“Elektroprivreda Republike Srpske” (ERS) uputila je 18. novembra u Regulatornu komisiju za energetiku Republike Srpske inicijativu za poskupljenje električne energije, za koju će regulatori nakon pregleda i analize dostavljenih pojedinačnih i zbirnih podataka utvrditi njenu opravdanost i konačnu odluku donijeti najkasnije do 15. decembra.
Ovim je “poništeno” obećanje generalnog direktora ERS Luke Petrovića iz februaru ove godine, kada je izjavio da je preduzeće kojim rukovodi u investicionom zamahu, da će biti stvorene nove količine električne energije, te da nema razloga za povećanje cijene struje građanima i privredi. Iako je, kako je navodio, ERS u 2024. godinu ušao sa problemom arbitražne odluke u vezi sa Termoelektranom „Ugljevik“, čime su obavezani da Slovencima isporučuju trećinu električne energije po svojoj proizvodnoj cijeni.
Nakon manje od devet mjeseci od tog obećanja, Petrović je promjenio priču, pa je navodeći pet razloga za traženo povećanje cijene, uz obavezu isporuke struje iz Ugljevika Slovencima, dodao i lošu hidrološku situaciju za proizvodnju struje, dotrajale termoelektrane, veliku potrošnju i neophodni uvoz struje.
“Kumulativno, kada se sabere, ЕRS će zaraditi određeni novac koji će isključivo usmjeriti u dvije termoelektrane i to će taman biti tolika količina da imamo jednu stabilizaciju ovih objekata. Jer kada ne bi imali proizvodnju u TЕ mi bi smo morali kupovati električnu energiju na tržištu čija je cijena veća od 100 evra” – pojasnio je promjenu stava po pitanju cijene električne energije u ovom entitetu Petrović.
On je precizirao da bi nove cijene trebale stupiti na snagu od 1. januara iduće godine, te da bi to povećanje trebalo biti od 5 do 12 procenata u odnosu na dosadašnje cijene.
“Primjera radi, tarifna grupa do 350 kilovat-sati električne energije imaće promjenu na računu od 1,19 do 2,80 KM, grupe od 350 do 1.000 kilovata imale bi promjene cijene od 3 KM pa do 15 KM, zato što su to računi od 52,5 KM do 105 KM. Treća grupa, to su one koje troše više struje – tu su računi već po 200 KM i više, pa bi sigurno bili za 20 KM veći od postojećih računa.” – pojasnio direktor ERS.
Na informacije o izvjesnom povećanju cijena električne energije, reagovali su iz Udruženja za zaštitu potrošača “DON” Prijedor, ocijenivši zahtjev ERS bezobraznim.
“Kumulativno, građani plaćaju što su dotrajale elektrane, što kiša nije padala cijelo ljeto, što uvozimo struju, a Slovenci nam uzimaju našu struju, jer kako kažu uložili su novac u “naše” Termoelektrane i to je sada njihovo. Znate li gospodo da mi ne živimo u “okruženju” i nemamo plate kao okruženje. Sama pomisao ili sada već najava poskupljenja struje je teški atak na građane, jer kako i sami znate, poskupljenjem struje će se izazvati lavinu drugih poskupljenja. Da li smo definisali “energetski zaštićenu kategoriju stanovnika” kao zakonski propisanu obavezu ili će socijalno ugroženi građani, penzioneri, borci, nezaposleni i dalje zbog nedostatka socijalne karte biti izjednačeni sa onima čija primanja prelaze 3000 ili 5000 KM? Da li je realno da i dalje pričamo o poskupljenju struje i tarifama koje je Ustavni sud ukinuo i kažemo da je najjeftinija električna energija kod nas? Pitamo li se što se niko ne doseli živjeti kod nas zbog takve jeftinoće, već svakodnevno ispraćamo vlastitu djecu sa koferima u ruci? Da li Vi, koji podnosite zahtjeve za poskupljenja sagledavate posledice takvih zahtjeva. Za 20 godina znate li za koliko su porasle najniže penzije, ako ne znate reći ćemo vam da je to neznato. A, što bi šta je za Vas trićavih para maraka, važno je da smo “ponosni” jer smo najjeftiniji u regionu!” – vrlo oštra kritika iz Prijedora upućena je u Trebinje, gdje je sjedište ERS.
Takođe, Snežana Šešlija, predsjednica Udruženja potrošača iz Doboja, je dodala da će, osim penzionera, ovim poskupljenjem biti pogođene i osobe sa invaliditetom, kao i sve osobe sa socijalnim primanjima.
”Nije bilo sluha vlasti u ovom slučaju i najugroženije kategorije ovaj put nismo uspjeli sačuvati i zaštiti i plašim se da će to biti opšti haos u februaru mjesecu” – kaže Šešlija.
Brojnim komentarima na društvenim mrežama, podršku Udruženju za zaštitu potrošača daju i građani, navodeći da je ključni faktor poskupljenja struje, zapravo, loše upravljanje Elektroprivredom, a sve bi moglo dovesti do lokalne inflacije i ugroženog životnog standarda, jer će porast cijena struje izazvati porast svih drugih cijena proizvoda u čijoj proizvodnji učestvuje električna energija, a riječ je o velikom broju proizvoda.
Na pet pomenutih razloga, navedenih iz ERS za traženje povećanje cijene struje, građani u komentarima navode da postoji daleko veći broj razloga zbog kojih postoje sumnje da je i loše upravljanje elektroprivredom RS dovelo do toga da sada traže “namicanje” sredstava kako bi i svojim zaposlenim obezbijedili 30 miliona KM, koliko im je potrebno, kako tvrde iz ERS, za godišnje povećanje plata.
Da su te i druge kritike opravdane, dovoljno je “zaviriti” u javne nabavke ERS samo u ovoj godini, od koji su neke više nego problematične. Tako će se do kraja godine, prema aukciji za nabavku namještaja i opreme za unutrašnje opremanje poslovnog objekta u Trebinju za potrebe MH ERS MP a.d. Trebinje utrošiti 950.000 KM, toliko još i za objekat u Laktašima, za uslugu održavanja softverske platforme 10,7 miliona KM, usluge izrade Idejnog projekta za izgradnju Kongresnog centra u Trebinju dva miliona KM, za usluge štampanja i kovertiranja računa za utrošenu električnu energiju prema kupcima planirano je šest miliona KM, za reklamiranje ERS na javnim događajima 2,5 miliona KM, za medijsko oglašavanje još 950.000 KM i brojne su druge precjenjene ili sumnjive javne nabavke.