Dario Jovanović iz Koalicije za slobodne i poštene izbore „Pod lupom“, u intervjuu za Radio Slobodna Evropa, izrazio je optimizam u vezi predstojećih izbora, baziran na činjenici da su posljednjim izmjenama Izbornog zakona, koje je nametnuo Visoki predstavnik, stvoreni preduslovi za otklanjanje brojnih nepravilnosti na koje je ova koalicija upozoravala čitavo desetljeće.
„Imamo zaista optimistične pretpostavke za najpoštenije izbore. Ja ću samo analogijom nepravilnosti pokušati to objasniti. Dakle, vi ste imali masovnu preuranjenu kampanju, ona je sada zabranjena. Vi ste imali masovnu zloupotrebu javnih resursa od strane onih koji u izbornu utrku ulaze sa pozicije vlasti, to je sada zabranjeno i prošireno. Vi ste imali govor mržnje kao dominantan politički narativ, to je sada zabranjeno. Vi ste imali dezinformacije i lažne portale, botove stranačke koji se upliću u izborni proces, to je sada zabranjeno. Vi ste imali duplo glasanje, glasanje umrle osobe, iskorištavanje neiskorištenih glasačkih listića, to sada neće biti moguće, jer imamo elektronsku identifikaciju birača. Vi ste imali prepravku rezultata u transportu izbornog materijala, neće biti moguće tamo gdje imate skenere i elektronski transfer rezultata sa nivoa biračkog mjesta.“
Jovanović nema nikakve dileme oko toga da se odlukom Visokog predstavnika unapređuje izborni proces, štiti glasove birača i prevenira dokazane izborne krađe i prevare.
No, upozorio je i da, pored značajnih poboljšanja u Izbornom zakonu, ostaje možda ključni problem ne samo izbornog procesa, nego i funkcionisanja društva u cjelini:
„Mi imamo jednu kulturu nekažnjavanja u Bosni i Hercegovini. Dakle, to da možete kršiti zakone, bez ikakvih posljedica i bez ikakvih sankcija, ako ste stranački, familijarno ili po drugim koruptivnim vezama povezani sa političkim strankama koje, zapravo, vedre i oblače u Bosni i Hercegovini. I to je rezultat jedne sveopšte zarobljenosti sistema, zarobljenosti društva od strane političkih stranaka, zapravo najvišeg nivoa sistemske korupcije koja može postojati u jednom društvu. I sve se to preslikava na izborni proces.
Dakle, kao što nemamo adekvatne, blagovremene sankcije za teža kršenja zakona, krivična djela, tako ih nemamo ni za krivična djela u izbornom procesu, jer upravo stranački ljudi odlučuju o tome da li kazniti svoje stranačke kolege ili ne, i obično je to upravo nauštrb vladavine prava.“
O ponašanju vlasti Republike Srpske u kontekstu izbornog zakona, Jovanović je rezolutan: „Mi imamo raspisane izbore po jedinom važećem izbornom zakonu, to je Izborni zakon Bosne i Hercegovine… I, zapravo, jedino mjesto za diskusiju o izbornim unapređenjima, izbornoj reformi, jeste Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine. Sve drugo, zapravo, predstavljalo bi kršenje trenutnog izbornog zakona na državnom nivou, po nekim pravnim stručnjacima čak i Ustava BiH.“
„Poruka, zapravo, jeste da mi imamo preduslove za najpoštenije izbore do sada, da smo dobrim dijelom dobili ono što smo tražili i da svi građani sada trebaju izaći da glasaju.“, konstatovao je Jovanović, u intervjuu za RSE.