Eko aktivisti Bijeljine, Lopara, Zvornika i Ugljevika predali su jutros, 13.12.2024., na protokol Narodne skupštine Republike Srpske Obavještenje o provođenju Građanske inicijative sa tekstom Prijedloga Odluke o moratorijumu na dodjelu koncesija za geološka istraživanja i za eksploataciju mineralnih sirovina, ruda i drugih resursa na području planine Majevica do okončanja postupka zaštite područja u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode Republike Srpske i usvajanja Dokumenta o politici dodjele koncesija u skladu sa Zakonom o koncesijama Republike Srpske.
Inicijativa je pripremljena uz pomoć banjalučkog Centra za životnu sredinu i sadržava listu potpisnika Inicijativnog odbora i drugu potrebnu dokumentaciju u skladu sa Zakonom o referendumu i građanskoj inicijativi RS. U narednom periodu biće organizovano prikupljanje potpisa predviđene peticije kao njenog sastavnog dijela na području četiri lokalne zajednice. Očekivanja inicijatora su da se, nakon prikupljanja potrebnog broja potpisa, Građanska inicijativa nađe na dnevnom redu sjednice NSRS, te da se o njoj odlučuje u skladu sa Ustavom, zakonima i Poslovnikom NSRS.
“Radi se o “narodnoj inicijativi” bez bilo kakvih političkih primjesa ili interesa i nadamo se da će osim podrške koju smo dobili od vlasti i građana Lopara i predstavnici u NSRS bez obzira na političko opredjeljenje izglasavanjem ove Građanske inicijative dati svoj doprinos nastojanjima da se zaštiti Majevica” – izjavila je portalu Antikorupcija.info predsjednice “Eko Puta” iz Bijeljine Snežana Jagodić Vujić.
Ona je napomenula da je Izmjenama i dopunama Prostornog plana Republike Srpske do 2025. godine, u popisu područja koja su predviđena za uspostavu zaštite, planina Majevica planirana za zaštitu u kategoriji V, odnosno kao Park prirode, u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode RS.
U skladu sa tim, Udruženje građana “Čuvari Majevice“ je 01.03.2024. godine uputilo nadležnom Ministarstvu prostornog uređenje, građevinarstva i ekologije inicijativu za proglašenje zaštićenog područja. Ovo Ministarstvo je 12.03.2024. godine dostavilo inicijativu Zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, zatraživši od Zavoda izradu Studije zaštite kojom se utvrđuju vrijednosti područja koje se predlaže za zaštitu i način upravljanja područjem. Time je inicijativa za zaštitu ovog područja formalno-pravno prihvaćena, a procedura zaštite započeta.
Nakon toga, “Čuvari Majevice“ su 25.7.2024. godine podnijeli Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa RS zahtjev za istraživanje, te je 13.08.2024. godine od Republičkog zavoda zaprimilo Stručno mišljenje o istraživanju biodiverziteta Majevice, kojim je izraženo pozitivno mišljenje u vezi sa planiranim istraživanjima biodiverziteta na planini Majevici i određeno da se istraživanja provode do maja 2025. godine, a formalno su započeta 10.9.2024. godine.
Detaljna geološka istraživanja na području Majevice radila je podružnica švajcarske kompanije AR CORE „Ar Core ulaganja“ i završila ih 31.07.2024. godine, te su očekivanja da će do kraja marta 2025. godine podnijeti i zahtjev za koncesiju za otvaranje rudnika magnezijuma, kalijuma, klora i litijuma.
U obrazloženju Građanske inicijative, ekolozi su istakli da u Republici Srpskoj ne postoji dokument koji reguliše politiku dodjele koncesija, da je posljednji dokument o politici dodjele koncesija donesen 2006. godine u skladu sa tada važećim Zakonom o koncesijama, i nikada nakon toga nije usklađen, niti je donesen novi dokument koji reguliše ovu oblast. U međuvremenu je usvojen novi Zakon o koncesijama i prema njemu se osigurava učešće javnosti u donošenju ovog dokumenta.
S ozbirom da novi Dokument nije donesen nakon propisanih godinu dana od dana usvajanja novog Zakona o koncesijama, ekolozi stava da samim tim nije osigurano niti učešće javnosti, iako je Zakonom propisana obaveza donošenja novog Dokumenta i učešća javnosti u njegovom donošenju putem javne rasprave. Takođe, NSRS godinama nije odlučivala o politici dodjele koncesija, usljed čega u ovom entitetu ne postoji legitimna koncesiona politika, što posljedično vodi u pravnu nesigurnost i paušalno odlučivanje o dodjeli koncesija.
Nadalje, ekolozi ističu i da je zaštita područja planine Majevice u potpunom skladu sa Strategijom zaštite životne sredine Republike Srpske za period 2022-2032. godine, koja je sastavni dio Strategije zaštite životne sredine BiH. Navode i da se na Majevici nalazi više od 20 kulturno-istorijskih spomenika u vidu stećaka koji su pod zaštitom UNESCO-a kao svjetska baština, što postupak zaštite ovog područja čini još hitnijim i potrebnijim.
Nasuprot ovome, ukazuju da RS uopšte nema važeću Strategiju upravljanja mineralnim resursima, dok je u Strategiji razvoja energetike RS do 2035. godine o geološkim istraživanjima i dodjeli koncesija rečeno jako malo i posve uopšteno, te konkretnih mjera i ciljeva nema.