Neformalne grupe građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka na području Zvornika“ i „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne“ su danas u Bijeljini na uličnoj akciji upoznali građane Bijeljine sa mapama legalnih eksploatacija šljunka u slivu rijeka Drine i Bosne. Tokom ulične akcije na postavljenom Info štandu građanima su dijelili univerzalni letak o mapi legalnih lokacija za eksploataciju šljunka u slivu rijeke Drine i rijeke Bosne, a građani su putem izloženih mini poster mapa sa označenim lokacijama informisani o legalnim mjestima za eksploataciju šljunka. Na Uličnoj akciji izložene su i fotografije devastacija korita i zemljišta uz rijeku Drinu i rijeku Bosnu zbog nelegalne eksploatacije šljunka.
U cilju suzbijanja nelegalne i nekontrolisane eksploatacije šljunka grupa „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne“ započela je aktivnosti u martu prošle godine, zatim druga „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Maglaju“ u januaru ove i treća neformalna grupa „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka na području Zvornika“ u maju ove godine. U dosadašnjim aktivnostima ove dvije neformalne grupe građana podnosile su prijave sa sumnjama protiv ilegalnih šljunkara, kao i onih koji su beskrupulozno devastirali korita ove dvije rijeke, odlučni da stanu u kraj njihovom bahaćenju. Uporedo sa tim uspostavili su “patrole” i video i foto dokumentacijom namjeravaju da podstaknu nadležne za vršenje kontrole i nadzora nad vodotoka i natjeraju ih da napokon na pravi način krenu sa svojim poslom.
U komentarima putem društvenih mreža, grupama su se u više navrata obraćali građani i sa područja Bijeljine sa pritužbama da se i u ovoj lokalnoj zajednici ilegalno eksploatiše šljunak, pominjući lokalitete Janja, Međaši, Pavlovića most, Amajlije i druga. U pripremi je formiranje i grupe zainteresovanih građana iz tih i ostalih MZ, koji su iskazali želju i volju da se uključe u aktivnosti sprječavanja ilegalnog šljunčarenja i u slivu rijeke Drine, iz njenog korita i zemljišta uz obalu rijeke, uključujući poljoprivredno zemljište. Do sada su ove grupe podnijele ukupno 12 prijava nadležnima, od kojih dvije Krivične prijave Okružnim javnim tužilaštvima u Bijeljini i Doboju, četiri Federalnoj vodnoj inspekciji i osam MUP-u, Policijskim upravama u Bijeljini i Doboju.
Grupe su podnijele prijave sa sumnjama u nelegalni i nekontrolisani iskop i to šest prijava Vodnoj inspekciji Inspektorata RS, te šest prijava JU “Vode Srpske”, tražeći postupanje ili kontrolni nadzor na naznačenim lokalitetima, a po uočenim sumnjama ili po prijavama građana sa terena. Po navedenim prijavama je Okružno javno tužilaštvo Doboj podiglo tri optužnice, koje su potvrđene od Osnovnog suda u Doboju. PU Doboj je podnijela izvještaj za slučaj devastacije u Osječanima kod Doboja i za nelegalno šljunčarenje na području Doboja sa poljoprivrednog zemljišta u kojem je ostvarena imovinska korist za privredno društvo iz Dervente u visini od 2,3 miliona KM.
„Mi smo za manje od šest mjeseci uspjeli da problem nelegalne eksploatcije šljunka podignemo na javni nivo i tema je prisutna u javnosti, među građanima koji su posebno pogođeni tim aktivnosti šljunkara izazivanjem poplava, onih kojima su oštećene kuće od prolaska teških kamiona natovarenih šljunkom i bez prekrivanja cerade, čime zagađuju i životnu sredinu. Nismo zadovoljni reakcijom nadležnih, prije svih Vodne inspekcije i MUP, PU Zvornik, kao ni lokalnih vlasti, mada ta problematika nije u direktnoj nadležnosti Grada, ali je njihovo ponašanje kao da ih se nelegalna eksploatacija šljunka ne tiče, ne vodeći računa o interesima građana, ali i budžeta lokalne zajednice, kojoj takođe pripada dio naknade oz izvezenih količina šljunka. Kod nas na području Zvornika imamo samo legalnu lokaciju u Šepku, i na njoj se kopa izvan eksploatacionog polja određenog Ugovorom sa JU „Vode Srpske“. Isto tako, kopa se bez dozvola i ugovora i u Kozluku, Tršiću, Čelopeku, Karakaju i još nekim mjesnim zajednicama“, istakao je Dušan Aćimović, predstavnik neformalne grupe građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka na području Zvornika“.