Vlada Republike Srpske, odnosno resorno Ministarstvo energetike i rudarstva, želi da na brzinu obavi javne rasprave o nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima, pritom tendenciozno izbjegavajući sve lokalne zajednice u kojima se vrše geološka istraživanja. Na taj način, stiče se utisak, ne žele da čuju konkretna pitanja i stavove građana i daju odgovore direktno onima kojih se ta istraživanja koja se vrše najviše tiču.
Što, uostalom, ne čudi, jer su odluke o istraživanjima i do sada vršena bez učešća javnosti.
Iako je Narodna skupština Republike Srpske na 7. redovnoj sjednici održanoj 22.12.2023. godine donijela zaključak da se Javna rasprava o nacrtu tog zakona sprovede u roku od 60 dana, resorno ministarstvo je tek prije dva dana (16.01.2024.) objavilo održavanje javnih rasprava, kao i rok do 01.02.2024.godine za dostavljanje komentara i sugestija na nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima.
“Narodna skupština je odlučila da se Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima uputi na javnu raspravu, jer se navedenim nacrtom zakona uređuju pitanja koja su od posebnog značaja za građane i o kojima je neophodno da se konsultuju organi, organizacije, naučne i stručne institucije i zainteresovani građani” – navedeno je na zvaničnom sajtu Vlade RS na temu održavanja predstojećih javnih rasprava.
Ministartvo energetike i rudarstva će organizovati javne rasprave 19.01.2024. godine (petak), u Gacku, sa početkom u 12 časova, u sali Skupštine opštine Gacko, 23.01.2024. godine (utorak), u Zvorniku, sa početkom u 11 časova,u sali Skupštine Grada Zvornik, 25.01.2024. godine (četvrtak), u Prijedoru, sa početkom u 13 časova, u velikoj sali u zgradi administrativne službe grada i 29.01.2024. godine (ponedeljak), u Banjaluci, sa početkom u 12 časova, u konferencijskoj sali u prizemlju Administrativnog centra Vlade RS.
Na informacije o terminima održavanja javnih rasprava i roku za dostavljanje komentara i sugestija na Nacrt zakona sa ljutnjom su reagovali aktivisti sa Ozrena, iz Lopara i Mrkonjić Grada.
“Na sajtu Vlade RS u obavještenju o održavanju javnih rasprava su, smatramo, namjerno izostavili dio iz Zaključka NSRS da se ona sprovodi u trajanju od 60 dana, jer su ih sveli praktično samo na 15 dana, tačnije od 16 – 31.01.2024. godine. Odnosno, zasigurno taj rok teče od 22.decembra, te računaju još desetak dana u februaru da sumiraju rezultate sa četiri planirana javna skupa i dostavljene sugestije i komentare i već na februarskoj sjednici NSRS će, vjerovatno, brzinski usvojiti novi zakon. Znamo kako će sprovesti i te javne rasprave u Gacku, Zvorniku, Prijedoru i Banjaluci – dovešće svoje poslšnike a prikazati da je javnost bila uključena u cijeli proces donošenja odluke o novom zakonu” – udruženo su se obratili portalu Antikorupcija.info ozrenski, te ekološki aktivisti iz Lopara i Mrkonjić Grada.
Smeta im, kažu, što su izostale javne rasprave u svim lokalnim zajednicama u kojima se vršilo “prerovavanje” zemljišta ili su u planu geološka istraživanja, navodeći opštine Petrovo, Mrkonjić Grad, Jezero, Šipovo, Čajniče, Lopare i Grad Doboj.
“Možda planiraju, ipak, dodatne rasprave u ovim mjestima i u februaru? Ako se desi ili se već dešava preskakanje volje naroda koji živi na ovim područjima od strane naše zakonodavne i izvršne vlasti u korist Evropske unije, zapadne auto industrije i svih pomagača, onda je to zločin protiv naroda, a pod plaštom tvz. ekonomskog napretka” – direktna je aktivistkinja sa Ozrena Sanja Lopandić.
Podsjećamo, iako na sjednici NRS nije razrješena “misterija” ko je stvarni kreator Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima RS – jer je Ministarstvo energetike i rudarstva, kako su ukazivali iz opozicionih redova, to samo formalno – on je usvojen u Nacrtu i upućen na Javnu raspravu.
Rijetko je neka tačka dnevnog reda kao ta izazvala tolike polemike i svađu poslanika u NSRS, a karakteristika sa poslednje sjednice entitetskog paralamenta je i da su se u velikoj većini i vladajući i opozicija složili da je Zakon loš i pun manjakavosti, ali je, po već uhodanoj praksi, vladajuća većina podržala predloženi akt pravdajući to pretpostavkom da će predstojeća javna rasprava dovesti do pozitivnih izmjena i da će se prijedlog zakona usvojiti u prihvatljivoj formi.
No, u to “obećenje” vladajućih, inače promotera i zaštitnika interesa rudarskog lobija i investitora, ekološki aktivisti od početka izražavaju sumnju,