Građanski aktivizam

TI BiH podnio zahtjev za nadzor nad podjelom novca za promociju turizma u Banjaluci. Komisija napravila brojne propuste

TI BiH je i ranije isticao da postoje veliki korupcijski rizici kroz finansiranje projekata udruženja građana gdje se sredstva dijele bez mjerljivih kriterija udruženjima koja su često politički povezana sa vlastima.

Transparency International u BiH zatražio je od Grada Banjaluka vršenje nadzora nad podjelom javnog novca za projekte finansiranja manifestacija koje doprinose unapređenju turizma u gradu. Novac je po javnom pozivu dijelila gradska Turistička organizacija, a uvidom u dokumentaciju TI BiH je utvrdio niz nepravilnosti i proizvoljnih odluka članova komisije u kojima su favorizovana čak i politički povezana udruženja.

Pregledom Obrazaca za ocjenjivanje ponuda evidentno je da su članovi komisije davali ocjene po ličnom sudu, bez jasnih i mjerljivih kriterijuma i bez ikakvog povezivanja sa strateškim dokumentima Grada Banjaluka i Turističke organizacije. Iako su Pravilnikom i obrascima unaprijed propisana pitanja kojima se komisija rukovodi, ne postoje dokazi da je ocjenjivanje vršeno po jasnim kriterijumima.

Na primjer, Strategijom razvoja grada Banjaluka sport i rekreacija izdvojeni su kao ključni prioriteti u razvoju turističke ponude, ali su brojni sportski projekti za ovo pitanje dobili relativno niske ocjene, dok se na vrhu rang liste nalaze projekti koji nemaju nikakve veze ni sa sportom, ni sa drugim strateškim ciljevima grada.

Tako je, na primjer, projekat plivačkog kluba „Borac“ – „Mladost kup 2025 – Memorijal Branko Mićin“ dobio svega 12 bodova, prijedlog Ronilačkog kluba „Buk“ – “II ronilačka konferencija” 16 bodova, prijedlog Atletskog kluba „Alfa“ – Winter trail 17 bodova. Sa druge strane u istoj kategoriji “usklađenosti sa strategijama razvoja grada” 27 od mogućih 30 bodova dobila je Asocijacija mladih i studenata JUVENIS za projekat “elektronska tržnica”. Ovo udruženje vodi Savan Vujin, koji je u javnosti pominjao kao bivši član predsjedništva gradskog odbora DNS-a, a zatim kao član gradskog odbora PDP-a koji napušta pred izbore 2022. godine.

Takođe, 27 bodova u ovoj kategoriji dobilo je Udruženje studenata i mladih “Optimus” za projekat “E-razglednica”. Za ovo udruženje javnoj je malo podataka dostupno a ono se našlo nedavno i među dobitnicima grantova iz interventnih sredstava BH institucija koje je dijelila članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

Na spornom konkursu Turističke organizacije primjetno je i subjektivno ocjenjivanje drugih projekata, pa je tako jedno kulturno-umjetničko društvo za projekat održavanja svog godišnjeg koncerta dobilo ocjenu 23, dok je drugo dobilo ocjenu 10 sa projekat međunarodne smotre ansambala. Obje ocjene su date u kategoriji “unapređenje turističke ponude grada”, iako je jasna razlika između koncerta jednog društva i međunarodne smotre ansambala u smislu unapređenja turističke ponude.

Ovom treba dodati i formalne propuste, jer su prihvaćene tri prijave koje su pristigle nakon isteka roka, od kojih su dvije dobile sredstva. U jednom slučaju prijava je prihvaćena i ocjenjivana, iako je u dokumentaciji koja je dostavljena TI BIH-u označena kao nepotpuna.

Svemu treba dodati i da je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS u oktobru 2023. godine ukazala da su Turističke organizacije u Republici Srpskoj nenamjenski trošile sredstava od naplate boravišne takse koja su isključivo namijenjena za promociju i unapređenje turizma. Pregledom dodijeljenih turističkih grantova revizori su utvrdili da se oko dvije trećine odobrenih projekata ne mogu dovesti u direktnu vezu sa unapređenjem i promocijom turizma.

TI BiH je i ranije isticao da postoje veliki korupcijski rizici kroz finansiranje projekata udruženja građana gdje se sredstva dijele bez mjerljivih kriterija udruženjima koja su često politički povezana sa vlastima. Kroz ranije istraživanje TI BIH je identifikovao preko 800 kandidata na izborima koji su bili na čelu udruženja koja dobijaju javna sredstva, što jasno govori da je potrebno unaprijediti procedure dodjele javnih sredstava.

To se prije svega odnosi na poštovanje odredbi Zakona o sukobu interesa, te uspostave jasnih i mjerljivih kriterija kod dodjele sredstava, javno objavljivanje rang lista, zapisnika komisije, kao i izvještaja o realizaciji projekata i njihovog uticaja na ostvarenje strateških ciljeva predviđenih planskim dokumentima.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije