Deklaracija o zaštiti rijeka u Republici Srpskoj inicijativa je PDP i Ekološke partije RS koji stoje iza teksta inicijative koja bi se trebala razmatrati 9. februara.
Glavni razlog za donošenje jednog ovakvog dokumenta je zaštita zloupotrebe prirodnih bogatstava u Republici Srpskoj. Slična inicijativa bez velikih problema, koji su prisutni u RS, usvojena je prošle godine u Federaciji BiH.
“Jedno od najvećih prirodnih bagatstava su rijeke Republike Srpske, koje će biti uništene izdatim koncesijama za izgradnju malih hidroelektrana i na taj način ugroziti živote stanovništva, dovesti do trajnog narušavanja životne sredine i ekosistema koji zavise od rijeka”, stoji u tekstu deklaracije.
Od Vlade RS traži se da se proglasi moratorijum na izgradnju malih hidroelektrana, odnosno da se obustave svi daljnji radovi i projekti na našim rijekama. Važno je da se izvrši i revizija postupaka donošenja koncesionih dozvola za izgradnju minihidrocentrala za period 2005-2020. godina.
Podsjetimo da je u junu prošle godine Predstavnički dom Federalnog parlamenta većinom glasova odobrio zaključak o potrebi potpune zabrane gradnje malih hidroelektrana na cijeloj teritoriji Federacije BiH. Ova vijest je dočekana sa odobrenjem ekoloških organizacija i smatra se prelomnom kada je zaštita prirode u BiH u pitanju.
Miljan Mališ, član neformalne grupe građana „Sačuvajmo rijeke Foče” rekao je ranije za BUKU da RS mora biti spremna na ovakvu odluku, jer će u suprotnom svjesno uništiti nešto najvrijednije što posjedujemo, a to su naše rijeke i priroda.
“RS treba da se okrene ka putu razvoja turizma i promocije prirodnog blaga sa kojim raspolažemo, a ne putu devastacije, od kojeg ćemo imati minimalnu ekonomsku korist. Građani Foče to odlično znaju i svjesni su toga, na našem primjeru konkretno u Foči, gdje je uvijek aktuelan Nacionalni park ‘Sutjeska’, zatim rafting turizam od koga veliki broj građana ima direktnu korist kroz ugostiteljstvo, smještaj, prevoz, hranu i domaće proizvode, trgovinu i druge vezane usluge”, kaže Mališ.
On je dodao da brojne procedure pri izdavanju dozvola nisu u skladu sa zakonom i moraju se revidirati.
“Za veliki broj planiranih MHE u RS već su pokrenute brojne procedure pred nadležnim sudovima kako bi se ispitala zakonitost donosenih dozvola, ali su sudovi izuzetno spori. Dok se okonča jedan sudski proces, investitor za taj period može u potpunosti da izgradi MHE, bez obzira što su utužene dozvole donesene mimo zakonskih procedura. To ostavlja nesagledive posljedice po rijeke i prirodu. Ovaj primjer iz Federacije BiH definitivno treba da slijede i poslanici u Narodnoj skupštini RS”, ističe naš sagovornik.
Početkom jula u parmalentu Srpske razmatrani su zaključci SNSD-a koji se odnose na zabranu gradnje malih hidroelektrana te preispitivanje postojećih koncesija, po uzoru na zaključak Parlamenta Federacije BiH, ali nije bilo saglasnosti za usvajanje ovih zaključaka. Političke igre bile su jače.
Aktivisti su tada očekivali da će RS bar deklarativno prihvatiti ovu odluku, ali političke igre bile su jače od želje za zaštitu rijeka.
Važno je podsjetiti da je zbog izjava o malim hidroelektranama iz Centra za životnu sredinu tražili su ostavku Petra Đokića, ministra energetike i rudarstva RS. Iz ove organizacije navode da je ministar Đokić i zbog brojnih afera i istraga pokazao da je nekompetentan da bude na poziciji ministra energetike.
Ostaje da vidimo kako će ova deklaracija proći 9. februara i da li će rijeke biti jače od političkih igrica.