Komentari i analize

“Češljanje” finansija Zavoda za izgradnju Grada Banja Luka tek kada se u ovom javnom preduzeću odobrovolje da revizorima dozvole pristup dokumentaciji

“Još jednom želimo da napomenemo da Glavna služba za reviziju javnog sektora RS neće odustati od provođenja ove finansijske revizije i preduzeće sve mjere koje su joj dostupne u skladu sa propisima Republike Srpske da se revizija izvrši i javnost putem revizorskog izvještaja upozna sa svim relevatnim informacijama na koje ima pravo” – poručili su iz Glavne službe za reviziju javnog sektora RS.

I to je moguće. Subjekt revizije je odbio da prihvati revizorski angažman i Glavnoj službi za reviziju javnog sektora Republike Srpske odbio da učini dostupnim dokumentaciju i informacije, čime je onemogućeno provođenje revizije ovog javnog preduzeća za 2023. godinu, predviđeno Godišnjim planom za 2024.

Iz Glavne službe za reviziju su podijelivši tu vijest sa javnošću, putem Saopštenja 20.08.2024. godine, istakli da Zavod za izgradnju a.d. Banja Luka odbija da prihvati revizorski angažman i krije od javnosti svoje finansijske izvještaje, što je za revizore Republike Srpske prvi slučaj od osnivanja 1999. godine.

Revizori su o ovom slučaju zvanično obavijestila i Odbor za reviziju Narodne skupštine Republike Srpske radi preduzimanja mjera iz njegove nadležnosti. Provjerom, predsjednik Odbora za reviziju NSRS, Mirjana Orašanin, potvrdila je da ZIBL nije želio pustiti revizore pod izgovorom da oni ne pripadaju javnom sektoru, što je Glavni revizor opovrgao, argumentom da je ZIBL kao akcionarsko društvo u većinskom vlasništvu grada nedvosmisleno javno preduzeće. Orašanin je za naš portal izjavila da će ovu tema i slučaj banjalučkog Zavoda staviti na dnevni red naredne sjednice Odbora.

Prema registru APIF, ukupan prihod ZIBL-a u prošloj godini je 857.343 KM, te je u vlasništvu Grada Banja Luka 71,86% akcijskog kapitala, a ostalo su fondovi i drugi akcionari, prema Izvještaju Centralnog registra hartija od vrijednosti a.d. Banja Luka.

Odbijanje rukovodstva ZIBL-a, odnosno tadašnjeg vršioca dužnosti direktora Aleksandra Markovića, da sarađuju sa revizorima u postupku revizije je da oni na taj način „štite prava svojih akcionara“. U međuvremenu je došlo do smjene rukovodstva, pa je za vršioca dužnosti došao Dejan Hanak, ali time nije došlo i do promjene u stavu u ovom subjektu javnog sektora, te su revizori sve do sada onemogućavani da realizuju provođenje revizije ZIBL-a, koja je Godišnjim planom za 2024. godinu predviđena da se uradi do 31.07.2024. godine.

U namjeri da provjerimo da li je u međuvremenu došlo do promjene stava ZIBL-a u pogledu omogućavanja revizorima da “prečešljaju” njihove finansijske i druge dokumente, iz Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske su portalu Antikorupcija.info odgovorili da Zavod za izgradnju a.d. Banja Luka nije kontaktirao Glavnu službu za reviziju nakon 20.08.2024. godine, odnosno od 18.03.2024. godine.

“Glavnoj službi za reviziju nije poznato da li su Odbor za reviziju Narodne skupštine Republike Srpske  ili druge institucije reagovale povodom odbijanja Zavoda za izgradnju a.d. Banja Luka da prihvati revizorski angažman. Glavna služba za reviziju o odbijanju ovog revizorskog angažmana informisala Odbor za reviziju Narodne skupštine Republike Srpske 28.03.2024. godine radi preduzimanja mjera iz njegove nadležnosti, uvažavajući istovremeno ključne koncepte transparentnosti i odgovornosti definisane u INTOSAI P 20 – Principi transparentnosti i odgovornosti i INTOSAI P 12 – Vrijednosti i koristi VRI – pokretanje promjena u životima građana” – dio je iz odgovora Glavne službe našem portalu.

Na pitanje koji su naredni koraci revizora, kada je u pitanju planirano provođenje ovog subjekta revizije iz Glavne službe za reviziju su pojasnili da Međunarodni standard propisuje pribavljanje potvrde od rukovodstva da ono prihvata i razumije svoje odgovornosti koje uključuju pripremu finansijskih izvještaja, internu kontrolu i omogućavanje revizoru pristup svim informacijama koje su relevantne, dodatnih informacija koje revizor može zahtijevati i neograničen pristup licima u okviru entiteta od kojih je revizor odlučio pribaviti revizijske dokaze.

“Ovo prihvatanje i razumijevanje vlastite odgovornosti se upravo potvrđuje Pismom o angažovanju koje je upućeno 7. februara 2024. godine i još uvijek nije potvrđeno, niti je dostavljena zahtijevana dokumentacija. Propisano je i da je u interesu, kako entiteta tako i revizora, da revizor pošalje pismo o angažovanju na reviziji prije početka revizije kako bi se izbjegli nesporazumi. Dakle, u interesu je kako Grada Banja Luka, kao većinskog vlasnika, tako i drugih akcionara Zavoda za izgradnju a.d. Banja Luka, kao i javnosti Republike Srpske da se provede planirana finansijska revizija” – informacije su dostavljene iz GSRJSRS.

Nepridržavanje odredbi iz člana 39. Zakona o reviziji javnog sektora RS povlači i prekršajnu odgovornost, ali su revizori svjesni da se planirana revizija i revizijske aktivnosti u Zavodu za izgradnju a.d. Banjaluka ne mogu provesti bez pristupa informacijama, dokumentaciji i odgovornim licima subjekta revizije.

To su istakli u svom odgovoru i napomenuli da, nakon što se steknu odgovarajući uslovi, odnosno nakon što Zavod za izgradnju a.d. Banja Luka pismenim putem prihvati revizorski angažman, Glavna služba za reviziju će tek tada izvršiti finansijsku reviziju ovog subjekt javnog sektora RS.

“Još jednom želimo da napomenemo da Glavna služba za reviziju neće odustati od provođenja ove finansijske revizije i preduzeće sve mjere koje su joj dostupne u skladu sa propisima Republike Srpske da se revizija izvrši i javnost putem revizorskog izvještaja upozna sa svim relevatnim informacijama na koje ima pravo” – poručili su na kraju iz Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije