Univerzitet u Zenici je, u hotelu Zenica, 27. i 28. februara, bio domaćin predstavnicima 18 visokoškolskih ustanova i institucija iz Bosne i Hercegovine, EU i pridruženih partnera, čime je započela implementacija projekta čiji je cilj uspostavljanje mehanizama za unaprjeđenje kvalitete u visokom obrazovanju u BiH kroz razumijevanje različitih evropskih pristupa u akreditaciji studijskih programa.
Učesnici u projektu “Jačanje kapaciteta i mehanizama za unapređenje sistema obezbjeđenja kvaliteta u visokom obrazovanju u BiH” (“Strengthening Capacities and Mechanisms for Enhancement of Quality Assurance System in Higher Education in BiH – SMEQA) su visokoškolske institucije iz BiH, nadležna ministarstva za obrazovanje, Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u BiH (HEA BiH) i Agencija za visoko obrazovanje Republike Srpske (AVORS). Koordinator projekta je Univerzitet u Zenici, a finansira ga Evropska komisija sa budžetom od 936 hiljada eura.
Tokom naredne tri godine, koliko projekat traje, učesnici će zajedno sa partnerima iz Slovenije i Hrvatske raditi na razvijanju modela akreditacije studijskih programa u BiH, uspostavljanju mehanizma koordinacije i harmonizacije sistema osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju, jačanje ljudskih kapaciteta u institucijama BiH, unapređenju saradnje između institucija koje učestvuju u procesu akreditacije, te razvijanju plana edukacije eksperata koji provode proces akreditacije u BiH. Prema ciljevima, poseban akcenat će se staviti i na osnaživanje visokoškolskih institucija u BiH za razvijanje internih procedura za osiguranje kvaliteta.
“Ohrabreni smo ovim informacijama o početku implementacije novog ERASMUS Plus projekta, posebno učešćem zaduženih za funkcionisanje visokog obrazovanja u Hrvatskoj i Slovenije, zemalja u kojima je problematično priznavanje diploma stečenih u BiH. Takođe, taj projekat daje nadu da bi se u dogledno vrijeme mogao riješiti i problem i zastoj u akreditaciji visokoškolskih ustanova u RS, koji je evidentan i o čemu se, nažalost, malo govori u javnosti, odnosno prećutkuju ga vlasti u ovom entitetu” – reakcija je studentiskih aktivista okupljenih u inicijativi “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.
Da su studentski aktivisti u pravu svjedoče činjenice da dvije visokoškolske ustanove, Visoka škola “Koledž kozmetologije i estetike” Banja Luka i Visoka škola za hotelijerstvo i turizam Trebinje nemaju akreditaciju ni nakon više od 16 godina od osnivanja i rada. Te dvije ustanove još uvijek nisu upisane ni u Državni registar visokoškolskih ustanova u BiH, a produženi dvogodišnji rok za akreditaciju prošao je i za reakreditovanje Visoke škole primijenjenih i pravnih nauka “Prometej” Banja Luka. Tačno za mjesec dana ističe produženi rok i za Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment Banja Luka i Visoku poslovno tehničku školu Doboj.
“U ovom mjesecu, odnosno 26.03. akreditacije ističu i za dvije Javne visokoškolske ustanove, Univerzitetu u Banjoj Luci i Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, a tokom godine i za još četiri privatne, tačnije Univerzitetu Sinergija Bijeljina, Visokoj školi Banja Luka College, Nezavisnom univerzitetu Banja Luka i Univerzitetu za poslovne studije Banja Luka” – iznose za portal Antikorupcija.info podatke aktivisti.
Bojazan studentskih aktivista je da bi, kako kažu, zbog Odluke Ustavnog suda BiH, kojom je 28.09.2023. godine osporen veći broj odredbi Zakona o osiguranju kvaliteta u visokom obrazovanju Republike Srpske blokada započetih akreditacija više visokoškolskih ustanova u ovom entitetu mogla duže potrajati. Čak i do tri godine, koliko će trajati implementacija projekta SMEQA. Toliko bi moglo potrajati i nedoumice oko nepriznavanje diploma iz BiH u Hrvatskoj i Sloveniji.
“Prema odluci, Ustavni sud je stanovišta da su neustavne odredbe Zakona koji AVORS-u daju ovlaštenja da proces akreditovanja visokoškolskih ustanova u RS provodi samostalno i na principu nezavisnosti u procesima obezbjeđenja kvaliteta, prema republičkim standardima i smjernicama koje samostalno i nezavisno određuju. Sud smatra da već postoje standardi i smjernice koje je donijela HEA BiH u izvršavanju obaveza preuzetih Okvirnim zakonom. U svemu ovome ne treba izgubiti iz vida da vlasti u RS osporavaju primjenu odluka Ustavnog suda BiH, što sve skupa komplikuje situaciju i ona nije uopšte u korist studenata koji studiraju u RS i onih koji to tek namjeravaju narednih akademskih godina” – izrazili su svoju bojazan aktivisti grupe “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.