Centar za životnu sredinu podnio je tužbu protiv Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske povodom odobravanja studije uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje i korištenja termoelektrane Ugljevik 3, 2 x 350 MW.
Ministarstvo je donijelo Rješenje na osnovu konačne verzije Studije uticaja na životnu sredinu iz decembra 2021. godine, a ovom postupku prethodila je višemjesečna javna rasprava i prikupljanje komentara od strane javnosti, kao i zemalja u regionu koje bi mogle biti pod uticajem projekta u sklopu prekograničnih konsultacija.
“Između ostalog, tuženi je preuranjenim donošenjem pobijanog rješenja onemogućio učešće zainteresovane javnosti u susjednim zemljama, tačnije Hrvatske koja nije imala dovoljan rok za izjašnjavanje po pitanju studije. Kako je postojala jasna namjera šire javnosti za učešćem u upravnom postupku, a za to nije ostavljen razuman vremenski rok, tuženi je bez razmatranja konačnog ishoda učešća javnosti osujetio zakonitost donijetog rješenja. Stoga, a budući da zakonitost rješenja kojim se odobrava studija uticaja predstavlja prethodno pitanje o kojem odlučuje nadležni sud, očekujemo da tuženi odloži dalje postupanje do konačne sudske odluke”, izjavio je Redžib Skomorac, pravnik Centra za životnu sredinu.
Osim proceduralnih pogrešaka, u studiji nedostaje adekvatna procjena emisija zagađujućih materija u vazduh, posebno CO2 emisija čije je smanjenje kroz proces dekarbonizacije ključno u borbi protiv klimatske krize i usklađivanja sa Sofijskom deklaracijom o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan.
“Čini se da je investitoru, ali Ministarstvu stalo da se finalizuje dokumentacija za ovaj projekat, bez obzira što Ugljevik 3 nema budućnosti, posebno kada se uvede oporezivanje emisija ugljen dioksida. Nedavno je izvođač radova – kompanija Sunningwell Int’ l Ltd i zvanično objavila da projekat nema izvor finansiranja, pa se postavlja pitanje iz čijih džepova se finansiraju ove dozvole i ko će plaćati penale za prekršene međunarodne obaveze ukoliko dođe do izgradnje ove termoelektrane”, kazala je Majda Ibraković, koordinatorica programa Energija i klimatske promjene iz Centra za životnu sredinu.
Inače, ovo je drugi put da se provodi postupak procjene uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje i korištenja termoelektrane Ugljevik 3. Prethodno je Ministarstvo energetike odobrilo povećanje instalisane snage i kapaciteta termoelektrane sa 2×300 MW na 2×350 MW, što nije u skladu sa Strategijom Republike Srpske do 2035 godine. Iz Centra za životnu sredinu poručuju da očekuju da će Ministarstvo odložiti dalje postupanje i izdavanje ekološke dozvole dok je postupak u toku.