Građanski aktivizam

Aarhus centar: Zelena agenda je put kojim Bosna i Hercegovina mora ići

U organizaciji Aarhus centra u BiH održana je edukativna radionica “Uloga Zelene agende u BiH: Vizija i izazovi”. Tim povodom objavljeno je i saopštenje, koje, u nastavku, prenosimo u cjelosti.

Aarhus centar u Bosni i Hercegovini, u saradnji sa svojim partnerima, organizovao je edukativnu debatu i radionicu na temu „Uloga Zelene Agende u BiH: Vizija i Izazovi.“ Ovaj događaj, održan u Sarajevu 31. oktobra, okupio je stručnjake, ekološke aktiviste i građane sa ciljem pojašnjenja pojma Zelene agende i njenog značaja za našu zemlju. Razmatrana su ključna pitanja o prelasku s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije, energetskoj efikasnosti, te izazovima zelene tranzicije u kontekstu Bosne i Hercegovine.

U društvu, u kojem su pojmovi poput zelene tranzicije, Sofijske deklaracije i obnovljivih izvora energije sveprisutni, šira javnost nerijetko ostaje zbunjena u vezi sa značenjem Zelene agende i njenim utjecajem. Kroz argumentovane stavove panelista i praktične primjere, učesnici su dobili priliku da sami zaključe šta bi Zelena agenda mogla značiti za svakog građanina BiH i kako će izgledati tranzicija ka održivijem društvu.

Samir Lemeš, stručnjak za energetsku efikasnost, naglasio je važnost iskorištavanja postojećih resursa i alata za smanjenje energetskih gubitaka: „Ne trebamo proizvoditi više električne energije, već smanjiti rasipanje.“ Njegov stav dodatno je podstakao raspravu o načinima racionalnijeg korištenja energije kao ključnom koraku u smanjenju oslanjanja na fosilna goriva.

Zoran Poljašević istakao je materijalni aspekt izazova Zelene agende u BiH, posebno ukazujući na prisutnu korupciju i nepoštivanje standarda, što često privlači strane kompanije s ciljem sticanja profita, a ne unapređenja održivosti u BiH.

Emina Veljović, izvršna direktorica Aarhus centra BiH, naglasila je da tema Zelene agende postaje sve relevantnija jer Bosna i Hercegovina trenutno ima status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. „Naša država se obavezala na implementaciju Zelene agende, ali mnogi još uvijek nisu svjesni šta to znači za njih. Bojazan građana o negativnim utjecajima je prisutna, i upravo kroz ovakve događaje nastojimo razjasniti viziju Zelene agende, kao i izazove koji su pred nama,“ istakla je Veljović. Cilj je bio pružiti učesnicima jasne informacije o njihovim pravima i obavezama, kao i o osnovnim pravilima i standardima koji se moraju implementirati na evropskom putu.

Tokom rasprave, naglašeno je i da je Sarajevo, uprkos statusu atraktivne turističke destinacije, jedan od najzagađenijih gradova u Evropi. Zelena agenda nudi viziju ekološki održivog i zdravog grada, a izazov leži u njenom sprovođenju. Problemi, poput prekomjerne upotrebe fosilnih goriva, nelegalne gradnje i nekontrolisanog širenja grada, ugrožavaju ostvarenje ovih ciljeva. „Želimo da svaki građanin i građanka BiH uživaju pravo na zdrav i čist okoliš – pravo koje trenutno nemamo, ali kojem težimo,“ zaključila je Veljović.

Ova debata predstavlja važan korak u edukaciji građana i osvješćivanju o značaju Zelene agende, a Aarhus centar BiH će zajedno sa svojim partnerima nastaviti raditi na podizanju svijesti i osiguravanju pristupa informacijama kako bi svaki građanin BiH bio informisan o izazovima i prilikama koje donosi Zelena agenda.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije