Građanski aktivizam

Divlja deponija kraj rijeke Drine kod Zvornika gori treći dan – Nadležni bez adekvatne reakcije i mjera za zaštitu zdravlja stanovništva. Ponovo o zdravlju i sigurnosti građana više brinu eko aktivisti.

“Stanovništvu koje je direktno pogođeno ovim zagađenjem nema datih jasnih uputstava i mjera zaštite, niti od strane lokalne samouprave, niti od strane nadležnih zdravstvenih institucija. Od Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske zahtjevamo hitnu reakciju sa jasnim preporukama građanima kako da se ponašaju i zaštite od zagađenja. Od Instituta za zaštitu i ekologiju Republike Srpske zahtjevamo da hitno izvrši mjerenja kvaliteta vazduha u naseljima Karakaj, Ekonomija, Čelopek, Ulice, Meterize, kao i užeg gradskog jezgra Grada Zvornika…” – oglasili su se iz Planirarsko-ekološkog društva “Korak” Zvornik.

U neposrednoj blizini Grada Zvornik, odnosno naselja Ekonomija, već treći dan bukti požar na divljoj deponiji kraj Drine, na koji vlasti ove lokalne zajednice niti institucije Republike Srpske, zadužene za ovakve situacije, nisu adekvatno reagovale.

“Stanovništvu koje je direktno pogođeno ovim zagađenjem nema datih jasnih uputstava i mjera zaštite, niti od strane lokalne samouprave, niti od strane nadležnih zdravstvenih institucija. Od Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske zahtjevamo hitnu reakciju sa jasnim preporukama građanima kako da se ponašaju i zaštite od zagađenja. Od Instituta za zaštitu i ekologiju Republike Srpske zahtjevamo da hitno izvrši mjerenja kvaliteta vazduha u naseljima Karakaj, Ekonomija, Čelopek, Ulice, Meterize, kao i užeg gradskog jezgra Grada Zvornika. Takođe, očekujemo da, nakon izvršenih mjerenja, Institut izda saopštenje javnosti sa konkretnim podacima o kvalitetu vazduha: koja vrsta mjerenja je preduzeta i kakvi su dobijeni rezultati” – oglasili su se iz Planirarsko-ekološkog društva “Korak” Zvornik, koji su se jedini do sada na konkretan i jasan način odredili prema ovom problemu i zatražili reakciju nadležnih.

Iz “Koraka” kažu da od nadležnog Okružnog javnog tužilaštva Bijeljina takođe očekuju da u skladu sa svojim zakonskim ovlaštenjima pokrene istragu, i utvrdi da li se na području divlje deponije kraj Drine protivzakonito i dalje odlaže miješani komunalni otpad, umesto da se odlaže na Regionalnu deponiju na Crnom Vrhu. Od gradskih vlasti su zatražili da u kratkoročnim mjerama izvrše koordinaciju sa svim nadležnim tijelima i institucijama, kako bi se požar što prije stavio pod kontrolu i ugasio uz zaštitu zdravlja građana.

“U dugoročnim mjerama očekujemo da se riješi problem postojanja divlje deponije kraj rijeke Drine uz strogo sankcionisanje svih fizičkih i pravnih lica koja i dalje odlažu otpad na divlju deponiju. Zahvaljujemo se pripadnicima Profesionalne vatrogasne jedinice Zvornik koji se izlažu direktnim rizicima po sopstveno zdravlje, kako bi pokušali da požar stave pod kontrolu.

Osuđujemo svaki javni pokušaj diskreditacije vatrogasaca tokom obavljanja svojih radnih aktivnosti na gašenju ovog visokorizičnog požara” – informacije su iz ovog udruženja.

Aktivisti “Koraka” ukazuju i da se ovakvi požari najčešće javljaju u dubljim slojevima otpada, te je i samo gašenje otežano. Upozorili su da se tokom požara ovakvog tipa deponija u vazduhu oslobađaju visoko kancerogene materije poput dioksina i furana.

“Svima koji su direktno pogođeni dimom preporučujemo da ne izlaze iz svojih domova i da prozore i vrata drže zatvorenima. Ukoliko morate da boravite na otvorenom prostoru koje je pogođeno dimom, savjetujemo da koristite visokofiltrirajuće maske za usta i nos uz konsultacije sa farmaceutima. Ukoliko se osjećate loše nakon ili tokom izloženosti dimu, savjetujemo vam da hitno potražite pomoć ljekara” – savjetovali su iz “Koraka” i dostavili brojeve telefona službi, kojima se mogu javiti građani.

Ti brojevi su:

MUP – 122

Vatrogasci – 123

Hitna Pomoć – 124

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije