Građanski aktivizam

Nasilje nad ženama se ne smanjuje, ali sve je više prijava policiji

„U sklopu naših svakodnevnih aktivnosti također pružamo stručnu psihosocijalnu pdršku žrtvama svih oblika nasilja u našem besplatnom savjetovalištu, ali i putem mobilnih timova“, kazala je Abida Pehlić, predsjednica Udruženja Novi put.

Nasilje nad ženama postalo je sve prisutnije u Bosni i Hercegovini. Gotovo svakodnevno se pojavi novi slučaj prijave nasilja, a često smo svjedoci i da žrtve i ne stignu do zaštite. No, još, uprkos brojnim apelima nevladinih organizacija, femicid nije uvršten u Krivični zakon BiH, a kazne za počinioce su male. Zbog toga često nasilnik bude povratnik u počinjenju dijela.

Iako statistike ne govore u korist smanjenja nasilja nad ženama, ipak se bilježi porast prijava ovakvih slučaja u policijskim stanicama. Sve je to, kažu iz Udruženja Novi put, rezultat rada javnih kampanja koje se provode širom države i generalno povećanja svijesti o ovom problemu.

„U sklopu naših svakodnevnih aktivnosti također pružamo stručnu psihosocijalnu pdršku žrtvama svih oblika nasilja u našem besplatnom savjetovalištu, ali i putem mobilnih timova“, kazala je Abida Pehlić, predsjednica Udruženja Novi put.

Često u ovakvim slučajevima više učine nevladine organizacije, nego nadležne službe. Povećan broj žrtava i traženja pomoći bilježe i u sigurnim kućama širom BiH. Podsjećaju da se ovaj problem treba tretirati još od kućnog odgoja, a poslije i kroz školovanje.

„Često se kaže da sve dolazi iz kuće – ali, nažalost, u našim domovima nemamo svi zdrave odnose. Tu je potrebno raditi i na taj problem može da puno utječe škola“, istakla je Dijana Tadić, direktorica Udruženja žena BiH iz Mostara i sigurne kuće.

Upravo je i kroz strukture HNK-a tretiran ovaj problem sa akcentom na prevenciju koja uključuje edukacije u školama, info sesije i slične aktivnosti.

„Prevencija bi bila najpoželjnija i bolje uvijek preventivno djelovati nego kasnije, kad se nasilje dogodi. Prevencija – i to od malih dobi, počev od vrtića, škola, pa kasnije u svim institucijama“, napominje Alma Kozo, koordinatorica kantonalnog Koordinacionog tijela za prevenciju, zaštitu i borbu protiv nasilja u porodici.

No, edukacija se mora provoditi paralelno sa izmjenama Krivičnog zakona, poručuju sagovornice. Jer jedino adekvatnim kaznama možemo spriječiti da se nasilje ponovi i omogućiti da se žrtve na pravi način zaštite.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije