U odsustvu ozbiljnijeg institucionalnog suprostavljanja vlasti i opozicije u Skupštini grada Doboj, teret borbe protiv korupcije u gradu na tri rijeke preuzeli su aktivisti vanpralamentarnih stranaka i NVO organizacija.
Tako se NVO Centar za humanu politiku (CHP) već duže vrijeme žestoko bori protiv “građevinske mafije”, koja uz pomoć lokalnih i republičkih vlasti uzurpira parkinge, pa i trotoare, gradeći stambene blokove u kojima stanove prodaju dosta ranije prije završetka gradnje, ostvarujući enormne profite.
“Etažni vlasnici privatizovanih stambenih zgrada u Doboju imaju problem da ostvare zakonsko pravo vlasništva na zemljištu koje pripada zgradama, jer protiv sebe imaju otuđenu gradsku vlast koja je uzurpirala ovo zemljište. Podnijeli smo krivičnu prijavu i protiv dvoje dobojskih sudija zbog sumnje da su izvršile krivično djelo povreda zakona od strane sudije, kada su postupale po tužbama protiv grada Doboja zbog diskriminacije, na način da umjesto da zaštite diskriminisane i uzurpirane, štitili su interese “građevinske mafije”, diskriminatora i uzurpatora” – izjava je na ovu temu predsjednika CHP-a Momira Dejanovića.
Jedan od najoštrijih kritičara bahatih dobojskih građevinaca, kao i ovdašnjih vlasti, Miroslav Borojević “Beli”, dobrano ih je uzdrmao organizujući više protesta u prigradskom naselju Usora. Zbog oštećenja, teškim kamionima laktaškog “Integrala”, ionako od vlasti zapuštene i neodržavane saobraćajnice, Borojević i aktivisti koji ga podržavaju u toj borbi, blokadama saobraćaja, natjerali su vlast i građevince da kako-tako saniraju tu cestu kroz naselje.
U novoj borbi Borojević je sa drugim aktivistima odlučio da podigne “revoluciju” protiv investitora gradnje stambenih blokova, koji u Doboju niču kao pečurke poslije kiše.
“Odlučili smo da stanemo na put bezobrazluku i bahatosti građevinskih preduzeća, koja pokušavaju da sprovedu radove bez neophodnih dozvola. Na više radilišta smo uočili da građevinci uopšte ne postavljaju zakonom obavezne table, na kojima moraju navesti izvođača radova i nadzorni organ, datum izdavanja građevinske dozvole, rok početka i završetka radova. Nakon naših prijava i, moramo priznati, brze reakcije inspekcijskih organa, table su postavili “Beton – plus”, “Građ-promet” i “Invest-gradnja”, koji imaju više radilišta na području grada” – kaže Borojević, ističući da su dobili za ova dva preduzeća i rješenja o obustavi radova na gradilištima dok ne pribave odgovarajuće građevinske dozvole.
Borojević navodi da bezobrazluk i bahatost bez granica građevinskih preduzeća, koja pokušavaju da sprovedu radove bez neophodnih dozvola, pokazuju potrebu za daljim nadzorom i sankcijama kako bi se osiguralo poštovanje zakona i zaštita interesa svih građana grada Doboja.
“Što se tiče građevinske inspekcije, nadamo se da nakon ove naše efikasne i poučne lekcije njihova uloga više neće biti ni nalik na dosadašnji dekor, koji smo imali i koji je samo lijepo zvučao i izgledao, ali baš ničemu nije služio” – kaže Borojević.