Građanski aktivizam

Aktivisti daju 3 mjeseca pravosuđu da izvuku optužnice iz ladica i konačno počnu sa suđenjem za nezakonitu eksploataciju šljunka…

... kad već za sistemsku korupciju u njenoj pozadini još uvijek niko nije ni optužen.

Unazad nešto više od mjesec dana, Okružno javno tužilaštvu u Doboju objelodanilo je još dvije optužnice za nelegalnu eksploataciju šljunka i protivzakonito zauzimanje prirodnih dobara od opšteg značaja, čime se broj podignutih i potvrđenih optužnica nezakonitog korištenja i zauzimanja prirodnih bogatstava popeo na čak devet.

Nakon sprovedene istrage, Tužilaštvo u Doboju je 23.09.2024. godine saopštilo da je optužnicu podiglo protiv Slobodana Narića (42) i privrednog drustva “Eurogradnja” za nelegalnu eksploataciju šljunka u vodotoku rijeke Bosne na području Doboja, odnosno lokalitetu od Šešlija do Podnovlja, za koje su aktivisti neformalne grupe građana “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj” podnosili više prijava zbog sumnje da se na njima odvijaju nezakonite radnje – vađenje šljunka bez odgovarajući saglasnosti i ugovora sa Javnom ustanovom “Vode Srpske”. Posljednji puta su na te aktivnosti ukazali u prvoj polovini septembra, nakon dojave i dostavljene video i foto dokumentacije „građanske patrole“.

Okružno javno tužilaštvo u Doboju, nakon sprovedene istrage, optužnicu je podiglo i protiv Vlade Đorđića (71), takođe za krivično djelo eksploatacije šljunka i protivzakonito zauzimanje prirodnih  dobara od opšteg značaja. Đorđić je optužen i za krivično djelo nezakonito postupanje u privrednom poslovanju jer je prodavao nelegalno izvađeni šljunak više pravnih subjekata.

Ovdje je riječ o još jednoj, šestoj u nizu optužnica za krivična djela nelegalne eksploatacije šljunka i devastacija zemljišta u vodotoku rijeke Bosne na području Doboja, u poznatom „Slučaju Osječani“. Nakon podizanja ove dvije optužnice, koje je potvrdio i sudija za prethodno saslušanje Osnovnog suda u Doboju, aktivisti su se oglasili, ukazujući da i od ovolikog broja optužnica  neće biti velike koristi i da na taj način neće odrvratiti šljunkokradice od nezakonitosti u ovoj oblasti privrednog kriminaliteta.

„Kako su do kraja godine ostala svega tri mjeseca odlučili smo da taj period damo rok pravosuđu da se preduzmu konkretne mjere u procesuiranju optuženih šljunkara i za njihovo konkretno kažnjavanje. Pratićemo intenzivno aktivnosti ne samo Tužilaštva u Doboju, već i bijeljinskog Okružnog javnog tužilaštva, kod kojeg su, prema našim informacijama, podignute i potvrđene četiri optužnice za nelegalnu eksploataciju šljunka i zauzimanje prirodnih dobara. Takođe, zahtjevaćemo u kontinuitetu informacije od nadležnih Osnovnih sudova, kod kojih su optužnice u fiokama, o početku i ishodu sudskih procesa. Stavićemo se i insistirati da imamo ulogu „umješača“, jer je većina tih optužnica rezultat našeg rada i prijava nadležnima – MUP-u, Inspektoratu RS ili direktno tužilaštvima“ – informacije su iz NGG “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”.

Aktivisti dodaju da su pravnom analizom Anonimiziranih dispozativa optužnica zaključili da se šljunkarima isplati ovakvo stanje i kada ih otkriju u tim nezakonitostima, jer sudski vještaci kubni metar nelegalno izvađenog šljunka računaju 1,5 KM po kubnom metru, dok je tržišna vrijednost i ona koliko se šljunak prodaje višestruko veća.

„To je za šljunak za individualno korištenje ili gradnju autoputa, jer se šljunkarima isplati da plate minorne prekršajne kazne kada ih uhvate na djelu, a i za krivično gonjenje još nismo imali slučaj kazne zatvora, pa su i sa te strane obezijeđeni i bez straha se upuštaju u nezakonitosti i nelegalnu ili prekomjernu eksploataciju šljunka“ – ponovilio su svoj, ranije izrečen stav aktivista ove NGG.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije