Građanski aktivizam

Nema produžetka roka geoloških istraživanja na Majevici ni zahtjeva za dodjelu koncesija – potencijalnom investitoru ističe rok za otvaranje rudnika

Investitor geoloških istraživanja i potencijalni koncesionar za otvaranje rudnika na Majevici, banjalučko preduzeće „Ar Core ulaganja“, svoja poslednja javna oglašavanja imali su slanjem Opomenu pred tužbu lokalnim eko aktivistima „Čuvari Majevice“ i čelnicima opštine Lopare.

Ministarstvo energetike neće produžavati rok za geološka istraživanja „Ar Core ulaganja“ d.o.o. Banja Luka na planini Majevici u opštini Lopare, iz razloga što su ona okončana, pa tu mogućnost važeći Zakon o geološkim istraživanjima Republike Srpske onemogućuje.

Prema važećim zakonskim propisima, podružnica švajcarske kompanije AR CORE imala je dvije godine rok da zatraži koncesiju za otvaranje rudnika magnezijuma, kalijuma, klora i litijuma, ali to nije učinila do 31.07.2024. godine, jer je 31.07.2022.godine završila istraživanja na Majevici. Međutim, taj rok je produžen za šest mjeseci, jer dvije godine joj se računaju od kada je dobila odobrenje ministarstva za istraživanja. Za ta istraživanja nije bila u obavezi pribavljati ugovor za istraživanje metaličnih mineralnih sirovina. Nosilac istraživanja „Ar Core ulaganja“ je istraživanja za koju posjeduje licencu završila pola godine ranije od određenog krajnjeg roka.

Dakle, do isteka roka za podnošenje zahtjeva za koncesiju i otvaranje rudnika potencijalnom koncesionaru vrijeme nepovratno ističe i, ukoliko ministarstvo ne dobije taj zahtjev rezultati provedenih istraživanja će ostati u vlasništvu RS.

„Nosilac prava na istraživanje još nije inicirao zahtjev za pokretanje postupka za dodjelu koncesije za geološka istraživanja. Rok za postupanje, odnosno rok u kojem nosilac prava na istraživanje može pokrenuti postupak dodjele koncesije je propisan Zakonom o geološkim istraživanjima i on se ne može produžavati“  – odgovor je iz Ministarstva energetike i rudarstva na upit Centra za životnu sredinu o statusu projekta geoloških istraživanja koje je vršilo privredno društvo iz Banja Luke.

Ove informacije su sa odobravanjem primljene kod aktivista iz Lopara, ali i onih iz Bijeljine, Ugljevika i Zvornika, koji se takođe žestoko protive otvaranju rudnika na Majevici.

„Bez obzira što su se iz „Ar Core ulaganja“ ućutali u poslednje vrijeme nismo naivni da povjerujemo da nešto neće smislititi i pokušati da pred isticanje krajnjeg roka ne izvedu neku „bravuru“, a tome će zasigurno im vlasti biti blagonakloni. Ali nećemo dozvoliti bilo kakav scenarij koji bi narušio realizaciju naše Građanske inicijative da NSRS usvoji Odluku o moratorijumu na dodjelu koncesija za geološka istraživanja i za eksploataciju mineralnih sirovina, ruda i drugih resursa na području planine Majevica do okončanja postupka zaštite područja u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode Republike Srpske i usvajanja Dokumenta o politici dodjele koncesija u skladu sa Zakonom o koncesijama Republike Srpske. Takođe i za dodjeljivanje loparskom dijela Majevice statusa “Parka prirode”, jer smo u realizaciji i te podnesene Inicijative“ – kažu majevički eko aktivisti.

Inače, investitor geoloških istraživanja i potencijalni koncesionar za otvaranje rudnika na Majevici, banjalučko preduzeće „Ar Core ulaganja“, svoja poslednja javna oglašavanja imali su slanjem opomenu pred tužbu lokalnim eko aktivistima „Čuvari Majevice“ i čelnicima opštine Lopare, zamjerajući im, kako su naveli posredstvom svog opunomoćnika, da iznošenjem negativnih staovova u javnom prostoru i podršci zagovaračkoj kampanji štete poslovnom ugledu njihovog klijenta, te da je posljedično prouzrukovana materijalna šteta za AR CORE, s obzirom, dalje navode, da je projekat u u aktivnoj fazi. Pozivajući se na Zakon o obligacionim odnosima RS, Opomenom je upućeno upozorenje da, ukoliko ne prestanu sa negativnom kampanjom, da će u ime svog klijenta biti prisiljeni da sudskim postupcima pred nadležnim entitetskim sudovima traže naknadu „obične štete i na naknadu izmakle štete“.

Nije poznato da li su se odlučili na taj korak, ali jesu u slučaju sporenja sa gradonačelnikom Bijeljine Ljubišom Petrovićem, koji se, takođe, javno protivio geološkim istraživanjima i otvaranju rudnika na Majevici. Protiv njega je pokrenuta i tužba, ali ga ta činjenica nije uplašila i Petrović i dalje slovi kao jedan od najžešćih protivnika bilo kakvih rudarskih aktivnosti na ovom području.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije