Komentari i analize

Državna agencija za ravnopravnost spolova konstatovala veliku podzastupljenost žena u tijelima odlučivanja

"Višepartijski demokratski izbori, osim što su pokazatelji političke opredijeljenosti biračica i birača, pokazatelj su i stanja ravnopravnosti spolova u jednoj zemlji.", navodi se u saopštenju za javnost Agencije za ravnopravnost spolova, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH. A stanje je, znamo, loše. Praktično, od njegovog usvajanja 2003. godine, Zakon o ravnopravnosti spolova BiH krše, bukvalno svi - do te mjere da su se, i pored zakonske obaveze o minimalnoj zastupljenosti od 40% - koja nikad nije ispoštovana! - u protekla dva desetljeća formirale i vlade u čijem sastavu nije bilo nijedne žene. U nastavku prenosimo saopštenje Agencije.

Višepartijski demokratski izbori pokazatelj su političke opredijeljenosti biračica i birača, ali su  istovremeno i pokazatelj stanja ravnopravnosti spolova u jednoj zemlji. U slučaju Bosne i Hercegovine, rezultati izbora godinama pokazuju stanje veoma izražene podzastupljenosti žena u političkom životu. To su pokazali i rezultati posljednjih lokalnih izbora, održanih u oktobru 2024. godine.

Ukupan broj načelnika/načelnica izabranih na lokalnim izborima 2024 iznosi 142, od čega su 134 muškarca i osam žena (5,6%). U skupštine opština i općinska vijeća izabrano je 3.177 kandidata/kandidatkinja od čega 2.454 muškaraca i 723 žene, drugim riječima, udio žena u predstavničkim tijelima vlasti na lokalnom nivou iznosi 22.7 %.

Poređenja radi, na lokalnim izborima održanim 2020. godine, bilo je izabrano pet načelnica, što je iznosilo 3,6% od ukupnog broja načelnika/načelnica, dok je u skupštiname opština/općinska vijeća izabrano 19,64% žena.

Uprkos činjenici da je na Lokalnim izborima 2024. godine zabilježen blagi porast broja izabranih načelnica i vijećnica i odbornica, učešće žena je još uvijek veoma daleko od ravnopravne zastupljenosti u tijelima odlučivanja od 40%, kako je propisano članom 20. Zakona o ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini. Ta činjenica nas podsjeća na nužnost većeg ulaganja u razvitak svijesti biračica i birača i jačanje uloge žena u političkim partijama. Jednako važno, da bi se oslobodio potencijal za veće učešće žena u javnom i političkom životu Bosne i Hercegovine, neophodno je više ulagati u ekonomsko osnaživanje žena, promovisati ravnopravniju podjelu neplaćenog rada u porodici i raditi na unapređenju usaglašavanja privatnog i poslovnog života za žene u našem društvu.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije