Rudnik mrkog uglja, Termoelektrana, Tvornica cementa, “Biorganika” i “Delta Petrol”, su sadašnjost a i izgledna budućnost Kaknja i njenih stanovnika, a koji imaju diskutabilnu ulogu u činjenici da je ova varošica središnje Bosne u Zeničko-dobojskom kantonu, pa i šire, vodeća po zagađenosti iz zraka, ali i iz zemlje, zbog upitnog kvaliteta vode za piće iz gradskog vodovoda zbog uticaja rada vareškog Rudnika “Rupice” u blizini izvoriša Bukovica.
Ali, u “Kakanj se zagađuje, a narod se češlja”, mogla bi se prekopomponavati poznata narodna izreka “Selo gori, a baba se češlja”, kada je u pitanju reakcija javnosti na nesumnjivu ekološku ugroženost ove lokalne zajednice. Rijetki građanski aktivisti pokušavali su problem zagađenosti zraka i vode za piće iz gradskog vodovoda podići na viši, javni nivo, i probuditi svijest građana da se uključe u borbu za bolje i zdravije okruženje. I, kada to učine na izraženiji način, kao što su iz neformalne grupe građana “Za čist zrak” pokušali u prethodnoj sedmici, pokretanjem on line peticije “Stop upotrebi otpadnih guma kao goriva” i drugih aktivnosti, ukazujući na štetnost spaljivanja rabljenih auto guma u postrojenjima “Heidelberg Materials Cement BiH” d.d. Kakanj, odnosno Tvornici cementa Kakanj d.d Kakanj, dobiju “po prstima”.
Odnosno, za sada samo “blagu opomenu” od investitora da bi se trebali uzdržati od takvih aktivnosti, a indirektno i portal Antikorupcija.info, posredstvom koga su promovisali svoje aktivnosti i upozorili na moguću štetnost i neprihvatljivost uvoza otpada iz EU, da bi se on spaljivao u pećima cementara, kako bi se, kao i sagorjevanjem rabljenih automobilskih guma, koristio kao alternativno gorivo u procesu proizvodnje, radi smanjenja troškova.
“Našli smo se usred hajke koja se diže u Kaknju zbog nečijih pokušaja da se preko nas ostvare politički poeni i lična korist. Putem društvenih mreža, ali i portala koji ne provjeravaju nikakve činjenice, nego se vode populističkim navodima pojedinaca, iznose se brojne neistine o radu naše kompanije, prije svega upotrebi alternativnih goriva. Tvrdimo da je sve to što se iznosi neprovjereno i netačno.
Cementare u razvijenim zemljama već decenijama koriste otpadne gume kao gorivo, kao i druge vrste alternativnih goriva. Zbog veoma visoke temperature spaljivanja u zatvorenom i kontroliranom procesu upotreba otpadnih guma i SRF-a u cementnim pećima jedna je od najboljih tehnologija za potpuno i sigurno uništavanje ovog otpada, zbog činjenice da postoji istovremena korist od uništavanja otpada i dobijanja energije. Dakle, upotreba otpadnih guma i SRF-a kao alternativnog goriva u cementnim pećima ima energetsku opravdanost, te itekako je ekološki prihvatljiva. Sve ovo moguće je jednostavno provjeriti i putem interneta, postoje brojne studije i objave.
Mi smo ozbiljna kompanija koja je uvijek spremna podijeliti podatke kojima raspolaže i uvijek smo otvoreni za komunikaciju i posjete našoj tvornici.
Heidelberg Materials Cement BiH uvijek poziva sve zainteresirane, pojedince, grupe organizacije, i formalne i neformalne, kao i sve novinare i medije da nam se direktno obrate i dođu u našu cementaru i na licu mjesta vide kako se odvija naš proces proizvodnje cementa i dobiju sve informacije o korištenju alternativnih goriva. Poziv je uvijek otvoren za sve” – reakcija je na aktivnosti NGG “Za čist zrak” i pisanje našeg portala.
Što se tiče reakcije lokalnih vlasti Kaknja, prema zakonskim propisima u Federaciji BiH, lokalne zajednice nemaju nadležnosti u procesu izdavanja odobrenja za rad postrojenja čiji rad može ugroziti zdravlje stanovništva i životnu sredinu, ali one na osnovu procjene da li postoji javni interes, mogu dati ili ne dati saglasnost na ekološku dozvolu i koncesiju koju izdaje kantonalno ili federalno ministarstvo.
U konkretnim, aktuelnim dešavanjima, na zvaničnoj internet stranici Općine Kakanj lokalne vlasti su obavijestili građane da mogu izvršiti Javni uvid u zahtjev za obnovu okolinske dozvole, operatera „Delta Petrol” d.o.o. Kakanj za kompleks objekata savremene stanice za prikupljanje, zbrinjavanje i tretman rabljenih ulja, masti, uljnih filtera i zauljenog otpada i drugog opasnog otpada sa pratećim sadržajima, izgrađenog na lokalitetu naselja Čatići, općina Kakanj. Javni uvid mogu izvršiti na službenoj internet stranici Ministarstva prostornog uređenja, prometa, komunikacija i zaštite okoline ZDK.
Takođe, da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma na osnovu Zaključka Općinskog Vijeća Kakanj od 19.12.2024. godine produžilo rok za dostavu primjedbi na Zahtjev za izdavanje obnovljene okolišne dozvole za operatera „Biorganika“ d.o.o. – za izgradnju tvornice za preradu nusproizvoda životinjskog porijekla i njihovih proizvoda do 31.01.2025. godine.
“Kada su u pitanju mjerne stanice za mjerenje kvaliteta zraka zatražili smo da se one postave direktno na dimnjake potencijalnih zagađivača. A, koliko je pouzdana ona koja se trenutno koristi jasno je iz podatka da jučer (15.01.2025.) bila u kvaru, moguće je da nije bila u stanju da očita visoke parametre. Prestanite više od Kaknja praviti spalionicu otpada. Dosta je! ” – poruke su eko aktivista iz Kaknja, kod kojih i pored “uspavanosti” sugrađana kada je u pitanju građanski aktivizam sve više preovladava opredjeljenje i stav da je izlazak na ulicu ili direktni odlazak pred fabričke pogone za koje se utvrdi da su zagađivači jedino rješenje za njihove probleme i obezbjeđenje čistije životne sredine.