Nakon što su, kao dio širokog eko pokreta u BiH, dugotrajnim lobiranjem i javnim pritiskom, uspjeli da navedu Vladu i Parlament Federacije BiH da kreiraju i, u julu 2022., usvoje Izmjene zakona o električnoj energiji, kojima je zabranjeno planiranje i izgradnja novih MHE a investitorima koji su u trenutku donošenja Zakona imali zaključene ugovore o koncesiji ostavljen rok od 3 godine za kompletiranje potrebne dokumentacije, poslije čega njihova koncesiona prava više neće vrijediti, Aarhus centar u BiH je, umjesto zadovoljstva postignutim, najavio nastavak borbe.
“Ovo je samo početak zaštite naših rijeka. Ima puno posla, moramo se obračunati sa 120 napravljenih mHE, i sa ko zna koliko izdatih koncesionih dozvola za koje naši pravnici i advokati već godinama uviđaju da postoje pravni osnovi da se ti ugovori ili raskinu ili ponište. Ići ćemo u tom pravcu. – obećali su iz Aarhus centra.
I svoje obećanje ispunjavaju. Pružajući podršku građanima širom zemlje u borbi za svoje rijeke. I postižući u tome uspjehe.
Najnovija zabilježena pobjeda je odluka Općine Prozor-Rama o raskidu koncesionog ugovora sa širokobriješkim preduzećem “Eko Rika”, odnosno neproduženju roka za izgradnju male hidroelektrane “Pojatine”, na rijeci Rika, u naselju Šćipe, o čemu je ova firma obaviještana početkom nove, 2024. godine.
Izrazivši nadu da je ovo kraj priče oko izgradnje pomenute MHE, iz Aarhusa su ovo nazvali velikim porazom MHE lobija i velikom pobjedom mještana Šćipa, nakon borbe koja je trajala više od dvije decenije.
“Pametno, hrabro, dostojanstveno i časno. Ovi ljudi su ustrajali i ostali nepokolebljivi pored svih izazova koji su bili pred njima, uključujući i različite pritiske i lažiranja zvaničnih dokumenata kojima su svjedočili.”
Iz Aarhusa napominju da se borba nastavlja.
Podsjećamo da je, u novembru 2023., dobijena i značajna bitka u još nezavršenoj borbi protiv izgradnje mini hidroelektrane “Oštrac” na rijeci Ugar.
Pravni tim Aarhus centra je, u saradnji sa Klubom sportskih ribolovaca iz Travnika, u protekle tri godine pokrenuo sudske procese protiv urbanističke saglasnosti, građevinske i okolinske dozvole. I nakon trogodišnje pravne borbe, Vrhovni sud FBiH je 03.11.2023. donio pozitivnu presudu u korist Kluba sportskih robilovaca iz Travnika, kojom se poništava urbanistička saglasnost za malu hidroelektranu “Oštrac”, izdata od strane Ministarstva prostornog uređenja, građenja, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova SBK 19.06.2019.
Inače, MHE “Oštrac”, čiji je investitor VNT d.o.o. Jajce, u većinskom njemačkom vlasništvu, nalazi se u fazi izgradnje, a aktivisti, kako su naveli, sada od resornih inspekcijskih organa očekuju da donesu odluku o obustavi svih radova najmanje do okončanja procesa koji će Ministarstvo ponovo provesti.
“Do sada smo uspjeli poništiti urbanističku i okolinsku dozvolu, a uskoro očekujemo i poništenje građevinske, čime bismo u konačnici dokazali da je mala hidroelektrana “Oštrac” izgrađena na temelju nelegalnih dozvola.”, istakli su iz Aarhus centra.