U sedmici kada se obilježava Svjetski dan voda, aktivisti za zaštitu i uređenje vodotoka rijeke Drine su simbolično organizovali ulične akcije u Zvorniku i u Bijeljini kako bi ukazali javnosti na neophodnost zaštite vodotoka ove “krivudave” ljepotice te podsjetili nadležne da upravljanjem vodotoka rijeka i vršenjem nadzora nad eksploatacijom šljunka preventivno djelujemo i smanjujemo rizik od mogućih poplava.
Neformalna grupa građana “Stop nelegalnim šljunkarima na Drini” se posljednjih mjeseci usmjerila na analizu nalaza Izvještaja koji je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS objavila krajem 2021. Cilj Izvještaja bio je da ispita na koji način nadležne institucije kreiraju i provode mjere i aktivnosti dislokacije i vađenja materijala iz vodotoka i, s tim u vezi, obezbjeđuju adekvatno uređenje i zaštitu vodotoka rijeke Drine.
“Revizijom je utvrđeno da se u proteklom periodu dodjela lokacija za dislokaciju i vađenje materijala iz vodotoka rijeke Drine ne zasniva na planskim dokumentima, analizama stanja vodotoka, potrebama i prioritetima. Osim toga, revizorski izvještaj je pokazao da postojeći način praćenja i nadzora nad dislokacijom i vađenjem materijala iz vodotoka rijeke Drine, što je nadležnost JU “Voda Srpske”, ne obezbjeđuje ostvarenje primarnih ciljeva uređenja i zaštite vodotoka. Također, istaknuto je da nadležne institucije ne obezbjeđuju potrebnu zaštitu vodotoka i vodnog zemljišta od nedozvoljenih aktivnosti eksploatacije šljunka i pijeska iz vodnog zemljišta i vodotoka rijeke Drine, što će takođe biti segment našeg praćenja u narednom periodu”, istakli su predstavnici neformalne grupe građana “Stop nelegalnim šljunkarima na Drini”.
Na osnovu provedenih ispitivanja, Revizija je ponudila preporuke čijim provođenjem nadležne institucije mogu unaprijediti svoje funkcionisanje i stanje u ovoj oblasti, a građani će pratiti na koji način i u kojoj se oni mjeri provode.
Podsjećamo da su JU “Vode Srpske” u slivu rijeke Drine aneksirale ugovore, sklopljene krajem godine sa privrednim društvima, za vađenje i dislokaciju materijala iz vodotoka. Prema našim podacima, trenutno su aktivna tri aneksirana ugovora na području Bijeljine za izvođenje radova i jedan u Bratuncu, dok na području Zvornika osim aktivnih, nema aneksiranih ugovora iz prošle godine za 2022. godinu.