Disciplinske pritužbe su podnijeli protiv tužilaca Gordane Mijatović, Tanje Mrđe, Žane Bojić, Gorana Rakića, Saše Labotića, Dalibora Vreće i Aleksandra Simonovića.
“Oni ćute i daju prećutnu saglasnost nečasnim pripadnicima policije da nastave sa svojim nečasnim radom”, kazao je Ozren Perduv, jedan od članova grupe.
“Od podnošenja nekih krivičnih prijava prošlo je nevjerovatnih godinu dana, a od nekih uskoro će se navršiti i godinu i po dana. Nikakve povratne informacije od tužilaca iz Okružnog javnog tužilaštva nemamo. Iako smo se obraćali upitima, oni su nam stalno odgovarali kako je istraga u toku, kako će uskoro biti i tužilačka odluka”, kazao je Perduv.
On je objasnio da se jedna krivična prijava odnosi na događaj od 30. decembra 2018. godine, kada je nekoliko članova neformalne grupe “Pravda za Davida” uhapšeno, a što su članovi grupe prijavili kao protupravno lišenje slobode.
Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) je ranije pisala o nedonošenju tužilačke odluke i godinu dana nakon prijave, a koja se odnosi na 30. decembar 2018., kada su određeni građani, predvođeni Davorom Dragičevićem, ocem ubijenog Davida, nakon protestne šetnje uhapšeni.
David Dragičević nestao je 18. marta 2018. godine. Njegovo tijelo pronađeno je na ušću rijeke Crkvene u Vrbas u Banjaluci 24. marta. Prvobitna istraga tvrdila je da je smrt nastala utapanjem bez elemenata krivičnog djela. Tri mjeseca kasnije, banjalučko Okružno tužilaštvo je donijelo naredbu o sprovođenju istrage protiv N.N. lica zbog ubistva Davida Dragičevića. Istraga za sada nije otkrila počinioce.
Zbog nedonošenja odluka u – kako je rekao Perduv – razumnom roku, uslijedili su novi prekršaji i nove prijave.
“Upravo zbog toga što tužioci ništa nisu radili po krivičnoj prijavi, desio se 7. juli prošle godine. To je prvi put u istoriji da je neko lišen slobode zato što stoji, ovako kao danas, pred medijima i daje izjavu”, kazao je on.
Članovi grupe “Pravda za Davida” podnijeli su apelaciju Ustavnom Sudu BiH zbog povrede članova Ustava BiH i Evropske konvencije o ljudskim pravima, ali Ustavni sud još uvijek nije donio odluku.
Oni su naveli, kao dodatan problem u samim prijavama koje su upućivali, to da je dvije krivične prijave dobila jedna tužiteljica, protiv koje također podnose disciplinsku pritužbu.
Perduv je rekao kako se jedna disciplinska pritužba odnosi i na krivičnu prijavu protiv njega, Sofije Grmuše i Davora Dragičevića, jer su, kako je stajalo u prijavi, osumnjičeni za ugrožavanje sigurnosti Dragana Lukača, ministra unutrašnjih poslova RS-a.
Istraga po ovoj prijavi je obustavljena nakon što su članovi grupe uputili dopis Tanji Mrđi tražeći očitovanje u kojoj je fazi i navodeći da će je prijaviti UDT-u ukoliko ne dobiju odgovor u razumnom roku.
“Mi smo prepušteni nečasnim radnjama policije nečasnog dijela MUP-a RS-a i nema nas niko zaštititi. Sad smo ovdje pred Kancelarijom disciplinskog tužioca da nas bar oni pokušaju zaštititi, vidjet ćemo da li će to tako biti”, poručio je Perduv.