Komentari i analize

Brojne istrage organizovanog kriminala u Šumama Srpske završile bez optužnice

Istrage zbog kriminala u Šumama Republike Srpske Republičko javno tužilaštvo vodilo je u prethodnim godinama protiv više od 50 osoba, no sa mršavim rezultatima.

Tužilaštvo se suočavalo sa raznim problemima, od anonimnih prijava gdje je teško ispitati navode podnosioca, do manjka dokaza koji bi ukazali na kriminalno udruživanje.

Epilog je to, koji bi mogao zadesiti i ovogodišnju priču o “sječi” direktora i uprave u tom javnom preduzeću, koje je samo u ovoj godini zabilježilo gubitak veći od šest miliona maraka.

A sve je to pompezno najavio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je rekao da u Šumama RS operiše “organizovana banda”.

Obećao je da će Šume Srpske za šest mjeseci biti “stabilno preduzeće”. O platama koje kasne radnicima u 11 šumskih gazdinstava za sada niko ne priča.

No, ako se vratimo unazad, masovne smjene u Šumama su bilježene prosječno svakih nekoliko godina, problemi su bili maltene isti, a vođene su i brojne istrage.

Na primjer, Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednoh kriminala Republičkog javnog tužilaštva vodilo je istragu protiv čak 46 osoba zbog sumnje da su od marta do juna 2018. godine krali drvne sortimente na području Sokoca, Rogatice i Pala.

Radilo se o predmetu koje je Republičkom dostavljeno od Okružnog tužilaštva u Istočnom Sarajevu.

Osobe su se sumnjičile za krivično djelo Izvršenje krivičnog djela u sastavu kriminalnog udruženja u vezi sa krivičnim djelima zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja, nesavjestan rad u službi, prikrivanje, neprijavljivanje krivičnog djela, te sprečavanje dokazivanja.

Sumnjičeni su i za utaju poreza i doprinosa, krađa, povreda obaveze vođenja trgovačkih knjiga i sastavljanje finansijskih izvještaja i njihovo falsifikovanje i uništenje, falsifikovanje znakova za obilježavanje robe, mjere i tegova, primanje i davanje mita, a u vezi sa prometovanjem šumskih drvnih sortimenata.

“Međutim, nisu pribavljeni dokazi koji bi ukazivali na to da su osumnjičena lica preduzela radnje kojima se ostvaruju obilježja krivičnog djela Izvršenje krivičnog djela u sastavu kriminalnog udruženja, a u vezi sa prethodno navedenim krivičnim djelima, kao ni krivična djela primanje mita i davanje mita, zbog čega je dana 29.06.2020. godine donesena naredba o obustavi istrage”, navodi se u odgovoru RJT Republike Srpske.

Tužilaštvo RS je tada predmet uputilo na nadležno postupanje Okružnom javnom tužilaštvu u Istočnom Sarajevu uz ocjenu da su osumnjičena lica učinila ostala krivična djela za koja su osumnjičena, a za koja nije nadležno Posebno odjeljenje Republičkog javnog tužilaštva.

Posebno odjeljenje Republičkog javnog tužilaštva postupalo je i u predmetu kojeg je na nadležno postupanje dostavilo Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci, povodom anonimne prijave, potpisane od strane radnika direkcije Šuma RS, podnesene protiv Željka Višekrune, direktora Šumskog gazdinstva „Ribnik“, protiv Riste Marića, generalnog direktora Šuma Srpske, Gorana Zubića, pomoćnika ministra i drugih lica.

Oni su sumnjičeni zbog krivičnih djela trgovina uticajem, zloupotreba službenog položaja i ovlašćenja, nesavjesnog rada u službi i drugih krivičnih djela, a u vezi sa nezakonitim radnjama u javnom preduzeću Šume Republike Srpske i u više šumskih gazdinstava.

“U odnosu na navedena lica, dana 08.07.2024. godine Tužilaštvo je donijelo naredbu o nesprovođenju istrage, budući da u konkretnom slučaju podnosioci prijave nisu dostavili bilo kakve dokaze koji bi ukazivali na osnove sumnje da je izvršeno krivično djelo trgovina uticajem ili neko drugo prijavljeno krivično djelo”, istakli su u RJT RS.

Dodali su i kako navodi krivične prijave “ne upućuju na konkretne radnje, konretne premete kojima su krivična djela izvršena, niti upućuju na okolnosti da su prijavljeni zloupotrijebili svoj službeni položaj, da su zahtijevali ili primili neku nagradu ili drugu korist, odnosno da su preduzeli bilo koju radnju koja ukazuje na postojanje osnova sumnje da je izvršeno krivično djelo”.

Posebno odjeljenje Republičkog javnog tužilaštva postupalo je i po anonimnoj krivičnoj prijavi podnesenoj protiv tehničkog direktora i šefa radne stanice “Mokro“ u Šumskom gazdinstvu Jahorina.

“U anonimnoj krivičoj prijavi se izričito ne navodi koja krivična djela se stavljaju na teret prijavljenim licima ali se iz njenog sadržaja može zaključiti da bi se eventualno moglo radititi o krivičnim djelima zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja i primanje mita, a u vezi sa krađom šume u ovom šumskom gazdinstvu. Uz prijavu nije dostavljen nijedan dokaz koji potvrđuje istinitost njenih navoda i ista je paušalna i neodređena, zbog čega je postupajući tužilac dana dana 18.11.2021. godine donio naredbu da se istraga protiv navedenih lica neće provoditi”, rekli su u Republičkom javnom tužilaštvu.

Posebno odjeljenje Republičkog javnog tužilaštva zaprimilo je i anonimnu prijavu potpisanu od strane šumara i građana Teslića a u vezi sa nepravilnostima u radu, odnosno šumskim krađama u šumskom gazdinstvu „Borja“ Teslić.

“Ova prijava dana 04.02.2022.godine dostavljena je na nadležno postupanje Okružnom javnom tužilaštvu u Doboju. Ovo tužilaštvo vodilo je i postupak protv Dušanić Nenada, direktora šumskog gazdinstva „Borja“ Teslić zbog krivičnog djela primanje mita i protiv istog je dana 09.02.2024. godine podignuta optužnica. Prvostepenom presudom optuženi je oslobođen optužbi.Postupak se nalazi u fazi žalbe”, stoji u navodima Tužilaštva RS.

A Okružno javno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu dostavilo je Posebnom odjeljenju Republičkog javnog tužilaštva i krivičnu prijavu, koja je od strane Tužilaštva BiH dostavljena ovom Tužilaštvu protiv više lica zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i nesavjestan rad u službi u vezi sa nezakonitostim radnjama u JP „Šume Republike Srpske“.

“Kako nisu postojali osnovi sumnje da su prijavljena lica počinila navedena krivična djela dana 06.07.2023. godine donesena je naredba o nesprovođenju istrage”, naveli su u Republičkom javnom tužilaštvu Republike Srpske.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije