Posljednji, 27. objavljeni izvještaj Ureda za reviziju javne uprave i institucija Brčko distrikta iz Plana za 2024., izvještaj je o provedenoj finansijskoj reviziji za 2023. Skupštine Brčko distrikta.
Izvještaj je objavljen 10.01.2025. i uz tri objavljena dan ranije i pet još neobjavljenih, pretstavlja 9 izvještaja o finansijskim revizijama iz Plana za 2024., koji nisu objavljeni do kraja te godine, u kojoj je Ured, prema Planu, trebao objaviti 32 izvještaja o provedenim finansijskim revizijama za 2023., uz jednan izvještaj revizije učinka i jedan o naknadnom pregledu preporuka iz revizije učinka realizovane nekih ranijih godina.
Skupština Brčko distrikta je u finansijskoj reviziji za 2023., šestu(!) godinu za redom ocijenjena mišljenjem s rezervom. I dobila je 17 preporuka za otklanjanje uočenih nepravilnosti, grešaka i nezakonitosti. Pritom je od preporuka iz prethodne revizije u potpunosti realizovala manje od trećine.
I ovi podaci su možda najbolji odgovor (ili bar dobar dio odgovora) na pitanje zašto se stanje u Brčko distriktu u kontekstu revizije ne popravlja, iako Ured prilično profesionalno obavlja svoj posao, izriče gomile preporuka i jedina zamjerka koja bi mu se mogla uputiti je zašto uporno ignorisanje preporuka revizora, od strane brčanskih institucija, i nepopravljanje stanja, koje su kao loše detektovali čak i iz Brisela, ne kažnjava negativnim ocjenama.
Dakle, stanje se ne popravlja jer institucije koje bi u postizvještajnom periodu trebale izvršiti pritisak (prije svega Skupština, pa Vlada i Tužilaštvo) na institucije i preduzeća koja ne provode revizorske preporuke i otklanjaju nedostatke i nezakonitosti u svom radu – to ne rade.
A i ono što rade je manje više besmisleno i moralno upitno. Jer otkud Skupštini, koja je zadnji put pozitivno mišljenje imala 2017. godine i ima katastrofalnu realizaciju revizorskih preporuka, moralno pravo da saslušava i sankcioniše iste takve ili čak i bolje od sebe? Zar ne bi prije toga trebala „počistiti ispred svoga praga“, sama realizovati revizorske preporuke koje joj se daju i dovesti svoj rad do pozitivne ocjene revizora, pa onda(!) i svojim primjerom i izgrađenim moralnim pravom, od drugih ozbiljno zahtjevati pozitivnu promjenu i sankcionisati one koji pokažu namjeru da nastave sa lošom praksom ignorisanja revizora i njihovih preporuka.
Sve ostalo je, naime, tek besmisleni igrokaz, odnosno otaljavanje zakonom definisanih obaveza i projektovanih društvenih uloga, za javne pare. Kako će, naime, institucija koja samu sebe ne može da dovede u red, dovoditi u red druge?
A što se Skupštine i revizije tiče, ove se godine, po informacijama iz Ureda, pojavio dodatni problem kome je, navodno, uzrok nerad i nesposobnost njenih službi.
Ured za reviziju Brčko distrikta, naime, iako od 32 planirana izvještaja o provedenim finansijskim revizijama za 2023. nije do kraja 2024. objavio čak 9 njih, kao ni izvještaje o reviziji učinka i o naknadnom pregledu realizacije preporuka, tvrdi da su oni u potpunosti realizovali svoj plan još u julu, ali da se sa objavom izvještaja kasni – zbog čekanja da Stručna služba Skupštine Brčko distrikta izvrši njihovo lektorisanje i prilagođavanje na sve tri jezičke varijante.
Ako je ovo tačno, to znači da je Stručna služba Skupštine odgovorna što Ured za reviziju po prvi put nije realizovao svoj godišnji plan, tj. objavio sve planirane izvještaje prije kraja godine na koju se plan odnosi.
To, parlamentima u BiH (i političarima i njihovim službama), poznatim po neradu, nesposobnosti, bahatosti i neispunjavanju svojih obaveza, možda nije neka velika stvar. Ali ugrožavanje mogućnosti drugih da realizuju svoje zakonske obaveze jeste velika i neprihvatljiva stvar. I neko bi za to morao da preuzme i snosi odgovornost.
Samo što bi i Ured za reviziju, odnosno njegova generalna revizorica trebali prestati ćutati. Jer zbog te ćutnje (navodno, još od jula 2024.!) i zbog nenalaženja alternativnog rješenja da javnost upoznaju sa rezultatima svog rada uprkos navedenoj blokadi, i sam Ured i Generalna revizorica snose odgovornost.