Građanski aktivizam

Da bi mogli pratiti mahinacije vlasti i investitora i nerad inspekcija, eko aktivisti krairali mapu izdatih koncesija

Prema podacima koje su eko aktivisti sa Ozrena ustupili portalu Antikorupcija.info, najviše koncesija dato je na području Bijeljine, ukupno 19.

Nakon iznošenja zvaničnih podataka o lokalitetima na kojima su vlasti Republike Srpske u Petrovu i Doboju na planini Ozren dale odobrenja za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina, ozrenski aktivisti su sačinili mapu datih koncesija i na drugim područjima i lokalnim zajednicama ovog entiteta.

“Trenutno su u registru Komisije za koncesije RS ukupno 352 koncesije, a poslednja je za eksploataciju uglja na ležištu “Bukova Kosa – Prijedor” kod Prijedora, koju je Vlada, odnosno Ministarstvo energetike i rudarstva dalo teslićkom “DRVO- EXPORTU”, zbog čega su Centar za životnu sredinu iz Banjaluke, kao i mještani Bistrice, podnijeli tužbu protiv te odluke. Generalno, ne želimo da zvuči pakosno, ali smatramo da nakon analize teritorijalne zastupljenosti izdatih koncesija iz Hercegovine i istočnog dijela RS, kao i manjih opština, ne mogu reći da su zapostavljeni od vlasti na republičkom nivou, jer su procentualno više nego zastupljeni po datim koncesijama” – komentar je eko aktivista sa Ozrena.

Prema podacima koje su ustupili portalu Antikorupcija.info, najviše koncesija dato je na području Bijeljine, ukupno 19. Iza nje slijedi Nevesinje sa 17, Banja luka sa 16, Prijedor i Trebinje po 15, Kozarska Dubica sa 14, Trebinje i Foča po 12, Zvornik i Srbac po 11, Teslić sa deset. Na području Mrkonjić Grada, Ugljevika i Bileće dato je po devet koncesija, Doboja, Šamca, Berkovića, Novog Grada, Gackog i Prnjavora po osam, Milića, Gradiške i Šipova po  sedam, Novog Grada, Ribnika i Laktaša po šest, Rogatice, Rudog, Kotor Varoša i Pala po pet. Na području Stanara, Sokoca, Istočnog Starog Grada, Broda, Čelinca, Kalinovika, Srebrenice, Trnova i Modriče su date po četiri koncesije. Više lokalnih zajednica je sa tri, dvije ili jednom datom koncesijom. Ne mali broj koncesija dato je na lokalitetima koji zahvataju dvije ili više lokalnih zajednica, kao što su Doboj, Stanari i Petrovo i više hercegovačkih opština.

“Ono što je karakteristično za koncesije u RS je da su na zvaničnoj internet stranici Komisije za koncesije dostupni podaci o javnim pozivima za podnošenje prijava za dodjelu koncesija, a u registru koncesija javno dostupni su podaci o predmetu koncesije, period važenja koncesionog ugovora, koncedentu, koncesionaru i lokaciji. Nisu dostupni ugovori o datim koncesijama, odnosno njihov sadržaj.

Što se tiče transparentnost ugovora o koncesijama u Federaciji BiH, odnosno po kantonima, u ovom kontekstu prednjače Hercegovačko-neretvanski i Zapadno-hercegovački kanton. Konkretno, prema tom istraživanju, u registru Ministarstva privrede HNK javno su dostupni ugovori ažurirano sa septembrom 2024. godine, a u registru Ministarstva privrede ZHK javno je dostupan Registar ugovora o koncesiji sa kratkim podacima o koncesiji. U registru Komisije za koncesije Vlade TK javno je dostupan Izvod iz registra ugovora o koncesijama za januar i mart 2024. godine.

Kod Ministarstva za privredu ZDK  javno su dostupni Izvodi podataka iz Registra ugovora o koncesiji tog kantona za 2022. godinu, odnosno registar nije ažuriran. Kod Ministarstva privrede SBK javno su dostupni samo javni pozivi za koncesije, kao i kod registra koncesija Vlade USK, Ministarstva privrede Kanton 10  i Vlade Bosansko-podrinjskog kantona.

Vlada Posavskog kantona nema javno dostupne podatke o koncesijama, a od strane Ministarstva privrede KS je 2022. godine najavljena uspostava Registra koncesija što se do danas nije desilo, a na stranici je trenutno nedostupan registar koncesija.

Oznake

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije