Podaci BHMAC-a govore da trenutna veličina površine Bosne i Hercegovine za koju se sumnja da sadrži mine iznosi oko 90.000 hektara, odnosno oko 1,8% ukupne površine države. Slikovito prikazano, radi se o području koje je tek nešto manje od cjelokupne površine grada Livna.
Procjene koje možemo čuti u šumarskim krugovima ističu da se radi o površinama šuma i šumskih zemljišta i do 150.000, čak i 200.000 hektara.
Strategijama protivminskog djelovanja u Bosni i Hercegovini bilo je predviđeno da kompletna površina države bude očišćena od mina do kraja 2019. godine. Naravno, to se nije desilo, dok je nedostatak sredstava naveden kao glavni razlog.
Tromost u deminiranju površina direktno se odražava i na gospodarenje šumama, s obzirom na to da preduzeća šumarstva kojima su povjereni ovi poslovi iste ne mogu obavljati na površinama za koje se pretpostavlja da “kriju” minsko-eksplozivna sredstva.
Poseban problem su požari koji zahvataju ovakva područja, s obzirom na to da je njihovo gašenje s kopna otežano, uglavnom i onemogućeno. Uslijed pogoršanja njihovog stanja u ovim okolnostima, šume postaju lak plijen za štetne insekte koji mogu izazvati katastrofe.
Očistimo naše šume – od mina, nelegalnih sječa, uzurpcija, kalamiteta štetnih inspekata i, u konačnici, bezzakonja koje vlada! Vrijeme je za zakone – okvirni Zakon o šumama , Zakon o šumama FBiH i Zakon o šumama HNK/Ž!