Podsjećanja

Podsjećanja (XII 2021.): Građanskim aktivizmom, u 2021., izvršen pritisak na vlast i 45 tona opasnog heksana odstranjeno iz naselja

Borba mještana naselja Kotorsko protiv ekološke bombe koja se nalazi u njihovom susjedstvu, trajala je od 2018. godine. (U rubrici Podsjećanja portala Antikorupcija, tekst iz decembra 2021.)

Tri godine trajala je borba mještana Kotorsko kod Doboja da iz naselja izmjeste više desetina tona opasnih eksplozivnih tečnih materijala, a ponajviše heksana. U 2021. je ta borba rezultirala uspjehom – organizovanim djelovanjem aktivista neformalne grupe građana „Uklonite heksan iz Kotorskog“ i posljednjih 45 tona heksana je “iseljeno” u Njemačku na kontrolisano uništavanje.

Borba mještana naselja Kotorsko protiv ekološke bombe koja se nalazi u njihovom susjedstvu, trajala je od 2018. godine, kada su saznali da se, u nekadašnjoj Fabrici jestivog ulja “BIOIL” u tom naselju, nezaštićeno nalazi više od 30 tona ugljikovodonika heksana, sumporne kisline i drugih opasnih materija, čijim bi eventualnim curenjem ili eksplozijom posljedice po živote mještana bile nesagledive.

„Prijavili smo to MUP-u, pa Inspekcijama, prvi su se oglasili nenadležnim, a drugi da nemaju kome uručiti nalog za izmještanje hemikalija jer su predstavnici investitora, turske grupacije ILLA nenadano napustio BiH. Ostavio je na cjedilu i bez posla 60 radnika koji su radili u probnoj proizvodnji, ali i hemikalije korištene u procesu prerade ulja. Tek kada smo se uz pomoć i podršku Centara civilnih inicijativa na pravi način organizovali u aprilu ove godine, uspjeli smo animirati sve nadležne i iznuditi njihovu reakciju“, kaže Mehmed Trnjanin, predsjednik Savjeta mjesne zajednice Kotorskog i član grupe.

Tražili su, kaže Trnjanin, intervenciju Grada Doboj, Fonda za zaštitu životne sredine RS, Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju i Inspektorata RS, da se ovaj problem riješi, što je rezultiralo uspjehom i hemikalije su odstranjene iz naselja 22. juna.

A, da bi ih ozbiljno shvatili morali su u naselju, 16 kilometara udaljenom od Doboja, ispred propale fabrike organizovati i mirne proteste sa transparentima tražeći od banke iz Sarajeva, koje se formalno zbog datih zajmova investitorima, proglasila vlasnikom, da obezbijedi uklanjanje hemikalija iz kruga fabrike.

„Prisustvovali smo, i pored posebnih mjera obezbjeđenja, izmještanju, kasnije smo doznali, ukupno 45,6 tona heksana. Uz prisustvo i predstavnika banke, založnika nad imovinom propale fabrike i licenciranih firmi za zbrinjavanje opasnog otpada iz Lukavca i Modriče“, kaže član Grupe, mlada Nevena Rodić.

Naknadno je Grupa i od Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS obaviještena da opasnost od heksana više ne postoji, čime su dobili i zvaničnu potvrdu da su uspjeli u svojoj građanskoj borbi i aktivizmu.

Podsjećamo, nekadašnja fabrika namještaja „Enterijer“ u Kotorskom kod Doboja 2007. godine, nakon što je otišla pod stečaj, prodata je firmi DMDE iz općine Doboj Istok. Oni su dio fabrike iznajmili za otvaranje trgovačkog centra, a dio turskoj grupaciji ILLA i tu je 2015. godine započeta gradnja fabrike jestivog suncokretovog ulja.  Turski privrednici su potom od „DMDE“ kupili i zemljište, fabrika je puštena u probni rad krajem 2016. godine i u tom statusu radila je do 2018. godine, kada su se investitori, bez najave, povukli i otišli iz BiH, ostavivši iza sebe i hemikalije korišćene u procesu proizvodnje ulja.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije