Građanski aktivizam

Bezakonje koje produkuje vlast

"Geološka istraživanja" na Bukovoj Kosi?
Dok ismijava i vrijeđa opoziciju zbog “miješanja pojmova” istraživanja i eksploatacije, vlast koja oduzima prava lokalnim zajednicama i građanima, toleriše zloupotrebe i ozbiljnu štetu koju navodna geološka istraživanja čine građanima mjesta u kojima se provode.

Početkom ovog mjeseca, na 10. redovnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, ignorišući i građane i opoziciju i civilno društvo i jedinice lokalne samouprave, vladajuća većina usvojila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima, kojim je – što je najvažnija među brojnim izmjenama – jedinicama lokalne samouprave oduzeto pravo odlučivanja o istražnim radovima na njihovom području.

Pritom su predstavnik Vlade i poslanici u više navrata potencirali da opozicija miješa geološka istraživanja i eksploataciju. Vrijeđajući ih kao neupućene i optužujući da lažu javnost.

“Gospodine Vukanoviću ja sam rekao da vi lažete narod jer ste pročitali nešto iz dokumenta Srpske akademije nauke i umjetnosti i tumačili ste da se to odnosi na geološka istraživanja, a ti njihovi stavovi se odnose na eksploataciju,”, naveo je, tako, između ostalog, poslanik vladajuće koalicije Srđan Todorović.

No, svu priču vladajućih o opozicionom mijenjanju teza, i pričanju o eksploataciji umjesto o istraživanjima, stvarnost razobličava kao licemjerje.

Jer je upravo vlast, koja svojim tolerisanjem, nereagovanjem, nesankcionisanjem nezakonitog djelovanja, onih koji koncesiju za geološka istraživanja koriste kao koncesiju za eksploataciju, ta koja dovodi do brisanja razlike između ta dva pojma. Vrlo svjesno. I sa vjerovatnom koruptivnom pozadinom.

Centar za životnu sredinu, reagujući upravo na ovakvu realnost i ovakvo ponašanje vlasti, postavio je ovih dana, javno, pitanje: “Da li geološka istraživanja podrazumijevaju desetine kamiona koji odvoze ugalj-lignit sa Bukove Kose, nadomak Prijedora?” Precizirajući:

“Kamioni odvoze velike količine uglja-lignita, iako je “Drvo-Export” d.o.o. imalac koncesije za geološka istraživanja, a ne za eksploataciju.”

Iz Centra navode da su u vezi s ovim, proslijedili zahtjev za hitno sprovođenje vanrednog inspekcijskog nadzora. I da očekuju hitnu reakciju nadležne inspekcije. Podsjećajući da prema Zakonu o rudarstvu, novčane kazne predviđene za ovakve ili slične prekršaje kreću se između 50.000 i 150.000 konvertibilnih maraka.

No, pretpostavljamo da će i njih vlast, u nekom od svojih pojavnih oblika, označiti kao neznalice i “objasniti” im da se ne može primjenjivati Zakon o rudarstvu, kad “Drvo-Export” ne rudari nego samo – geološki istražuje.

A u tom “geološkom istraživanju”, kako već mjesecima upozoravaju stanovnici Bukove Kose, pod naletima teških mašina, nestaje im pred očima njihovo selo, pokreću se klizišta, ugrožavaju izvorišta vode, dok nadležne institucije čitav nevjerovatan skandal i dokaz nepostojanja pravne države, dosljedno ignorišu.

Slično je i u Bistrici, u kojoj je ogromna količina rude izvađena bez ikakvih dozvola, a kada je koncesija za geološka istraživanja i pretvorena u koncesiju za eksploataciju, to je urađeno prizemnom mahinacijom vlasti, odnosno “zaobilaženjem” zakonskih obaveza.

Mještani su, pritom, prepušteni sami sebi. I organizacijama civilnog društva. Koje pokušavaju probiti koruptivnu zaštitu oko “istraživača” i “kopača” i natjerati institucije da rade svoj posao. Trpeći pritom napade i optužbe da su strani plaćenici.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije