“Živimo u Balatunu, na ušću Drine, a ono što je ovde urađeno eksploatacijom šljunka ravno je katastrofi. Bezuspješno smo vodili rat protiv drskih i od nadležnih za upravljanje vodotokom u RS privilegovanih šljunkara, koji su iskopani šljunak vozili odbrambenim nasipom “Selište”, što je zakonski zabranjeno. Osim stvaranja ogromne prašine, teški kamioni više desetina tona su vozeći šljunak pravili štete na objektima pored nasipa, što je dovodilo do pucanja objekata usljed vibracija”, dio je pisma koji je iz ovog bijeljinskog naselja upućen kao apel za pomoć i zaštitu aktivistima grupe „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Bijeljine“.
Ogorčeni mještani navode da su se uzaludno žalili nadležnima u JU “Vode Srpske” i svim inspekcijama. Nailazili su samo na odbijanje i, kako kažu, “šetanje od vrata do vrata”. Jedino su naišli na razumjevanje jednog inžinjera iz “Voda”, koji je bar saslušao njihove pritužbe i dobili su savjet kako da ostvare svoja prava i zaštite se, ali je on, prema njihovim saznanjima, kasnije zbog toga napadan i šikaniran.
“Istina, i pripadnici Policijske uprave Bijeljina bili su voljni da pomognu, izborili smo se da se šljunak više ne vozi nasipom pored kuća, a policijski inspektor je Tužilastvu u Bijeljni, prema povratnim informacijama koje smo od njega dobili, podnio prijavu za utaju poreza protiv odgovornih u privrednom društvu “Petrić”. Takođe, obaviješteni smo da je Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini u nastavku podiglo optužnicu, ali kako se sve zavrsilo ne znamo”, ističu u obraćanju.
Prema njihovim informacijama, trenutno šljunkari ne rade stalno, ali je sa srbijanske strane u velikoj mjeri Drina pregrađena, odnosno “ubačena” je u jedan mali uski stari tok, što dovodi do rušenja obale na strani BiH, pa sada šljunkari sa druge strane rijeke vade šljunak iz suvog korita.
Sa svoje strane, neformalna grupa građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Bijeljine“ je u fazi utvrđivanja činjenica iz tvrdnji i obraćanja mještana Balatuna, nakon čega će se pristupiti podnošenju prijava. U ranijem periodu su, takođe, po obraćanju iz ove mjesne zajednice, utvrdili da su JU „Vode Srpske“ početkom ove godine aneksirale prošlogodišnji ugovor privrednom društvu „DMS Company“, za održavanje riječnih korita, dislokaciju i vađenje materijala iz vodotoka u slivu rijeke Drine, u Balatunu, do 30. juna i na tom području nakon tog roka, sem sporadične, nije bilo intenzivnije eksploatacije šljunka.
Međutim, informacija koju su aktivisti tada dobili od mještana je da su privatna lica kupila više hektara zemljišta uz priobalje i da se priprema teren za početak vađenja šljunka – sa poljoprivrednog zemljišta. U Balatunu strahuju da bi nelegalnom i nekontrolisanom eksploatacijom šljunka ovo naselje, kao i 2014. godine i nekih ranijih godina, ponovo bilo u opasnosti od poplava. I opasnost je, zaista, izvjesna, ukoliko se tom eksploatacijom stvore krateri i praktično proširi korito rijeke Drine, a prema dostavljenim video snimcima mještana situacija je upravo onakva kakvu su je opisali.