Građanski aktivizam

“Ili riješite problem, ili ćemo blokirati sve ulaze u Sarajevo”

"Ili riješite problem, ili ćemo blokirati sve ulaze u Sarajevo", poručili su mještani Širokače koji su se okupili u četvrtak ujutro ispred zgrade Općine Stari Grad. Njihovim domovima mjesecima prijeti klizište na Trebeviću. Stresa im ne manjka, jer je situacija svakim danom gora. Za razliku od njih, nadležni itekako mirno, prebacuju lopticu odgovornosti.

Strah, panika, zabrinutost, osjećaji su koji preovladavaju u mještanima Širokače već nekoliko mjeseci. Klizište na Trebeviću prijeti njihovim domovima. Situaciju pogoršava voda u Curinim njivama. Niko od nadležnih ne nudi rješenje, a nije da ih mještani nisu pozivali u pomoć.

“Već 4 mjeseca kako se aktiviralo, da ne kažem da već 5 godina šaljemo dopise od prvog odlaganja kamiona pa do danas. Situacija je takva da je ovo alarmiralo sve nas gore imajući u vidu da se ponovo pokrenulo zemljište, da su velike pukotine nastale, da je zaledila voda koja je ušla unutra i ima je puno. Očekuje se sad otopljenje, gdje bi se to zemljište moglo aktivirati i krenuti, to je zadnja faza gdje ide na kuće”, kaže Ibrahim Divović, član Savjeta MZ Širokača.

Uz klizište, ogromne količine građevinskog materijala i otpada moglo bi završiti u naselju Širokača.

“Sve što je deponije bilo na Trebeviću i građe se svalilo na ono jedno mjesto, gdje je strana Curine njive uvijek je tu voda postojala, ali odvodi su išli, voda je oticala svojim tokom i putem. Sad je to sve razvaljeno. Milion tona robe i materijala tamo ima”, mišljenja je Faik Avdibegović, mještanin.

U međuvremenu, desetine ljudi je evakuisano. Ostali čekaju, a situacija je sve gora.

“Svi nivoi daju svoje mišljenje, kroz papire se zaštite, a na terenu se ništa ne dešava. nama su obećali da će to krenuti, ali koliko vidimo neće prije proljeća. Do proljeća možda bude i kasno”, naglašava Samir Isaković, član Savjeta.

U mislima im je, kažu mještani, Jablanica i strah da i oni ne dožive istu sudbinu. Dosadašnji sastanci nisu urodili plodom, ipak predali su novi zahtjev nadležnima za hitnim sastankom. Podsjećaju da su ugroženi svi građani.

“Ovdje nije samo u pitanju stanovnici Širokače, nego cijela Opština Star grad i čitav Kanton. Sjećamo se 1986.godine kada je čitav Bistrik poplavio od Bistričkog potoka, tako se može danas dogoditi od Curinih njiva da čitav Kanton bude uništen”, upozorio je Armin Đano, predsjednik Savjeta.

Nažalost, u kontekstu klizišta najviše se govori o nadležnostima dva bh. entiteta i prebacivanju loptice, koja je sada na državnom ministarstvu.

“Isključivo govorim o teritorijalnoj nadležnosti, klizište se nalazi na teritoriji RS. FUCZ i KUCZ ne smiju ući na taj teren bez saglasnosti Ministarstva sigurnosti BiH”, pojašnjava Anes Kurtanović, općinski vijećnik Opštine Stari Grad (SBiH).

Da li je iko tražio saglasnost pomenutog ministarstva, nije poznato.

Mještani napominju da ovo nije problem samo Širokače, nego Opštine Stari grad, ali i cijelog Sarajeva. Ukoliko se njihov problem što prije ne riješi, napominju da osim protesta, moguće su i blokade ulaza u glavni grad BiH.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije