Građanski aktivizam

Aktivisti ukazuju da će HE “Ulog” uništiti Neretvu: Objekat na entitetskoj liniji – dozvole iz RS, problemi za FBiH

Fondacija Atelje za društvene promjene - ACT objavila je fotografije i video zapise trenutnog stanja na Neretvi usljed gradnje hidrocentrale "Ulog" čiji je investitor kompanija EFT. Aktivisti tvrde da je situacija katastrofalna.

Robert Oroz, ekološki aktivista za N1 je ispričao čemu je svjedočio u dolini Neretve odnosno na dijelu gdje je HE “Ulog”.

“Od brane do strojare probijen je tunel kroz brdo. Voda neće više ići koritom nekih možda 3-4 kilometara. To je učinjeno da bi se proizvelo više energije. na potezu od brane do strojare primjetno je da je tu rijeka gotovo uništena. Velike su naslage mulja, od silnih radova i prašine. Tako iza 16 sati dolazi do naglog zamučenja vode i to sve odlazi na dno rijeke, po kamnju i to ružno izgleda”, rekao je on za N1.

Također, naveo je da započet poroces punjenja akumulacije.

“Primjetno je da se akumulacija malim dijelom počela da se puni. Akumulacija je planirana dužinom od pet kilometara sve do mosta u Ulogu. Nekih par metara je napunjena. Vjerovatno se radi na testiranju i tu se radi o nestabilnom području”, istakao je.

Objasnio je da je Neretva zbog izgradnje ove centrale jako zamućena.

“Ne vidi se da ima riba, teško je da može u onome išta preživjeti. Postavljena je tabla za mogući poplavni talas od 5,1 metara. Oni su se time ogradili ako bi neko bio u ribolovu, izletu i ako bi oni slučajno ispustili veliku količinu vode u kratkom vremenu da je moguće da će rijeka poplaviti taj dio”, kazao je on.

Stanje u konačnici, navodi on, biće gore jer kada centrala proradi tek će nastati još veći problemi.

“Kada bi cijena električne energije porasla onda bi oni ispuštali tu vodu, proizvodili veću količinu energije, a kad je manja cijena punili bi akumulaciju. Dolazilo bi do stalnih oscilacija na Neretvi i to bi negativno utjecalo na biljni i životinjski svijet ali i na ljude”, istakao je on.

Entitetska linija

Kako je objasnio Oroz, sama centrala je između dva entiteta; odnosno formalno pripada RS, ali problemi idu ka FBiH.

“Problem je što je strojara, zgrada iz koje će izlaziti ta voda jako blizu te entitetske linije, manje od 100m. Teško je utvrditi tu liniju i kažu da to nije definisano. Sve negativno i negativan utjecaj će se dešavati na teritoriji FBiH, a sve dozvole su dobili od RS”, rekao je.

Iz Fondacije ACT kažu da se borba nastavlja ka Pravobranilaštvu BiH i da je objekat HE “Ulog” na izuzetno seizmološki opasnom terenu.

N1 je kontaktirao kompaniju EFT o ovom projektu te ćemo odgovor objaviti čim ga dobijemo.

Oznake

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije