjetnik u CZŽS.

Od Lopara, jedne od lokalnih zajednica u kojoj su bez prethodnih zvaničnih saglasnosti lokalnih vlasti provedena geološka istraživanja, iz CZŽS su zatražili da se pridruže Inicijativi.

“U skladu sa članom 120 stav 2 Ustava Republike Srpske, odnosno odredbe člana 4 stav 1 Zakona o Ustavnom sudu RS, pridružujemo se Inicijativi za ocjenu ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima Republike Srpske, podnesenoj od strane Centra za životnu sredinu iz Banja Luke dana 26.07.2024. godine, čije razloge navedene u Inicijativi u potpunosti podržavamo” – stoji u aktu iz Lopara upućenom 18.11.2024. godine na adresu Ustavnog suda BiH, a koji je u posjedu portala Antikorupcija.info.

Podsjećamo, tokom javnih konsultacija o predloženom Zakonu, NVO sektor je argumentovano ukazivao na neprihvatljivost da se izmjenama postojećeg zakona, koji je inače bio pun manjkavosti, potpuno marginalizuje uloga organa jedinice lokalne samouprave, te da faktički republički organi potpuno preuzimaju i njihovu dosadašnju ulogu kada je u pitanju zakonska regultativa u oblasti geoloških istraživanja.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije