“Koristili smo moć umjetnosti kako bi se progovorilo o korupciji koja razara naše društvo, a upravo mladi su izložbom fotografija “#ruševiNE”, predstavom “Ti, ja i Štela”, umjetničkim performansom i drugim aktivnostima iskazali na koji način i gdje ih najviše boli”, kazala je u razgovoru za Fenu predsjednica udruženja “Dignitet” i koordinatorica navedenog projekta Edisa Demić.
Po njenim riječima ovakve manifestacije poželjne su u borbi protiv korupcije u BiH.
“Ovo je inovativniji način i pristup prozivanja i provociranja svih onih koji su uvučeni u svijet korupcije jer ovakvi performansi, glume, fotografije i sve ostalo, uvelike šalje poruku gledateljima, slušateljima i svim građanima BiH gdje je to što nas boli kada je u pitanju korupcija i na koji način se protiv nje trebamo boriti”, kazala je Demić.
Događaj je dio treće faza projekta “Be art ACTIVE”.
“Projekt iza sebe ima uspješno provedene dvije faze koje su se također bazirale na korištenje umjetnosti kao sredstva protiv korupcije u našem društvu. Ovo je treća faza u kojoj sam koordinator i mogu reći da su sudionici koji su bili u drugoj fazi sada moje kolege koje vode određene projektne aktivnosti i svojim vršnjacima “peer to peer” prenose i razgovaraju o tome koliko kod kojeg profesora košta ocjena na fakultetu, koliko se kojem doktoru daje novca i jako je važno da se s vremenom o tome što glasnije počne pričati da bi oni koji uzimaju mito bili prozvani i osuđeni od strane društva, jer jedino tako im se možemo suprotstaviti”, kazala je Demić.
Iako je, po njezinim riječima, korupcija široko rasprostranjena u bh. društvu, za to postoji lijek.
“Postoje države u kojima korupcija sistemski nije prisutna kao kod nas i gdje će nepotizam ići u neki drugi plan, a posao će se dati nekome ko je kvalitetan. U BiH nažalost nije tako, ali mi moramo gledati pozitivno i raditi na tome da budemo neko ko će nositi pozitivne promjene”, istaknula je Demić.
Režiser i scenarist predstave “Ti, ja i Štela” Ivo Čarapina kazao je kako je BiH jedna od najsiromašnijih, ali i najkorumpiranijih država na kontinentu.
“To nije nimalo optimistično za mlade generacije koje dolaze, a koje nisu krive što se država nalazi u takvoj situaciji. Predstava, čiji sam tekst napisao i kroz koju sam radio s mladim glumcima od 16 do 19 godina, upravo prikazuje mladi zaljubljeni par koji je opterećen egzistencijalnim problemima. Bez obzira koliko se voljeli, oni ne mogu uživati u toj ljubavi ako nemaju sigurne prihode i nažalost u toj situaciji oni su očajni i čine očajničke poteze”, kazao je Čarapina.
Ova manifestacija u organizaciji udruženja “Dignitet” bila je ujedno i završni događaj projekta “Be art ACTIVE”, koji se osim u Bosni i Hercegovini provodi i u Makedoniji i Senegalu.