Građanski aktivizam

Aktivisti inicijative “Iako ne govorim, na meni se ne možeš bogatiti” dostavili su Skupštini grada Prijedora peticiju sa 2.435 potpisa građana za zatvaranje nelegalnog prihvatilišta za pse

Očekujemo od predstavnika vlasti, koje smo svi mi birali, da poslušaju sugrađane koji im ovom peticijom poručuju da je dosta zloupotrebe javnog novca, netransparentnosti u radu gradske vlasti i nehumanog odnosa prema životinjama.

U srijedu, 17.09., aktivisti građanske inicijative „Iako ne govorim, na meni se ne možeš bogatiti“ predali su Skupštini grada Prijedora 2.435 potpisa peticije građana Prijedora, sa molbom da se na jednoj od sljedećih sjednica Skupštine razmotre pritužbe na nehuman i nezakonit rad prihvatilišta za pse u sklopu preduzeća „Komunalne usluge“ a.d, smještenog na regionalnoj deponiji, a koji se, od 2009. godine, finansira (i) iz budžeta Grada Prijedora, te da se zaustavi netransparentan, nelegalan i nehuman rad ovog prihvatilišta.

U obrazloženju koje je dostavljeno Skupštini Grada, zajedno sa potpisima građana, između ostalog, navodene su činjenice da je Prihvatilište osnovano 2009. godine i obavlja djelatnost prihvatilišta za pse bez dozvole nadležnog upravnog organa. “Komunalne usluge a.d.” se pozivaju na rješenje iz APIF-a u kojem imaju evidentiranu šifru 96.09 – Ostale lične uslužne djelatnosti d.n., gdje je između ostalog pobrojana i djelatnost prihvatilišta za pse.

Međutim, “To nije dozvola za rad”, ističu aktivisti. I dodaju: “Ovo prihvatilište je upisano u registar prihvatilišta RS na osnovu propusta nadležnog organa koji je gradonačelnikovu Saglasnost za osnivanje prihvatilišta, izdatu 2020. godine zamjenio sa Dozvolom za rad, te bez osnova izvršio upis u Registar.”
I tako, do dana današnjeg, ovo prihvatilište, suprotno Zakonu, bez dozvole za rad, obavlja ovu djelatnost, tvrde aktivisti Inicijative.

FINANSIJSKI IZVJEŠTAJI NISU JAVNO DOSTUPNI

U nekoliko navrata su različita pravna i fizička lica zahtjevala finansijske izvještaje ove radne jedinice pri “Komunalnim uslugama” a.d i do dana današnjeg – nijedan finansijski izvještaj nije dostavljen. Zahtjevi su bili upućivani na Gradsku upravu i na “Komunalne usluge” a.d. Prijedor U nekoliko navrata predstavnici “Komunalnih usluga” su dostavljali finansijske planove, i nakon ukazivanja da to nisu izvještaji, dalje se nisu oglašavali.

U finansijskim planovima “Komunalnih usluga” a.d. Prijedor od 2009. godine ne postoji stavka “nabavka hrane za pse u prihvatilištu”, što dovodi do pitanja na koji način se obezbjeđuje hrana i koje količine iste. Iz Gradske uprave tvrde da se na mjesečnom nivou izdvaja preko 8.000 KM za zbrinjavanje napuštenih pasa, ali izvještaj koji bi pojasnio na šta se taj novac troši, ne postoji.

Na sajtu Agencije za javne nabavke, ne postoji trag da su “Komunalne usluge” raspisivale javni poziv za nabavku hrane ikada.
Objekat prihvatilišta za pse firme „Komunalne usluge“ je smješten na samoj regionalnog deponiji, te kao takav ne može da zadovoljava nikakve higijenske ni sanitarne uslove. Pored toga, objekti stalnog ili montažnog karaktera se ne smiju graditi na deponiji smeća, što implicira da ovo prihvatilište nema ni građevinsku dozvolu niti ostalu potrebnu dokumentaciju. Objekat je, dakle – nelegalan.

„Prihvatilište niti bilo kakvi građevinski objekti se ne smiju graditi na deponiji za smeće, bila ona zatrpana ili ne, Zakon je jasan. Objekti na takvoj lokaciji ne mogu zadovoljiti minimalne higijenske i sanitarne uslove.“, konstatuju aktivisti inicijative „Iako ne govorim, na meni se ne možeš bogatiti“.

NEHUMAN ODNOS PREMA PSIMA

Čišćenje i održavanje higijene se ne vrši osim u slučajevima kada se najavi posjeta. Tada, najavljeni posjetilac mora čekati nekoliko dana da se sve dovede u red i onda može pristupiti objektu. Po izgledu pasa koji se zatiču u prihvatilištu, stiče se utisak da se psi ne hrane dovoljno i redovno, te da se sa njima ne provodi onoliko vremena koliko je propisano zakonom, jer pored fizičke zapuštenosti, mršavosti, bolesti i slabosti, životinje su izuzetno istraumirane i evidentno je da su peživjeli stravičnu bol.

Psi u prihvatilištu za pse „Komunalne usluge“ se ne čipuju i ne vakcinišu priotiv bjesnila, suprotno članu 8. Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja koja je jedina i osnovna obaveza svih imaoca kućnih ljubimaca, bilo da su fizička i pravna lica.

REBALANSOM BUDŽETA GRADA PRIJEDORA PLANIRA SE JOŠ 85.000 KM ZA IZGRADNJU „NOVOG“ PRIHVATILIŠTA NA ISTOM LOKALITETU

Umjesto da gradska vlast na čelu sa gradonačelnikom prihvati činjenice na koje ukazuju aktivisti i građani Prijedora i povuku jedini ispravan potez, kojim će prekinuti agoniju i zatvoriti nelegalno prihvatilište za pse, na zadnjoj sjednici Skupštine grada predložen je rebalans budžeta kojim nagrađuju “Komunalne usluge” a.d. sa novih 85 000 KM, nakon 120 000 KM koje su im već dali za ovu godinu.

U proteklih 13 godina, od kada je otvoreno prihvatilište, Grad Prijedor je izdvojio preko million KM za finansiranje aktivnosti u okviru ovog prihvatilišta.

OKRENUTI SE SISTEMSKOM I HUMANOM RJEŠAVANJU PROBLEMA

Aktivisti su poručili da od predstavnika vlasti očekuju da poslušaju sugrađane koji im ovom peticijom poručuju da je dosta zloupotrebe javnog novca, netransparentnosti u radu gradske vlasti i nehumanog odnosa prema životinjama.

“Zbog dugogodišnjih nelegalnih, netransparentnih i nehumanih radnji, zbog ogromnih količina novca koje su uzete za zbrnjavanje pasa, dok su psi stradavali i bivali ubijani, zahtjevamo od Gradske uprave da zatvori ovo prihvatilište i zabrani mu rad, te da se okrene sistemskom i humanom rješavanju problema napuštenih pasa.

Najava finansiranja izgradnje „novog“ prihvatilišta, na regionalnoj deponiji, Grad Prijedor nastavlja podršku netransparentnim i nehumanim radnjama preduzeća „Komunalne usluge“ a.d.”, zaključili su aktivisti Inicijative „Iako ne govorim, na meni se ne možeš bogatiti“.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije