Nakon što je 18.7.2023. godine, po tko zna koji put u protekle četiri godine od kada traje borba članova građanske inicijative „Jer nas se tiče“ da se deponija zatvori i iznađe nova lokacija, izbio požar na deponiji „Uborak“, aktivisti su se odlučili podnijeti krivične prijave protiv direktora JP „Deponija“ d.o.o. Mirhada Grebovića, gradonačelnika Grada Mostara Marija Kordića, predsjednika Gradskog vijeća Mostara Salema Marića i ostalih NN lica odgovornih za stanje na deponiji ili izazivanje požara.
Krivična prijava je podnesena zbog sumnje da su dozvoljavajući rad J.P. „Deponija“ d.o.o. Mostar (odnosno njenim nezatvaranjem) prekoračili granice svoje službene dužnosti, čime su djelovali u korist „Deponije“ a na štetu građana grada Mostara a pogotovo MZ Vrapčići i Bijelo Polje. Također, propuštanjem dužnosti nadzora i neobavljanjem svojih službenih dužnosti ugrozili su kvalitetu zraka i tla na širem području i u mjeri koja može pogoršati uslove života ljudi, te su istim propustom 18.07.2023. g. učestvovali u izazivanju opće opasnosti požarom na deponiji čime je počinjeno krivično djelo izazivanje opće opasnosti.
Naime, godinama traje agonija građana koji žive u neposrednoj blizini deponije koja predstavlja veliki problem i opasnost po njihove živote i zdravlje. Umjesto da se problem uveliko počne rješavati na način da gradska uprava zajedno sa direktorom javnog preduzeća poduzme sve radnje na zatvaranju i sanaciji deponije “Uborak”, te iznalaženju nove lokacije za deponiju, prva trojica osumnjičenih svojim nesavjesnim radom u službi i zloupotrebom položaja opstruiraju prijedloge građana i pokušavaju izdejstvovati dalje dozvole za nastavak rada deponije “Uborak”.
Da podsjetimo, još 2019. godine Federalno Ministarstvo okoliša i turizma je zbog značajnih izmjena u radu pogona i postrojenja odbacilo zahtjev J.P. Deponija d.o.o. za izdavanje okolinske dozvole za aktivnosti zbrinjavanja otpada na lokalitetu Buđevci. U pomenutom Rješenju naveden je niz propusta u radu tog preduzeća. Utvrđeno je da se na deponiji zajedno sa kućnim otpadom odlaže i drugi otpad koji zahtijeva posebno odlagalište (animalni otpad, bolnički i sanitarni otpad, ostaci uginulih životinja, talozi boja i lakova, otpaci masovnog uzgoja i prerade stoke, otpadni muljevi i talozi različitih uređaja za čišćenje otpadnih voda, dehidrirani mulj sa kolektora i dr.).
Kasnije su uslijedili ponovni zahtjevi JP „Deponija“ d.o.o., prema Federalnom ministarstvu okoliša i turizma, za izdavanje okolinske dozvole i odobrenja na Plan prilagodbe deponije. Dozvola i odobrenje su izdati, međutim, zbog brojnih propusta u rješenjima Kantonalni sud Sarajevo je krajem 2022. g. poništio izdanu okolinsku dozvolu i odobreni Plan prilagodbe i vratio nadležnom organu na ponovni postupak. Pored ostalog izrađena je i Studija o procjeni uticaja na okoliš za – Projekat proširenje Deponije Mostar d.o.o – Regionalna Deponija Uborak – Buđevci u kojoj se kaže da „stara deponija je još uvijek nesanirana, ista nije adekvatno zatvorena… sva oborinska voda koja dospije na tijelo stare deponije procjeđuje se kroz tijelo u zemljište i podzemne vode, obodnih kanala oko tijela deponije gotovo da i nema tako da stara deponija nije zaštićena od pozadinskih voda, takođe se ne vrši kontrolisano otplinjavanje deponije….“, ali bez obzira na takvo stanje na deponiji osumnjičeni nisu odustali od svoje namjere proširenja deponije umjesto hitne sanacije i iznalaska nove lokacije.
Iako je tijelo stare deponije već više od decenije zatvoreno i trebalo je biti adekvatno sanirano , te iako nije u vlasništvu JU „Deponija“ d.o.o., ovo preduzeće je prema svjedočenju građana ipak proteklih mjeseci na tom dijelu lagerovalo veću količinu plastike i najlona, a upravo na tom dijelu je dana 18.07.2023. g. i došlo do izbijanja požara.
Usljed požara se širio nesnosan miris pun toksičnih materija a građani sumnjaju da se požar desio sa namjerom da bi se dobio dodatni prostor za nelegalno odlaganje otpada jer su kapaciteti odavno popunjeni dok je okolinska dozvola za novu plohu utužena pred nadležnim sudom.
S tim u vezi treba napomenuti da je čak i utužena okolinska dozvola predviđala da bi nakon sagorijevanja u slučaju požara na deponiji došlo do ispuštanja opasnih tvari u atmosferu, ugrozio bi se sanitarni karakter, što bi predstavljalo rizik za radnike i okolno stanovništvo. To se u konačnici i dogodilo.
Iako su aktivisti i ranije razmišljali o pokretanju krivične prijave, to dosad nisu učinili, jer su očekivali da će odgovorne osobe Grada Mostara napokon napraviti korak u pravcu rješavanja problema, odnosno pokazati iskrenu namjeru da se isti riješi. No, posljednji incident ih je ponukao da to bez razmišljanja učine odmah nakon što se isti i dogodio. Smatraju da je krajnje vrijeme da nadležni pravosudni organi utvrde odgovornost za posljedice dosadašnjeg nesavjesnog rada prve trojice osumnjičenih, te eventualno i drugih NN osoba, koje su u direktnoj uzročno-posljedičnoj vezi sa katastrofalnim stanjem na deponiji, te neiznalaženju adekvatnog rješenja za ovaj dugogodišnji problem koji je 18.07.2023. g. kulminirao izazivanjem opće opasnosti po okoliš i zdravlje stanovništva.