Dani građanskog učešća „Demokratija za sve – Uključivanje i aktivizam” drugu godinu zaredom dolaze na ulice bh. gradova. Od 27. do 29. augusta u Maglaju, a od 29. do 31. augusta u Brezi, Cazinu, Doboju, Odžaku, Prnjavoru i Srbcu građani i građanke imaće priliku da otvoreno identifikuju ključne izazove u svojim zajednicama za koje smatraju da zahtijevaju prioritetno sistemsko rješenje. Navedeni izazovi će uz podršku PRAGG projekta biti predstavljeni lokalnim vlastima, privrednicima i organizacijama civilnog društva u pomenutim zajednicama, s ciljem pronalaska mehanizama za njihovo rješavanje.
„Na ovaj način nastojimo osigurati da se glasovi građana čuju i da se konkretne inicijative za rješavanje problema provode u praksi. Želimo podstaći šire učešće građana u javnim procesima, te ohrabriti dijalog, saradnju i transparentnost između građana i lokalnih vlasti. PRAGG će svakako podržati grupe građana u zagovaranju rješenja dijela ovih problema“, poručio je Slaviša Prorok, PRAGG projekt menadžer.
Dani građanskog učešća se organizuju kako bi omogućili građanima da se upoznaju sa različitim načinima angažovanja u lokalnoj zajednici, uključe u diskusije o važnim društvenim pitanjima, kao i da dobiju informacije o pravima i odgovornostima građana. Poseban naglasak stavlja se na važnost inkluzije i osnaživanje ranjivih grupa u zajednici. I ove godine planirane su radionice, diskusije, te promotivne kampanje na kojima će građani imati priliku da se informišu o svojim pravima i mogućnostima da utiču na lokalne politike, kao i da razmijene svoje ideje i inicijative za unapređenje zajednice.
„Švajcarska kao zemlja sa direktnom demokratijom podržava veće učešće građana u procesima donošenja odluka u BiH. PRAGG projekat je značajan stoga što osnažuje građane da se aktivno uključe u javni život u svojim lokalnim sredinama te da zahtijevaju veću odgovornost od izabranih opštinskih zvaničnika“, izjavila je Snežana Kanostrevac-Cvijetić, programska menadžerica u Ambasadi Švajcarske u BiH.
Učešće građana u donošenju odluka u sferi političkog i javnog života ključno je za uspostavljanje i održavanje demokratskog upravljanja, vladavine prava te za unapređenje svih ljudskih prava. Civilno društvo može ponuditi nove oblike solidarnosti i rada koji donose rješenja, a građanski aktivizam je potreban u svim oblastima društva. S obzirom da u oktobru građani biraju svoje predstavnike u lokalnoj vlasti, važno je da građani, civilno društvo i vlast zajedno rade na napretku društva kroz dijalog, saradnju i međusobno uvažavanje.