Komentari i analize

Bankrot Elektroprivrede Republike Srpske biće vrhunac tragedije stranačkog kadrovanja u ovom entitetu

Kolegij direktora Elektroprivrede RS
“Tvrdim da su stranački direktori zabili poslednji ekser u samrtnički kovčeg državnih preduzeća, da su u konkretnom slučaju opustošili i ERS, da je iz bilansa iščezla i poslednja marka obrtnog kapitala i da su matično i zavisna preduzeća u bankrotu” – izjavio je portal Antikorupcija Dr.oec. Mika Nikić.

Iako BiH sa svojim prirodnim resursima ima velike potencijale za proizvodnju električne energije na razne načine, sudeći po ponašanju operatera snadbjevača i njihovim zahtjevima za povećanje cijena potrošačima, naša siromašna zemlja se po tim cijenama sve više približava razvijenim zemljama.

Tako su u Federaciji BiH nove cijene električne energije na snazi od 1. avgusta 2024. godine, jer je na sjednici održanoj 28.06.2024., Regulatorna komisija za električnu energiju FBiH (FERK) dala saglasnost Elektroprivredi BiH za linearno povećanje cijena električne energije za kategorije domaćinstva i ostala potrošnja. To povećanje iznosi 10 odsto za domaćinstva i 8,1 odsto za ostalu potrošnju na 0,4 kV, uključujući energiju i mrežarinu. Kao osnovni razlog za korigovanje cijena naviše snabdjevač je naveo da je ono usmjereno “na postizanje balansa između potrebe za obezbjeđenjem održivosti sistema i pogonske spremnosti postrojenja za proizvodnju električne energije”.

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske se još nije izjasnila o inicijativi za poskupljenje električne energije u tom entitetu, koju je “Elektroprivreda Republike Srpske” (ERS) uputila 18. novembra. Regulatori su najavili da će nakon pregleda i analize dostavljenih pojedinačnih i zbirnih podataka utvrditi njenu opravdanost i konačnu odluku donijeti najkasnije do 15. decembra.

Još uvijek nije poznato za koliko će Regulatorna komisija RS odobriti povećanje, ali je već izvjesno da će povećanje uslijediti i time će se “poništiti” obećanje generalnog direktora ERS Luke Petrovića, iz februaru ove godine, kada je izjavio da je preduzeće kojim rukovodi u investicionom zamahu, da će biti stvorene nove količine električne energije, te da nema razloga za povećanje cijene struje građanima i privredi. Iako je, kako je navodio, ERS u 2024. godinu ušao sa problemom arbitražne odluke u vezi sa Termoelektranom „Ugljevik“, čime su obavezani da Slovencima isporučuju trećinu električne energije po svojoj proizvodnoj cijeni.

Devet mjeseci od tog obećanja, Petrović je promjenio priču, pa je navodeći pet razloga za traženo povećanje cijene, uz obavezu isporuke struje iz Ugljevika Slovencima, dodao i lošu hidrološku situaciju za proizvodnju struje, dotrajale termoelektrane, veliku potrošnju i neophodni uvoz struje. Odnosno, gotovo je izvjesno da bi nove cijene trebale stupiti na snagu od 1. januara iduće godine, te da će to povećanje biti od 5 do 12 procenata u odnosu na dosadašnje cijene.

A, u kakvom je stanju energetski sektor u ovom entitetu dovoljno govori napetost koja je juče (11.12.2024.) vladala u Ugljeviku među gotovo dvije hiljada zaposlenih radnika RITE “Ugljevik” i članovima njihovih porodica. Na sastanku kojem su prisustvovali rukovodstvo preduzeća, sindikata i Vlade RS, koju je predstavljao ministar energetike i rudarstva Petar Đokić, odlučivalo se o sudbini ovog Zavisnog preduzeća ERS. Termoelektrana u Ugljeviku je 30. novembra prinudno prekinula proizvodnju električne energije, čime je prouzrukovana šteta na dnevnom nivou veća od 550 hiljada KM, a dodatni troškovi su i penali prema Elektroprivredi RS. Troškovi ponovnog pokretanja proizvodnje u TE iznosiće oko 100.000 KM, a nakon desetodnevne pauze juče je ponovo pokrenuta proizvodnja struje.

Mnogo bolja situacija nije ni u Termoeketrani Gacko, a predstavnici sindikata udruženih radnika energetike Republike Srpske na vanrednoj konferenciji za medije prije dva dana istakli su da je stanje u te dvije termoelektrane alarmantno, o čemu su, kako kažu, u proteklih par mjeseci upozoravali kroz proteste, obavještenja i dopise, ali niko nije reagovao. Za glavnog krivca za ovakvo stanje označili su vlasnika, odnosno Vladu RS.

Nisu ove dvije elektrane i jedini problemi u ERS, jer je za sada još nepoznato koliko Zavisnih preduzeća uz redovne plate ne uplaćuje i doprinose zaposlenima, na što su takođe upozoravali sindikalisti. Da su te informacije tačne izjasnili su se u najvećem njenom preduzeću, banjalučkoj „Elektrokrajini“, koja je založila krajem avgusta ove godine glavnu zgradu i emisijom obveznica zadužila se deset miliona maraka da bi mogla vraćati dugove. Među razloge za zaduženje naveli su da već tri mjeseca nema novca za redovno uplaćivanje doprinosa radnicima, zbog čega su oni prinuđeni da sami plaćaju troškove liječenja.

Nisu samo sindikalisti ti koji upiru prst na rukovodstvo i Vladu RS za lošu situaciju u ERS, već i ekonomski stručnjaci, među kojima i ugledni doktor ekonomskih nauka Mika Nikić, koji je portalu Antikorupcija.info ustupio podatke istraživanja o poslovanju ERS u poslednje tri godine, za što je svojim sredstvima pribavio kompletnu finansijsku dokumentaciju od Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF).

“Povodom najavljenog povećanja cijena kilovat časa struje Mješovitog holdinga „Elektroprivrede Republike Srpske” javno sam se obratio vlastima u RS i pismo sa argumentima upućujem svim relevantnim institucijama. Tvrdim da su stranački direktori zabili poslednji ekser u samrtnički kovčeg državnih preduzeća, da su u konkretnom slučaju opustošili i ERS, da je iz bilansa iščezla i poslednja marka obrtnog kapitala i da su matično i zavisna preduzeća u bankrotu” – izjavio je za naš portal Dr.oec. Mika Nikić, koji je bio i dugogodišnji rukovodilac u Poreskoj upravi RS.

Nikić smatra da, kako kaže, u sadašnjem stanju ta preduzeća ne mogu preživjeti, te da će bankrot Elektroprivrede biti vrhunac tragedije stranačkog kadrovanja u ovom entitetu.

“Stranački direktori su decenijama grobari privrede, čega su se prihvatili, to i uništili. Javnost konačno mora da se probudi, prepozna rizik propasti i energetskog sektora, gledajući to iz ugla kućnog budžeta. U analizi stanja u ERS odabrao sam minimalane parametare finansijske snage Matičnog preduzeća, odnosno raspoloživi obrtni kapital i kratkoročne obaveze. Nevjerovatno je zašto niko ne pita direktore tih deset preduzeća u sastavu ERS na koji način su godišnje „gubili“ 400, 500 i 700 miliona KM obrtnog kapitala. Nevjerovatno je da o tome nisu obavještavali javnost, a sada taj problem nastoje da prikriju najavljenim povećanjem cijena kV časa. Da nestručnost i nečasne radnje i ovaj put fakturišu narodu” – kaže ekonomista Nikić.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije