U sklopu priprema za predstojeće oktobarske lokalne izbore u BiH danas, 12.03.2024., se u Centru za edukaciju Centralne izborne komisije BiH u Sarajevu završavaju obavezne edukacije kontrolora izbornih rezultata, koje su se u organizaciji CIK-a BiH održavale od 26.02., a provođene su u saradnji sa Misijom OSCE-a u BiH. Pod nazivom „Priprema za provođenje Lokalnih izbora 2024. godine“, edukacije su fokusirane na nadležnosti kontrolora, unos podataka o otvaranju i zatvaranju biračkih mjesta i odzivu birača, unosu rezultata i rješavanje validacija.
Prije mjesec dana, tačnije 09.02.2024. godine završena je višednevna obavezna edukacija članova opštinskih/gradskih izbornih komisija. Nju je CIK takođe proveo uz podršku OSCE-a, a organizovane su u Bihaću, Banja Luci, Tesliću, Bijelјini, Mostaru i Sarajevu. Iz CIK-a BiH pojašnjavaju da je fokus te edukacije bio na organizaciji rada izborne komisije na dan izbora, sa naglaskom na procese prikuplјanja obrazaca, unos izbornih rezultata i pakovanje izbornog materijala. Takođe i da su edukacije bile interaktivne s cilјem upoznavanja sa eventualnim problemima u radu izborne administracije. Diskusije i komentare tokom tih edukacija CIK BiH će razmotriti prilikom ažuriranja podzakonskih akata, a što slijedi u narednom periodu.
Prema sadašnjem izbornom zakonu, koji je baziran na Ustavu BiH, izbori trebaju biti održani prve nedjelje u oktobru, a krajnji rok za njihovo raspisivanje je 150 dana prije, što znači da bi se ovogodišnji Lokalni izbori trebali raspisati u prvoj polovini maja.
Čekajući vlasti u BiH da napokon usvoje najavljene izmjene postojećeg Izbornog zakona u BiH ili da ih zbog njihovog neslaganja i odugovlačenja nametne Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH, bez sumnje da su politički subjekti počeli, čini se kao nikada do sada, preuranjenu političku kampanju.
Aktivnosti su započele i NVO, kojima je u domenu djelovanja praćenje izbornog procesa, koje su na početku već naišle na prve probleme. Naime, Koalicija Pod lupom je od CIK-a BiH zatražila zakonski pristup informacijama da li se u njihovoj evidenciji osmrtnica nalazi 1000 lica za koja su dostavljene godine rođenja i smrti. Međutim, CIK BiH je, odlučijući po tom zahtjevu na poslednjoj sjednici 07.03.2024. godine, odbio zahtjev formalnog podnositelja u ime Koalicije Pod lupom, Zorana Petoša iz DON Prijedor, koja je njena članica.
“CIK BiH nije moglo udovoljiti zahtjevu zato što predmet informacija nije u domenu koje pruža CIK, kao i da je podnosilac zahtjeva dostavio podatke sa godinom rođenja i godinom smrti, ali ne i podatke o jedinstvenom matičnom broju, na osnovu kojih se vodi evidencija kod CIK. Nadalje, zahtjevu se ne može udovoljiti i po osnovu što podnosilac zahtjeva traži informacije koje sadržavaju lične podatke birača, odnosno da se radi o ličnim podacima kako je propisao ZOSPI, te i da na osnovu dostavljenih informacija nije moguće utvrditi identitet tih osoba” – stav je CIK BiH o odbijenom zahtjevu podnosioca, sa konstatcijom da je traženo u svrhu ažuriranja Centralnog biračkog spiska (CBS), za što CIK izražava opredjeljenje, ali ipak sa datim obrazloženjima ne može udovoljiti zahtjevu za dostavljanje informacija.
U diskusiji po ovoj tački član CIK BiH Vanja Bjelica Prutina je naglasila značaj ažuriranja CBS i napore koje NVO zajedno sa CIK i drugim organima koji učestvuju u izradi CBS preduzimaju.
“Međutim, sama tabela sa podacima, godinom rođenja i smrti, nije dovoljna da bi mi mogli izvršiti pretragu u CBS i potvrditi da li zaista riječ o tim osobama koje se navode u tabeli po JMB. Sugerišem da nam se dostave kompletni podaci i sa JMB kako bismo preduzeli mjere u smislu upućivanja dopisa prema Centru za birački spisak i matičnim uredima, što su naše redovne aktivnosti i što redovno radimo sa ciljem obezbjeđenje ažuriranja CBS. Takođe, privremeni birački spiskovi biće izloženi i posmatračima Koalicije Pod lupom će biti omogućeno da izvrše provjere” – rekla je Bjelica Prutina, izrazivši očekivanja da će nastaviti saradnju sa Koalicijom Pod lupom na ažuriranju ovih podataka iz CBS.
Nema sumnje da će Koalicija Pod lupom istrajati u svojim naporima da obezbijede kontrolu CBS i da na narednim izborima ponovo ne “glasaju” umrle osobe, što se redovno u svim dosadašnjim izbornim ciklusima dešavalo u nimalo zanemarljivom broju slučajeva u gotovo svim sredinama u BiH.
Uostalom, poznat je još uvijek neutvrđen broj glasanja za umrle osobe samo u Doboju, koji je kada su izbori u pitanju “grad slučaj”. Okružno javno tužilaštvo Doboj je za krivično djelo “Izborna prevara”, u vezi sa poslednjim održanim lokalnim izborima u ovom gradu 15.11.2020. godine, podiglo ukupno 66 optužnica protiv 310 lica, a nadležni Osnovni sud u Doboju ih je potvrdio. Sudski postupci po ovim predmetima još su u toku, a sa svoje strane za članove BO koji nisu obuhvaćeni optužnicama OJT sa poništenih izbora na ukupno 89 biračkih mjesta, CIK BiH je izrekao novčane kazne. Veći broj tih optužnica odnosi se upravo na glasanje članova BO za umrla lica sa biračkih spiskova.
Za Lokalne izbore prije četiri godine CIK BiH je dostavio dokumentaciju Tužilaštvu BiH po prijavi da su na izborima za gradonačelnika Tuzle na biračkim mjestima glasali mrtvi i lica koja su bila van BiH, te je i taj postupak još u toku.
Takođe, CIK BiH je, za poslednje Opšte izbore 2022.godine, prema nadležnim tužilaštvima, uputila 95 prijava, zbog osnovane sumnje da je počinjeno krivično djelo, od toga je 51 podnesena protiv političkih subjekata, jer je CIK prilikom provjera u potpisima podrške birača pronašla imena umrlih lica.
Kako stvari stoje, zbog formalno pravnih prepreka u postupanju CIK-a BiH, a znajući korumpiranost i spregu sa vlastima u nekima matičnim uredima lokalnih zajednica i da namjerno ne žele ažurirati biračke spiskove, teško se oteti utisku da će slučajeva u kojima su u biračkim spiskovima umrle osobe i dalje biti i da će neko za umrle glasati i na predstojećim lokalnim izborima.